| mihaelaerica89 a întrebat:

Voi ce ati face in situatia mea? Cum ati rezolva-o? Mama fiind reformata, si tata catolic, eu obligatoriu a trebuit sa fiu catolica,( ca sa se pastreze linistea, in casa, si sa nu ne vorbeasca rau lumea), fara dreptul de a-mi schimba religia. Cand m-am maritat cu sotul(el fiind ortodox), oarecum am fost obligati sa facem cununia la catolici (ceea ce ne-a intristat pe amandoi). Acum, ca trebuie botezat fetita, eu imi doresc s-o botez ortodoxa, deoarece m-a saturat, ca tot timpul sa-mi fie impusa religia catolica. Deja am si stabilit cu ambii preoti, ca fetita va fi ortodoxa, si am facut pregatirile in sensul asta. Dar mama mea, pe cuvant, parca n-a luat in evidenta acest lucru, la toata lumea spune ca fetita va fi catolica. Si incearca sa ma convinga si pe mine s-o fac catolica, ca sa nu fie cearta in familie (adica sa nu se supere ai mei), ceea ce ar insemna ca iarasi sa nu tin cont deloc de sotul meu. Alt motiv dupa ea ar fi, ca aici religia ortodoxa e in minoritate.

6 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Citind primele randuri ale postarii tale, m-am gandit ca am de a face cu un copil.
Orice parinte despuiat la minte va permite copilului sau sa faca aleger singur in ce ce priveste religia in cazul nostru incepand cu 16 ani sa zicem.Sau macar cu varsta majoratului.
Poti avea o discutie sincera si calma cu mama ta spundu-i ca daca tie ca mama ti-a impus o anumita religie sa te te lase pe tine sa alegi religia copilului tau! Asa mi se pare corect!
Sper ca tu la randul cand copilul tau va avea la randul ei copii sa nu-i impui asa ceva.Ba mai mult daca va vrea o vei lasa sa-si aleaga religia pe care o vrea.

| Jardelin a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Bine ai venit in randul ateilor!

"Orice parinte despuiat la minte va permite copilului sau sa faca aleger singur in ce ce priveste religia in cazul nostru incepand cu 16 ani sa zicem. Sau macar cu varsta majoratului."

Serios? Ai curajul sa faci asa cu copilul tau? Esti sigura ca pe la 18 ani, dupa ce copilul nu a calcat in viata lui intr-o biserica si dupa ce este bine intoxicat si "fragezit" de ideologii ateiste insusite de pe Internet, si de la alti rataciti de prin jur, va alege in deplina cunostinta de cauza credinta in Dumnezeu? Cam cum iti inchipui tu ca un copil neinitiat in credinta si caruia i s-a ascuns Dumnezeu, si caruia i s-a spus ca preotii sunt mafioti, pedofili, si betivi va alege cand va fi mare sa fie tocmai alaturi de Dumnezeu si de biserica in care slujesc preotii despre care el a auzit cele aratate de mine mai sus?

Si nu in ultimul rand, sa nu uitam ca, copiii ii vor copia pe parinti si vor face ceea ce fac si ei, luandu-i pe acestia drept modele si crezind ca ceea ce fac parintii este bun. Daca tu ca parinte urasti biserica de care apartii si o hulesti, asa vor face si ei, daca tu ca parinte nu calci in biserica, nu vor merge nici ei, daca tu ca parinte ai o credinta formala, asa o vor avea si ei, iar daca tu ca parinte imbratisezi ideile ateiste, asa vor face si ei.

Sa nu ne jucam cu viitorul copiilor nostri! Aceeasi alegere cand va fi matur o poate face copilul si din starea de om care crede in Dumnezeu si care a cunoscut spiritualitatea bisericii. Nimeni nu il impiedica sa se lepede de Hristos si sa devina ateu, iar pentru aceasta alegere va purta singur intreaga raspundere. Dar din pozitia de ateu, dupa ce nimic si nimeni nu l-a impiedicat sa faca toate pacatele care decurg dintr-o viata libertina, sa isi impuna sa renunte la aceasta viata libertina si vicioasa si sa aleaga o viata in care schimbarea si renuntarea la pacat sunt conditia principala, este foarte greu! Este aproape imposibil, pentru ca oamenii care au trait fara restrictii nu isi pun de buna voie jugul credintei.

| Holiday a răspuns:

Atat iti spun. Toata zarva asta cu cine unde se casatoreste, se boteaza, etc, nu este decat o prosteala a celor care conduc cultele/sectele respective si care le baga in cap enoriasilor tot felul de tampenii in ideea de a castiga ei atat din evenimentele respective, cat si din perspectiva ca acel copil botezat sa ajunga un vajnic cotizator la bunastarea afacerii lor si sa transmita mai departe povestea copiilor lui ca si ei sa ajunga cotizanti.

Zice unul pe aici altcuiva:
"Serios? Ai curajul sa faci asa cu copilul tau? "- adica sa nu-l botezi.

Se face ca nu stie ca acest "curaj" il au cel putin 6 miliarde de oameni in ziua de azi care nu cred nici o iota din povestea crestina, ei fiind adeptii altor religii, agnostici sau atei. Prostia asta cu botezul e limitata strict la populatia crestina si impusa de majoritatea sectelor crestine tocmai in ideea a ce am explicat mai sus.

Pana la urma botezul asta falfait de astia pe aici nu-ti face copilul nici mai destept, nici mai frumos, nici nu ii ofera viata vesnica, care pana la urma e de fapt momeala cu care sunt atrasi credulii.

| Dorugar a răspuns:

Tu, la fel ca si parintii tai, ar trebui cu totii sa va dati seama ca traim intr-o lume in care NU conteaza ceea ce crezi, ci doar ceea ce stii, pentru ca viata in bunastare se poate obtine nu prin ceeea ca crezi ci prin ceea ce STII sa faci, asa ca cel mai bine este sa devi un ateu care intelege sa invete mult ca sa fie bine pregatit pentru viata. Pentru ca numai pe acest lucru iti poti baza viitorul! Si ce este mai important pentru tine decat viitorul tau?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Tu ai intrebat : voi ce ati face in locul meu? Eu iti raspund din punctul meu de vedere ce este corect din punct de vedere biblic, nu dupa nationalitati, culte, obiceiuri. Deci biblic : Isus a spus :. Duceti-va deci, si faceti ucenici, din oamenii tuturor natiunilor, si apoi botezatii, si invatatii sa pazeasca tot ce v-am poruncit..."(Matei 28:19, 20) Acum tu faci ceea ce consideri, asculti de Dumnezeu caruia ii datoram viata, si lasi copilul sa creasca si el sa-si decida botezul in urma studierii Bibliei(nu? asa a spus Isus :,, invatatii si botezatii" ), ori bebelusul nu poate invata nimic. sau te ve-i opune lui Dumnezeu si o sa faci ce vrea mama si soacra. Tu hotarasti de cine trebuie sa asculti, de Dumnezeu sau de oameni.Si cu prioritate te indemn sa studiezi Biblia si tu si o sa poti lua o decizie corecta in ceea ce priveste religia ta si a sotului tau. Dupa studiere (citire si intelegere poti face doar insotita de cineva, iar daca vrei un insotitor calificat, care sa vina la tine la domiciliu, gratuit, atunci te rog sa accesezi www.jw.org.ro,ceri un studiu biblic la domiciliu ). Dupa cum am consemnat studiul este gratuit, doar tu trebuie sa vrei, si-ti ve-i rezolva problemele cu succes. Garantat100%. Succes!

| Drolja a răspuns:

Şi fetiţa ce vrea?
Până la urmă ea se botează.