| Clorox a întrebat:

Vai de cât timp n-am mai postat aici, în fine...
A mai observat cinevă că răul domină pe pământ de la începuturile creștinismului?
Explicaţi-mi și mie ce înseamnă răul pentru voi, eu mereu am gândit asta:
"Răul unuia este binele altului"
Acum altă întrebare...
Voi vreţi să nu mai existe creștinismul? De ce nu-și dă lumea seama că se închină la cai verzi pe pereţi?
In fine, în loc de biserici ar trebui să fie spitale, creștinismul este o afacere iar preoţii sunt primii la băgat în buzunar...
Ce părere aveţi?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Eu nu am nevoie sa bagi alte conturi pe aici,, scuipa tot de pe contul asta. Incepem deja cu jignirile? Da-i cu praf de mers atunci!

27 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Eu as vrea sa nu mai existe prostia in lume,, cum facem sa nu mai existe? Raul este doar absenta binelui, atunci cand nu merge cum vrei tu( in propria opinie)/
De la biserici pana la spitale ar trebui sa ne punem un semn de intrebare care vizeaza statul in mod direct, cu aia sa vorbesti despre spitale si biserici.
Preotii nu sunt oameni? Nu trebuie sa-si castige existenta? Nu fura preotii cat fura 'interlopii ' si cancerul din conducerea fiecarui stat!
Acum am sa te intreb eu ceva,, tu de unde esti atat de sigur despre faptul ca lumea se incina la 'cai verzi pe pereti'? Ai o usoara tendinta de jignire gratuita aici

| Holiday a răspuns (pentru Drimmero):

"Preotii nu sunt oameni? Nu trebuie sa-si castige existenta? "

Preotii vand iluzii. Nu e nici o diferenta intre un preot si o ghicitoare. Ambii profita de credulitatea fraierilor. Si da, ar trebui sa-si castige existenta onest, nu vanzand cai verzi pe pereti, cum mai zicea cineva pe aici.
Practic ei traiesc din prostia oamenilor.

| Drimmero a răspuns (pentru Holiday):

Voi faceti mare confunzie intre biserica si credinta,, daca sunteti impotriva bisericii( contestata ca fiind o afacere, nu neg aspectul asta, dar nici nu-l aprob 100%) automat sunteti si impotriva credintei crestine. Ce legatura exista intre una cu 4 clase care viseaza numai draci in carti de macao si intre preotii cu o anumita pregatire facultativa? Eu unul nu vad legatura asta... ba mai mult mi se pare o comparatie de 2 parale/
Generalizarea voastra e data de ura sau din necunostiinta? Poate exista preoti care se imbogatesc prea 'usor',, dar de ce ii bagi pe toti in aceeasi oala? Eu cunosc preoti onesti care traiesc o viata modesta. Hai sa ne bagam si sa generalizam cum ne vine si ce ne vine. Nu le iau apararea,, doar ca generalizarea nu-si are rostul

| Holiday a răspuns (pentru Drimmero):

"Eu cunosc preoti onesti care traiesc o viata modesta."

E irelevant. Tot iluzii vand. Nu are legatura cum traiesc cativa, pana la urma astia sunt o comoara pentru aia care fac burta mare din vanzarea de iluzii ca vin cu exemple din astea pe care unii ca tine le si cred.
In ce priveste "credinta" vs "religie" e o ipocrizie. Pentru ca cei care doar cred dar nu sunt afiliati de fapt cred in aceleasi povesti si personaje create de o religie. Problema e ca spiridusii aia creati, nu exista. Asa ca...despre ce naiba "credinta" vorbim?

| Drimmero a răspuns (pentru Holiday):

Bwhahahahaha,, realizezi ca ceea ce zici reprezinta doar opinia ta?

| Holiday a răspuns (pentru Drimmero):

Vrei sa-ti mai aduc cativa care au aceeasi opinie? Mai razi ca prostu` apoi?

| Clorox explică (pentru Drimmero):

Ai dreptate, fiecare trebuie să-și câștige pâinea, oricum, viaţa e necinstită, fu*k it, așa o să fiu și eu...
Prin cai verzi pe pereţi m-am referit la religia creștină happy

| Drimmero a răspuns (pentru Holiday):

Eu nu am nevoie sa bagi alte conturi pe aici,, scuipa tot de pe contul asta. Incepem deja cu jignirile? Da-i cu praf de mers atunci!

| T0T a răspuns:

Sunt mulți nebuni pe lumea asta, normal că răul majorității poate fi binele vreunui psihopat.

| Clorox explică (pentru T0T):

Asta a fost bună happy

| Mayhem666 a răspuns:

Sunt de parere ca nu ar mai trebui sa existe nici o religie, poate doar budismul, si nu zic asta pentru ca sunt obsedat de Japonia, ci spun asta pentru ca budismul este singura religie care nu are legatura cu zeitati, si este una din singurele religii, daca nu cumva chiar singura religie care te invata ceva, care nu iti spala creierul cu tot felul de povesti.
Sunt de acord cu tine ca in loc de biserici ar trebui sa se construiasca spitale si scoli, dar degeaba se construiesc spitale, daca lipseste curatenia din ele, La spital te duci ca sa te faci bine, nu te duci cu o boala si te intorci cu inca 3.
Aici tine si de igiena, la fel si scolole, trebuie pastrata curatenia.
Eu nu vad notiunea de rau si de bun, poate pentru cineva a fi vegetarian este un lucru bun (eu), si poate pentru altcineva este un lucru rau. Asta a fost doar un exemplu.
Nu poate exista rau fara bine, la fel cum nu poate exista nici lumina fara intuneric (nu stiu daca m-am exprimat corect)
Exemplul de mai jos este mai usor de inteles :
Raul este lipsa binelui, si viceversa.
La fel cum si intunericul este lipsa luminii.
Eu cam asa vad lucrurile, dar doar pentru ca noi suntem de alta parere, asta nu inseamna ca lumea se va schimba. Daca vrem o schimbare, trebuie sa actionam la nivel national, degeaba postam pe diferite site-uri, daca nimeni nu face nimic in realitate.

| AC4S4 a răspuns (pentru Mayhem666):

Budismul este mai mult un mod de viata, nu o religie, dupa cum spunea o profesoara de-a mea (nu de religiehappy ).

| Mayhem666 a răspuns (pentru AC4S4):

Cam la asta ma refeream si eu, intr-un fel nu e religie (pentru ca nu se bazeaza pe zei), dar majoritatea o categorizeaza drept religie, de aia am spus si eu ca e religie.

| Clorox explică (pentru Mayhem666):

Aici greșești, budismul nu este o religie primară, este copiată, la fel ca multe altele...
Nu te învaţă nimicwinking

| Mayhem666 a răspuns (pentru Clorox):

Cum zici tu...
Eu zic totusi ca spre deosebire de celelalte religii, budismul este diferit, dar, cum spuneai si tu, nu este tocmai o religie.

| Clorox explică (pentru Mayhem666):

Există excepţiiwinking

| AC4S4 a răspuns (pentru Clorox):

Religiile si traditiile asiatice cum ar fi hinduismul si budismul s-au format astfel: un popor vine cu zeii sa-i, se intalneste cu un alt popor care are alti zei si formeaza un popor cu si mai multe zeitati.
Au invataturi morale, cum le are fiecare om indiferent de religie. Religiile asiatice reprezinta mai mult modul de viata al oamenilor din acea zona. Traditii pastrate... Nu degeaba majoritatea indienilor sunt hindusi, treci granita in China si nu mai gasesti hindusi ca gasesti budisti.

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Du-te prin spitalele din Romania... te duci cu mana rupta si te opereaza de picior si tot asa, intri cu viroza si apoi iesi cu tot felul de tampenii de boli care se formeaza in compania sobolanilor si gandacilor ce se plimba pe langa pacienti.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Ai citit macar tot raspunsul meu ca sa vezi ca asta ziceam si eu? Te duci acolo cu o boala si te intorci cu alte 3.

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Greseala mea,, citisem in graba fix acolo unde ziceai ca nu iei boli din spitale sau ceva de genul

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Fii atent la detalii, alea sunt cele mai importante. Asta tu o ziceai, si tocmai tu nu asculti de propriul tau sfat.

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Bwhahahaha,,macar ai invatat ceva de la mine!

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

はい

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Ce ai cu mama?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Esti funny. Te aprobam. Am spus "hai", care inseamna "da". Adica iti dadeam dreptate laughing

| oprescudorin11 a răspuns:

Crestinismul va exista de-a pururea, ca vor sau nu vor cei din cercul tau sau al altora.
Raul si binele sunt acel concept dual foarte controversat de filosofi, oameni de stiinta, neofite si sectele.
Raul si binele se refera la felul in care este privit acest concept de Dumnezeu. Nu suntem dumnezei (am calca prima porunca!-restul sunt corolare!-dintre porunci).
Logica umana nu este si logica lui Dumnezeu, nu exista echivalent! Puntea de legatura intre ele este Decalogul.Atat putem pricepe!
Adevarat, a existat un filozof, logician, matematician de exceptie, pe nume Immanuel Kant, care a facut un eseu despre Logica Transcedentala.Interesanta! De aia ii zic eseu.
Logica binara este adoptata in toate sistemele informatice.
Despre cate biserici si spitale sa existe?
Aici, parerea mea este ca cu cat oamenii raman mai credinciosi, cu atat bolile vor disparea.
Deci in cazul ideal, nu e nevoie de spitale, oamenii sunt vindecabili direct de Dumnezeu!
In situatia asta, a necredintei generalizate, tembele, DA! Si bisericile trebuie transformate in spitale! Caci orice boala, de orice fel este rezultatul NECREDINTEI, al blasfemiei, adica a incalcarii primei PORUNCI din Decalogul Ortodox.

| GoldenZenith a răspuns:

Cum intunericul reprezinta absenta luminii, asa si raul reprezinta absenta binelui.

La faza cu spitalele ai dreptate, sa fii credincios insa nu inseamna sa crezi in preotii corupti si in vrajelile lor, ca in alea nici eu nu cred, ci sa simti ca undeva cineva are grija de tine neconditionat. Personal, asta cred eu.

| AC4S4 a răspuns:

Raul nu domina de cand a aparut crestinismul. Crestinismul a aparut abia acum 2000 de ani. Nu as vrea sa nu mai existe crestinismul, as vrea sa nu mai existe coruptie.
Da, in loc de Biserici gigantice s-ar putea investi in domenii precum educatia si sanatatea. Bisericile pot fi si mai mici, si mai putine, ca nu cred ca e nevoie de nu stiu cate kilograme de aur ca sa te poti inchina.

Fiecare crede in ce vrea. Doar sa respecti decizia altuia si sa n-o iei in ras.