| Catalin77945 a întrebat:

Voi ce credeti ca este dupa moarte? (intrebare random)

Răspuns Câştigător
| heracles a răspuns:

Nu se stie, fiecare religie are versiunile sale,religia budista este cu reincarnarea,religia hindusa cu alte, religia crestina cu iadul si raiul,religia iudaica insa nu pomeneste de nimic,biblia originala a iudeilor spune doar ca omul moare, nu pomeneste nici de iad si nici de rai, si daca nu sti, religia crestina s-a desprins din religia iudaica(la inceput era o secta crestina)daca esti curios urmareste( povestea lui dumnezeu), a fost difuzata pe national geografic, iar moderatorul emisiunii morgan freeman a stat de vorba cu cele mai inalte sau inalti prelati din diferite tari, de la budisti, pana la crestini.Deci nu a stat de vorba cu oameni de rand care saracii nici nu stiu pe ce lume traiesc.
Religia cum spunea M. Eminescu''Este o fraza de dansii inventata''
Si inca ceva Isus Hristos a fost omorat de preoti,eu nu spun acum ca totii preotii sunt niste lupii cu blana de miel,dar e bine sa fii cu capul pe umeri.
Sa nu crezii in toate povestile ce se spun ca vezi doamne, dupa moarte cu siguranta este viata, mai imbelsugata,o sa canti la harpa, e.t.c. nimeni nu stie, pana nu mori nu ai de unde sa stii, si biblia a fost scrisa de mana omului, a scris-o asa cum a vrut muschii lui.
Iar la capitolul evolutie spirituala, omul este la pamant, traim sub amenintarea razboiului nuclear, dupa 2000 de ani de cand a murit Isus Hristos, oamenii nu au inteles nimic.

26 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dupa moarte nu este NIMIC pana la Judecata Finala.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Atunci de ce se da de pomana si se face slujba la moartea lui?

| danut a răspuns (pentru RAY):

Daca as raspunde la subiect ar sari milan9 sa ma spanzure, uite de ce, nu au ce face cu banii si i-a prostit popa. Numai uni fac ceea ce spui tu, inca nu am auzit ca o fac si protestanti.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Ei nu o fac nici catolici stiu asta fiind botezat catolic si ortodox, e in biblie nu apare sa dai pomana plus ca faza cu iertarea pacatelor, e cam o cersetorie divina

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Cum esti botezat si catolic si ortodox?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Simplu in Romania apoi in Germania

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Interesant.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Mau botezat parintii dupa revoluție apoi au mers in Germania ca se putea si ne-au boteat catolici am si certificat de botez -Taufzertifikat

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Dar era si biserica romano-catolica recunoscuta in Romania.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Pai e recunoscuta in Romania, ba chiar si de politie, numele meu anii de zile a fost scris gresit dar datorita acelui certificat am dovedit ca e scris numele meu gresit

| danut a răspuns (pentru RAY):

?

| RAY a răspuns (pentru danut):

Ce anume nu ai inteles?

| danay72 a răspuns:

Nimic. Omul când moare merge în pământ și nu mai e conștient de nimic, asa cum se arată în Biblie in Eclesiastul9:5,6,10.

| RAY a răspuns:

Nu cred ca exista ceva, dar vom vedea cu toti ce va fi

| milan9 a răspuns:

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...

| milan9 a răspuns:

Omul nu e doar suflet! Sufletul NU ÎNCETEAZĂ niciodată să existe!

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, adventistii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Contrar a ceea ce sustine @danay (iehovista), Ecclesiastul 9, 5 prezintă doar UN CONTRAST ÎNTRE DOUĂ PUNCTE DE VEDERE DIFERITE: cel uman, (greşit) ŞI CEL SACRU, spiritual! Acest contrast este prezentat sub forma unei DEZBATERI ce are loc în mintea autorului.

Este clar că acest pasaj, Ecc. 9, 5 exprimă o concepţie greşită, străină de Dumnezeu!

O dovadă în acest sens - un alt verset contradictoriu (punct de vedere uman gresit):
(Eclesiastul 9, 2) "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău"
Cine poate crede că vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare? Dar este doar un punct de vedere gresit, subiectiv, aflat IN DIALOG cu Divinul.

In Ecclesiast, primele 10 versete din capitolul 9 redau punctul de vedere uman greşit, aflat în DIALOG şi controversă cu cel al lui DUMNEZEU.
Ca dovada, iata: „Morţii niciodată (se referă la toţi) nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare". Cine poate crede că morţii au dispărut toti pentru totdeauna? Este doar varianta greşită aflată în opoziţie cu mesajul lui Dumnezeu (procedeu stilistic).

În finalul cărţii, perspectiva sacră triumfă:
,, Si ca pulberea sa s eintoarca in pamant cum a fost, iar sufletul sa se intoarca la Dumnezeu care l-a dat" Ecclesiast 12, 7.

| DeyCj a răspuns:

Depinde de evoluţia spirituală a fiecăei persoane, aceasta ori se va reîncarna, dacă nu a evoluat spiritual suficient, ori dacă a ajuns la perfecţiunea spirituală va face parte din aşa zisul rai creştin sau iadul satanist.
De asemenea, dacă tu ca om ţi-ai cultivat raţiunea spirituală atunci vei ştii că ai murit, şi vei ştii că nu mai eşti limitat la 5 simţuri, iar nefiind limitat vei avea la îndemână energia astrală ca să faci ce vrei cu ea; chiar şi să-ţi creezi propriul univers, cu planete şi fiinţe, aşa cum şi noi am fost creaţi de cineva(sau mai mulţi) mult mai evoluat spiritual decât noi.

| DarkAndDreary a răspuns:

Nimic. Pur și simplu nu mai exiști.
La fel ca înainte să te naști.

| Elide a răspuns:

Un somn adânc si fara vise...va fi ca in somn pana la Înviere

| Fantastic7 a răspuns:

Cel mai probabil, nimic.

| heracles a răspuns:

Nu se stie, fiecare religie are versiunile sale,religia budista este cu reincarnarea,religia hindusa cu alte, religia crestina cu iadul si raiul,religia iudaica insa nu pomeneste de nimic,biblia originala a iudeilor spune doar ca omul moare, nu pomeneste nici de iad si nici de rai, si daca nu sti, religia crestina s-a desprins din religia iudaica(la inceput era o secta crestina)daca esti curios urmareste( povestea lui dumnezeu), a fost difuzata pe national geografic, iar moderatorul emisiunii morgan freeman a stat de vorba cu cele mai inalte sau inalti prelati din diferite tari, de la budisti, pana la crestini.Deci nu a stat de vorba cu oameni de rand care saracii nici nu stiu pe ce lume traiesc.
Religia cum spunea M. Eminescu''Este o fraza de dansii inventata''
Si inca ceva Isus Hristos a fost omorat de preoti,eu nu spun acum ca totii preotii sunt niste lupii cu blana de miel,dar e bine sa fii cu capul pe umeri.
Sa nu crezii in toate povestile ce se spun ca vezi doamne, dupa moarte cu siguranta este viata, mai imbelsugata, o sa canti la harpa, e.t.c. nimeni nu stie, pana nu mori nu ai de unde sa stii, si biblia a fost scrisa de mana omului, a scris-o asa cum a vrut muschii lui.

| Andreea19Alina a răspuns:

Nu trebuie sa crezi/ sa-ti dai cu parerea despre ce-ar fi dupa moarte, atata timp cat ai parerile/marturiile lui Dumnezeu/ ale lui Iisus (care a trecut prin moarte)/ ale sfintilor (ca de ex. Sf. Teodora).
De la ei, stim faptul ca moartea este doar o trecere spre viata vesnica, Raiul, unde "nu este durere, nici intristare, nici suspin, ci viata fara de sfarsit".
Totul depinde de partea in care va atarna balanta la judecata noastra, in functie de pacatele sau faptele bune savarsite de noi.

| Catalin77945 explică (pentru Andreea19Alina):

In Biblie vazusem undeva, ca nu e dupa fapte si doar dupa credinta
''Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni''.

| Andreea19Alina a răspuns (pentru Catalin77945):

Aici se refera ca faptele bune facute de o persoana sa nu fie scoase in evidenta iar persoana respectiva sa cada in pacatul mandriei, ceea ce va pune in plan secundar faptele bune facute.
Prin faptele bune facute fata de aproapele nostru, prin viata traita dupa poruncile lui Dumnezeu si prin rugaciunilr pentru ceilalti, datorita acestora un om va ajunge in Rai, duoa moarte.
"Nu prin fapte, ca sa nu se laudd nimeni" denota faptul ca cei ce fac fapte bune trebuie sa fie smeriti si sa nu se inalte in fata celorlalti prin faptele ce le fac.
Un citat spunea ceva asemanator: "Tien minte binele pe care ti l-au facut altii si uita binele pe care l-ai facut tu cuiva".

| KanekiMalai a răspuns:

In fiecare noapte ma bucur ca pot sa ma omor(sa ma culc) și după sa ma respawnez dimineața