| SentimentalConsil a întrebat:

" Vai de voi, carturari si farisei fatarnici! Pentru ca voi inchideti oamenilor Imparatia cerurilor: nici voi nu intrati in ea, si nici pe cei ce vor sa intre nu-i lasati sa intre".
La cine s-a referit Iisus cand a zis asta?

6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

La cei care cunosc Cuvantul si nu il pun in practica de fiecare zi. Nu cei ce zic,, Doamne, Doamne'' vor intra in Imparatia lui Dumnezeu, ci cei CE FAC voia Tatalui.

| Kramerwalt a răspuns:

Pai ai raspunsul in intrebare, se referea la carturari si farisei(poti cauta pe google daca nu sti ce sunt)ei stiau Cuvantul dar nu-L respectau in felul asta nici pe altii nu-i lasau sa respecte. Daca in zilele noastre mai este valabil, eu spun ca da dar te las pe tine sa faci comparatia.

| danay72 a răspuns:

La preotii din timpul sau, dar a vrut sa scoata in evidenta si faptul ca nu suporta ipocrizia religioasa si faptul ca desi cunosteau adevarul biblic il ascundeau pentru a nu-si pierde enoriasii. Acelasi lucru e valabil si azi.Luca11:39-46

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La conducatorii religiosi si invatatorii legii.ca o interpretau cum voiau ei, in functie de interesele lor.se intampla si acum si s-a intamplat mereu.se va intampla si sa mearga inainte ecumenismul si unirea tuturor religiilor in una singura care sa satisfaca cerintele spirituale ale tuturor, netezind cararea antihristului care va culmina cu cerinta, ca toata lumea, sa i se inchine ca fiind el Dumnezeu.

| SmexyBoy a răspuns:

In contextul versetului, da:
Rabinii.

In realitate:

Toti cei care impiedica pe om sa afle Adevarul.
Cei ce neaga Adevarul.

Avem un exemplu in Romania, dar ar fi mai bine sa nu dam nume.

| PsihinG a răspuns:

Iisus s-a referit la preoti evrei din acea vreme (rabinii).
17. Nebuni si orbi! Care este mai mare: aurul sau Templul, care sfinteste aurul?
Eu cred ca aceasta pilda este valabila si in ziua de astazi.