| Arjunaa a întrebat:

,,Vei putea sa silesti pe strain sa-ti plateasca, dar sa ierti pe aproapele tau" Acestea sunt indicatii biblice date de Iehova.Credeti cu tarie ca Dumnezeu poate fi implicat in vreun fel in asemenea tampenie? https://www.youtube.com/watch?v=7Y4RUuaogyI

5 răspunsuri:
| martzian a răspuns:

Imi permit sa observ doua lucruri:

1. Dvs. porniti de la o preconceptie. Numiti „tampenie" un concept care nu contine nici un fel de nedreptate in el, doar pentru ca nu ati inteles ce implica.
2. Impresia pe care o am este ca nici nu intelegeti contextul si nici nu ati trecut vreodata peste pasajul respectiv.

Despre ce vorbeste textul? Apropo, este vorba de Deuteronom, cap.15. La fiecare 7 ani se acorda o amnistie fiscala. Era o lege adresata evreilor. Este important sa intelegem ideea din spatele ei. Anul sabatic a fost descris in Exod 23:10-11 si in Levitic 25:1-7. Daca aceste texte prevedeau faptul ca la fiecare 7 ani pamantul urma sa nu fie insamantat, ceea ce iesea totusi avand sa fie folosit de catre saraci si de catre animale, textul de fata este unul in care Dumnezeu (prin Moise) prescrie o anulare a datoriilor. Pe baza textului din Deuteronom 15:9-11, datoria urma sa fie anulata complet si permanent, nu doar pentru anul in curs.

Cateva lucruri, pentru a va ajuta sa intelegeti:

- Iertarea datoriilor era un act de inchinare. Deuteronom 15:2 spune ca ea se facea „in cinstea Domnului". Iata si motivul pentru care doar cei credinciosi, poporul ales, putea fi inclus in ea.

- Strainul NU beneficia de amnistie fiscala. Este acest lucru nedrept? NU! El isi platea doar datoriile facute, nimic mai mult, nu inteleg de unde „tampenia".

- „Strainul", care nu beneficia de amnistia fiscala, nu era nici obligat sa respecte anul sabatic. Prin urmare veniturile lui NU erau afectate, asa cum erau afectate cele ale evreilor. Prin urmare, daca judecam pur economic, el era privilegiat. Cel care nu avea parte de indatoriri si de renuntari la beneficii personale nu avea parte nici de scutire de datorii.

Scopul unor astfel de previziuni (amnistia, anul de veselie, etc) tinea de prevenirea ruinei totale a unei persoane nevoiase din popor si disparitia lui din familiile Israelului, prin vanzarea patrimoniului.

Ceea ce dvs. vi se pare o tampenie este de fapt un exemplu de buna convietuire si de grija fata de sarac.

| Arjunaa explică (pentru martzian):

Da este o tampenie si nu ai raspuns la intrebare, doar ai dat,, gunoiul sub pres''. Anul salbatic, prevenirea ruinei etc.etc. aceste tertipuri nu au absolut nici o legatura cu Dumnezeul omniscient si omnipotent. Vrei sa reduci puterile lui Dumnezeu la aceste tampenii? Da, tampenii, deoarece absolut nici un context nici o teorie nu poate afirma ca Dumnezeu este implicat in asemenea idei rasiste.Cum? pentru Dumnezeu tu esti ceva, si evreii sunt altceva? Neuronii ti-au fost dati sa te ajute la propria gandire nu sa urmeze cai batatorite de altii prin tot felul de teorii si dogme inventate cu un singur scop: control!

| martzian a răspuns (pentru Arjunaa):

Arjunaa, pot sa stiu de ce ma insulti? Asta era scopul intrebarii tale? Intreb pentru ca, in mod evident, nu ai in spate nici lectura si intelegere a textului biblic. Ai pus o intrebare (evident naiva si bazata pe dezinformari puerile, nu pe studiu personal) si eu ti-am raspuns. Ce este gresit in explicatia mea? Unde este „mizeria" si „gunoiul" pe care il ascund sub pres?

Stii ce reprezinta o tampenie si mai mare? O atitudine absolut lipsita de respect (sau de argument) la un raspuns documentat si de bun simt. Mai mult, a sugera in mod insultator ca altcineva nu isi foloseste „neuronii" pentru a gandi (sic) sau ca „urmeaza cai batatorite de altii" in conditiile in care ti-ai facut educatia printr-un clip absolut idiot, preluat orbeste si la prima vedere de pe youtube. Pai tu te lasi dusa de astfel de insinuari cretine si ii acuzi pe altii ca sunt manipulati? Realizezi ca in spatele argumentelor tale sta un clip mizer si in spatele a ceea ce spun eu stau mii de ore de studiu ale Scripturii? Daca ai argumente, de ce nu te limitezi la ele? Puteai folosi spatiul pentru a le prezenta, nu pentru a ma jigni.

"Anul salbatic, prevenirea ruinei etc.etc." - Te sfatuiesc ca atunci cand nu intelegi ceva sa intrebi, nu sa asumi. Pentru ca este clar ca nu stii si ai o mare problema cu intelegerea unui text elementar. Un exemplu, eu spun „an sabatic" si tu intelegi „an SALBATIC". Nu este absolut nici o legatura intre ce spun eu si ce intelegi tu. Faptul ca m-am limitat la a raspunde la obiect, doar la ce ai intrebat nu inseamna deloc ca sunt idiot ca nu am raspuns in avans la alte teme pe care posibil le poti ridica (ex. motivul pentru alegerea poporului evreu). Dumnezeul omniscient si omnipotent a ales poporul Israel cu un scop. Stii care este? Nu este nimic „rasist" in aceasta alegere, cu atat mai mult cu cat erau si alte popoare avand aceeasi „rasa"cu ei.

Noteaza un lucru: bunul simt nu este arestat de catre crestini. Daca vei dori ca discutiile pe TPU sa continue, o sa te rog sa dai dovada de el. Nu este obligat nimeni sa iti suporte frustrarile si atitudinea mizera. Este ultimul avertisment inainte de ignore.

| Arjunaa explică (pentru martzian):

Ok.Este clar. Sustii ca insusi Dumnezeu, a dat aceea lege referitoare la imprumut. Ce sa mai zic..., Bravo'', popii te adora!

| martzian a răspuns (pentru Arjunaa):

Nu are nici o legatura ce spun eu cu ce raspunzi tu acum... sad