| IvanMihai a întrebat:

Universul necesita o cauza. Dar de unde stim ca acea cauza este Dumnezeu?
Ce știm despre această primă cauză (in opinia mea):
- nu poate fi cauzată, este cauza necauzată
- poate genera universuri
- este în afara Universului și independentă de Univers
- este puternică deoarece a putut genera întregul Univers
Corect?
Spunea cineva:
"Trebuie sa fie imaterial sau spirit, întrucât a existat înaintea lumii materiale.
Trebuie sa fie etern, întrucât a creat timpul.
Trebuie sa fie foarte inteligent si foarte puternic, lucru ce reiese din precizia si puterea folosita pentru crearea universului.
Trebuie sa aiba vointa proprie, întrucât era nevoie sa ia o decizie pentru a savârsi actul creatiei... "
De unde a scos lucrurile aceste?

5 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Cine a zis ca Universul cere vreo cauza? In general de unde ai mai scos si pe astea? Suntem niste asociatii de materie, care umbla brambura prin spatiu, mai trebuie sa intelegi niste intrebari sau probleme? Chiar, de unde le-ai mai scos si pe astea? Cine a zis de vointa si decizie? Ce tupeu, chiar ma ingrijorezi! Nu numai tu.Circulati! Asta este materie. Daca depinde ceva de tina poti face. Daca nu? Circula in continuare, asta ne este menirea. Nimic nu e decizia unui electron! El merge ca asa zic campurile! Daca e un electron sau o particula cu mici defecte, care crede ca poate determina sau gandi in locul lui Dumnezeu, atunci sa-si faca treaba.nu exista nici o vointa proprie! De unde ai mai scos-o si pe asta? De la alti electroni nemultumiti care merg oricum pe orbita impusa de campuri? Alege alt spin! Daca poti.
Voiam sa vezi doar o alta parere. aca te distreaza, cerceteaza, oricum nu-mi dau seama cat de util ar fi.

| IvanMihai explică (pentru oprescudorin11):

"Cine a zis de vointa si decizie?" - Știința dovedește existenţa Creatorului: http://www.doxologia.ro/......reatorului
Esti de parere ca nici macar noi oamenii nu avem voință proprie?

| hypothesis a răspuns (pentru IvanMihai):

Ceva erori logice in acel articol.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru IvanMihai):

Este cat se poate de EXACT. Poate o secunda sa ni se para.Dar as spune doar ca vointa proprie care ni se pare ca o avem este o consecinta a acelei vointe dumnezeesti, pe care un ateu o considera PROPRIA VOINTA. Motiv si pentru care o iau razna acestia care calca prima porunca.Mai devreme sau mai tarziu, apoi se mira ca nu au avut noroc.Stiinta adevarata si oamenii adevarati de stiinta stiu ca mai e extrem de mult sa intelegem totul. De fapt niciodata.Desigur, un pustan in care urla hormonii si ii colcaie buzunarele de banii lui tata-su, va crede cateva minute ca e insusi dumnezeu coborat pe pamant si se va speria de multe cuvinte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce va mai place sa va jucati cu cuvintele.cine le-a inventat? cat de adevarate sant? ce exprima ele concret, dar concret fara a fideformat si depreciat in vreun fel adevarul ascuns in ele? ce frumos ne jucam cu vorbele. stii sa scrii vorbe.ce frumos.dar sa simti si sa gandesti vorbe? te pricepi?