| Dorugar a întrebat:

Isus ne invata in Predica de pe Munte sa NU mergem la biserica, iar in Matei 23 :13 ne explica si motivul, si anume acela ca referindu-se la preoti, Isus le spune: "Vai voua preoti fatarnici! Ca inchideti imparatia cerurilor înaintea oamenilor; ca voi nu intrati, si nici pe cei ce vor sa intre nu-i lasati."
Intrebare: Din ce cauza se duc totusi romanii la biserica, vor sa-i faca in ciuda lui Isus ...sau vor sa nu ajunga in Rai pentru ca ei deja s-au obisnuit cu Iadul?

6 răspunsuri:
| AlexeHellsing a răspuns:

În versetele tale nu apar cuvintele #biserică, #preoți. Se referea la învățătorii Legii Vechi. Având în vedere că Matei 23, 13 este un verset adresat, iar creştinismul încă nu-şi înălțase preoții.

Ai putea te rog să-mi dai versetul în care Iisus spune că nu trebuie să mergem la BISERICĂ. Atenție: să scrie la BISERICĂ

| Dorugar explică (pentru AlexeHellsing):

Nu draga, nu exista Lege Veche decat in capul acelora mincinosi care nu vor sa recunoasca ca acea Lege este LEGEA lui DUMNEZEU, si acea lege nu va fi veche nici daca Dumnezeul veacului acesta, adica Dracu, a dat o lege mai noua pentru adeptii lui.
Asa ca Legea lui Dumnezeu este actuala si valabila pentru toti cei care/l slavesc pe Dumnezeu si nu pe acel Potrivnic despre care citim in 2 Tealoniceni 2:4 Potrivnicul, care se înalţă mai presus de tot ce se numeşte "Dumnezeu", sau de ce este vrednic de închinare. Aşa că se va aşeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu"
Ca sa intelegi mai bine este vorba de creatura care se lasa slavit ca fiind Creatorul vezi 1 Romani 25 "caci au schimbat în minciuna adevarul lui Dumnezeu, si au slujit si s'au închinat fapturii în locul Facatorului"

| gratargratar a răspuns:

Mai ce ti-ai mai strambat mintea...
Uita-te la versiunea greaca sa vezi tu daca apare preoti la Matei23, 13. Se vorbeste de: grammateis (adica carturari, cum gasim tradus in Biblie) si farisaioi (adica farisei, cum gasim tradus in Biblie). De aici tu ai ajuns la preoti. Cam indrazneata corelatia ta, ca sa nu spun altfel.

Apoi insasi concluzia pe care o tragi este de-a dreptul defectuoasa. Daca ar fi zis Hristos asa cum fabulezi tu, atunci tot nu poti trage concluzia ta. Una este sa mustri pe cineva si altceva sa interzici sau sa condamni de-a dreptul.
De altfel, Iisus Insusi se ducea si invata in Templu (adica inchipuirea Bisericii inainte de Biserica) si in Sinagogi (care are aceeasi simbolistica). El Insusi zice ca n-a venit sa strice, ci sa implineasca. (Matei 5, 17).

Preotimea, asa cum este ea acum, dupa Inviere, este desavarsirea preotimii Vechiului Testament. Inca de la inceput si-a randuit Dumnezeu preoti si diaconi - as spune corelativ- din semintiile lui Aaron si Levi.

Dar tu ramai cu ale tale.

| Dorugar explică (pentru gratargratar):

Eu cu mintea mea strambata, zici tu, judec mult mai corect ca oamenii lobotomizati prin religie. Daca nu ai fi asa, atunci ai stii ca sub numele de "Invatatii de carte si carturari" este intotdeauna vorbaintotdeauna de preoti.
2 Nu ai inteles nimic, carturarii/preotii sunt admonestanti pentru ca MINTIND ii indeparteaza pe oameni de posibilitatea de a capata mantuirea si a accede in Imparatia Raiului. pentru ca ei, zice Biblia, Romani 1:25 "... căci au schimbat în minciuna adevarul lui Dumnezeu, şi au slujit şi s-au închinat fapturii în locul Facatorului", adica au schimbat adevaruln Tanachului in minciuna Biblica cu testamente, si va inchinati Fiului, adica unei creaturi in loc sa va inchinati Creatorului!
Si dandu-ti acest verset ti-am dat si dovada ca preotimea indruma oamenii pe calea gresita... exact asa cum zicea si Rabinul Isus in versetul dat in intrebare pusa de mine!
Asa ca eu raman cu Adevarul iar preotii traiesc in minciuna si mint si prostesc lumea astfel ca sa ajunga in Imparatia acelui Isus Christos care se recunoaste singur in Apoc. 1:18 ca este Seful Cheilor IADULUI!

| AdiTorrent7 a răspuns:

In realitate, Fiul lui Dumnezeu a spus altceva despre Biserica:
"Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi BISERICA LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28
"Ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, NEAVÂND PATĂ sau greseala, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fara de prihana."- Efeseni 5, 25-27

| Dorugar explică (pentru AdiTorrent7):

Nu stiu ce o fi zis fiul lui Dumnezeu, dar eu ma refeream la rabinul dulgher Isus din Nazareth care NU a fost nicioodata Fiul lui Dumnezeu ci doar Fiul Mariei facut cu soldatul roman Tiberius Abdes Pandira.
2 Dupa cate stiu eu nici Isus si nici Dumnezeu nu vorbesc despre nicio biserica, pentru simplul motiv ca religia mozaica data de Dumnezeu se petrece in Sinagoga si nu in biserica, si nici Isus nu mergea la biserica pentru ca si el era tot de religie mozaica. Asa ca minciunile acesta desantate care sfideaza realitatea, logica si istoria, te las sa le spui celor care cred totul asa a proasta pentru ca nu au cap sa judece din cauza ca au fost lobotomizati cu Opiumul numit Religie.
3 Cum sa nu aibe Biserica pata daca ea este nascuta nu din Dumnezeu ci pusa la cale de o banda de sarlatani care au FURAT scriptura religiei mozaice si au interpretat-o in mod mincinos astfel incat sa vina la socoteala sarlataniei numite crestinism, si asta fara sa mai punem la socoteala ca aceasta biserica"nepatata" a fost impuse prin milioane de crime si amenintari cu moartea.
Ti se pare ca atata sange nevinovat cat s-a varsat pentru a se impune aceasta sarlatanie ...nu este pata?