| Foxx_Flavius_1992 a întrebat:

Ce parere aveti despre miscarea ortodoxa Oastea Domnului? (cei care stiu despre ce este vorba).

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Incearca sa fie oameni cu o conduita morala ireprosabila ce respecta deplin invataturile Bisericii Ortodoxe.

6 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sunt si unii fanatici, dar in general sunt mai practici si incearca sa puna in fapta cuvantul evangheliei, mai mult decat altii. au o nota buna.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E de ceva timp 70-90 de ani de cand parintele Iosif Trifa si continuator Traian Dorz au zis sa se cante cantari religioase in biserica in afara celor din cadrul slujbelor

| sublime89 a răspuns:

Nu am auzit de astia, dar numele lor imi aduce aminte de astia http://en.wikipedia.org/wiki/Lord%27s_Resistance_Army

Iar despre astia din urma nu am o parere prea buna.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru sublime89):

E ilogic ce spui ca nu-i cunosti, dar ca-ti aduce aminte

| Jardelin a răspuns:

Eu am o parere ceva mai rezervata. Este o miscare pietista din interiorul Bisericii Ortodoxe care si-a format o identitate proprie. Modul de manifestare si atmosfera de la adunarile lor seamana foarte mult cu cele ale neoprotestantilor. Unii spun ca Oastea Domnului este de fapt o poarta catre neoprotestantism.

In interiorul Oastei Domnului exista doua grupuri (pentru ca intotdeauna cei ce se separa, se vor dezbina si ei la rindul lor). Grupul de la Sibiu mai apropiat de Biserica Ortodoxa, mai prietenosi si mai deschisi spre Ortodoxie si grupul de la Simeria mai indepartati de Biserica Ortodoxa si mai apropiat de sectarism. Oastea Domnului este bine vazuta si laudata de cultele neoprotestante din Romania.

Uite aici un link cu un grup de tineri din Oaste care colinda la Patriarhie:

http://www.youtube.com/watch?v=YAS8GjEH8Io

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baieti de nota 10. Cel putin toti cei pare i-am cunoscut.
La prima vedere par putin cam stranii, dar dupa ce-i cunosti sunt intr-adevar deosebiti.