| Duhovnicul a întrebat:

Daca ati schimba un lucru, sau mai multe la religia voastra, care ar fi acela/ acelea?

16 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu am ce sa schimb, pentru ca se straduieste sa respecte normele biblice si nu se bazeaza pe idei omenesti, ci cel care e capul congregatiei e Cristos.Isaia43:10-12,www.jw.org

| RAY a răspuns:

La ateism ce sa schimb, poate pe uni anti teisti care se cred ateii

| milan9 a răspuns:

Fiecare cu ce ştie, sau cu ce-l doare... happy

Deci, în materie de creştinism, în mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că BISERICA SA ESTE UNA SINGURĂ!

| zurick a răspuns:

Faptul ca in ziua a nu stiu care sfant oamenii se calca in picioare ca sa pupe acel moaste.Bine omule,vrei sa te duci sa te inchini la acele moaste, nu te contrazice nimeni, dar spune-mi si mie de ce neaparat azi cand toti se ingramadesc, daca intr-adevar sunt facatoare de minuni atunci nu conteaza cand te duci, nu? Sau e mai palpitant sa stai la coada vreo 2 zile ca+ sa va calcati in picioare, unde scrie ca neaparat in ziua aia?

| sublime89 a răspuns:

Daca as avea religie, as schimba un singur lucru la ea, adica as desfiinta-o.

| oprescudorin11 a răspuns:

Te-as schimba pe tine! Te-assurghiuni pe Saturn! Te descurci tu acolo!

| Lizzu a răspuns:

Cel de baza ar fi sa nu mai existe religie.

| Lizzu a răspuns (pentru Lizzu):

Religiile impart si separa oamenii, pun ura intre ei : " ba ca religia mea e mai buna, ba a mea! Dzeul meu e mai bun si cel corect, ba al meu e cel corect!
Vei arde in iad si foc pentru blasfemie si pentru ca accepti un zeu gresit si fals! "

Esti de acord?

| Kalla a răspuns:

La crestinism nimic, la crestini multe.Dar sunt prea multe.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

N-am ce schimba la agnosticism. Este probabil cea mai inteleapta ''religie''

| VictorL a răspuns:

Nu as Schimba Nimic.
Sunt Multumit de Religia Crestin-Ortodoxa!

| Mămăligă59 a răspuns:

Eu sunt crestina dupa evanghelie si nu as schimba nimic la acest cult.

| Oleg20 a răspuns:

Unicul lucru ce l-aş schimba în religia mea este însuşi religia.

| smarttie a răspuns:

Motivul pentru care am devenit agnostica a fost tocmai faptul ca in religia mea [crestin ortodox] multe lucruri nu au sens si pentru a intelege cat mai bine de ce invit pe oricine sa citeasca cate ceva despre bioetica crestina.
Sunt multe lucruri pe care nu le pot intelege si am ajuns la o concluzie simpla : Religia este o unealta de manipulare in masa =/> ca mass-media.
Nu as schimba nimic la religia mea pentru ca orice as face nu m-ar aduce mai aproape de divinitate doar ar enerva putin habotnicii.( Respect oamenii cu credinta puternica, nu vreau sa schimb nimanui punctul de vedere imi expun doar opinia)

| milan9 a răspuns (pentru smarttie):

Bioetica este PLIATA pe morala crestina. Nu are absolut nimic in contradictie cu invataturile Bisericii lasate de Fiul lui Dumnezeu. bioetica este de fapt produsul credintei, raspunsul moralei si spiritualitatii crestine in fata provocarilor contemporane precum: manipularea genomului uman, eugenia, manipularea embrionilor umani, atentatul asupra dreptului la viata, atentat manifestat prin eutanasie, avort, etc...

"BIOÉTICĂ - s.f. Morală a științei în general și a medicinei în special, care interzice comercializarea corpului uman, traficul de organe si manipularea vietii umane in general. (din fr. bioéthique, it. bioetica)
Termenul de bioetică este "inteles azi ca având două origini distincte: etica medicală tradițională si filosofia morală.

Bioetica își centrează atenția asupra chestiunilor etice din diferite domenii:biologie, medicină, cibernetică, economie, drept, teologie."

| smarttie a răspuns (pentru milan9):

Multumesc ca mi-ai explicat ce inseamna bioetica, dar din moment ce am specificat aceasta notiune te asigur ca sunt familiarizata cu definitia ei. Ceea ce am spus eu este ca tocmai bioetica, modul de interpretare crestin al problemelor de zi cu zi este, ca sa numai lungesc si sa numai mi se dea explicatii, CRETIN. Vrei sa imi dai definitia din DEX si pentru acest cuvant?