| SaveTheNature a întrebat:

Exista vreo sansa ca vreun ateu sa ajunga in rai?

Răspuns Câştigător
| adi97 a răspuns:

Pai un talhar si-a primit mantuirea in 2 min langa crucea LUI HRISTOS si Dumnezeu l-a trimis in rai ca dovada ca oricine poate ajunge in IMPARATIE CERURILOR. Daca si ateul il primeste in inima lui pe HRISTOS atunci da poate ajunge in RAI

33 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da,atat timp cat mai are suflare, el se poate intoarce la Dumnezeu.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Eu sunt satanist-modern, am o sansa sa ajung in rai? (presupund ca exista)

| SaveTheNature explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

Nu pot spune decat ca esti foarte inteligent, si plin de ratiune. Si nu are rost sa crezi in ce nu vezi.Mergi pana la capat. Tare ma tem ca in suferinta nu ai sa mai fii atat de curajos.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru SaveTheNature):

Vom vedea.batting eyelashes

| MMihai a răspuns:

Acolo este locul ateilor, ca să le demonstreze că există D-zeu.

| MMihai a răspuns:

Eu care nu sunt creștin, dar cred că există Dumnezeu și o să îmi zică să merg în Iad, că Raiul este pentru Creștini & o să încerc să merg în iadul comunist unde este cam așa:
Când au foc, nu au smoală.
Când au smoală nu au foc.
etc
Când au și smoală și foc și lemne pentru foc, îi convoacă Satana la ședință de partid.
În timpul ăsta niște drăcușori mai șmecheri vând fără acte și smoala și lemele și cărbunii și cazanele,
și se revine, ca la început.
Când au foc, nu au smoală.
Când au smoală nu au foc.
etc

| Rapplex a răspuns:

Dar exista vreo sansa ca raiul sa existe?

| Rapplex a răspuns:

Daca D-zeu are nevoie de sange ca sa ne ierte, inseamna ca nu difera foarte mult de un om rece, fara sentimente, indiferent etc. Si in plus, dupa credinta voastra, D-zeu e in afara Univerului(timpului, legilor fizice etc.), si atunci de ce ar mai avea nevoie de niste jertfe din partea unor neinsemnati de pe Terra?

| Varahil a răspuns:

Eu cred ca exista foarte multe sanse.Pentru ca D-zeu,iubind oamenii,le ofera multe ocazii in timpul vietii fie sa se schimbe, fie sa faca vreo fapta buna, ca sa aiba motiv sa-i duca in Rai.Sa nu crezi ca faptele nu conteaza.Dimpotriva."Orice ATI FACUT acestora mai mici ai Mei,Mie Mi-ati facut". Deci, ati facut... fapte, nu?

| cristinacrissss a răspuns:

Poate ajunge in Rai nimai daca va crede cu adevarat in Dumnezeu.

| Shatzie a răspuns:

De ce, naiba, m-as zbate sa ajung acolo? Sa ma plictisesc de moarte ascultand ingerasii cantand? Pas!

| SaveTheNature explică (pentru Shatzie):

In rai nu exista plictiseala. Insa oamenii au incercat sa faca o descriere.Practic raiul e o concentrare suprema atot simtamantului de bine existent pe planeta.E peste puterea noastra de a intelege.E o placere de care nu te saturi niciodata!

| Archangells a răspuns:

Sa presupunem ca exista rai. da, ar avea cum sa junga in rai daca s-ar sacrifica pentru o alta persoana, daca si-ar da viata pentru altcineva. sacrificiul este actul suprem care sterge restul pacatelor mai putin importante. opinia mea

| Esperança a răspuns (pentru Archangells):

Ce idei gresite ai! Singurul care iti sterge pacatele este Sangele lui Isus Hristos,este credinta in Jertfa Sa! Faptele tale nu iti sterge nici un pacat, pentru ca noi suntem mantuiti prin credinta, nu prin fapte ca sa nu se laude nimeni!

| Archangells a răspuns (pentru Esperança):

Inseamna ca mergem toti in iad? nimanui nu i se iarta pacatele atunci, ca nu este atins de sangele lui Iisus?

| SaveTheNature explică (pentru Esperança):

Bliss 20 nu sunt ateu.Cred in Dumnezeu, si sunt catolic pentru ca asa m-am nascut.Probabil daca ma nasteam ortodox ramaneam ortodox,si daca ma nasteam musulman ramaneam musulman.
Apropo,lucrez cu un musulman(sunt in londra),si se tot chinuie sa ma convinga cat de gresit e crestinismul aratandu-mi femeile care se imbraca in asa fel incat sa se vada formele,si faptul ca noi mancam porc desi e interzis in Biblie
Iti spun clar,nu am nimic cu ortodoxismul, si nici cu catolicismul, dar nici cu islamistii.De ce?
Daca tu te nasteai musulmanca ramaneai musulmanca, si bineinteles faceai tot posibilul sa convingi lumea ca aceea este religia corecta.
Pentru Dumnezeu nu exista religie.Caci a te naste intr-o religie gresita nu e un pacat.
Tu ai arunca cu pietre intr-un musulman?,Daca nu Dumnezeu de ce ar faceo?
Oricum sa stii ca orice fac ceilalti din celelalte religii fac Din dragoste pentru Dumnezeu!, si tu la fel si toti cei ce il iubesc!
Neacceptarea celorlalti, si sa ne adjudecam raiul dupa religie e cel mai mare pacat.Si toti cei care considera ca "ceilalti din celelalte religii vor ajunge in iad" merita iadul!
Esti de acord cu mine?

| Esperança a răspuns (pentru Archangells):

Hai sa o luam LOGIC ca voi astia mergeti numai pe logica. Daca tu nu crezi in El,cum sa ajungi in Rai? Daca tu il respingi ce pretentie ai tu sa te primeasca acolo? Sunt oameni care au murit si vor muri pentru credinta lor si tu nici macar nu crezi si ai pretentia sa ajungi in Rai ca mori tu pentru un om?
Si te mai intreb ceva. Sa zicem ca tu ai o casa mare, frumoasa, de un alb imaculat, straluceste de curatenie si vine la usa ta un om murdar, plin de funingine, noroi si vrea sa intre in casa ta. Tu ce faci, il lasi sa intre asa sau ii vei da un loc sa se spele si haine de schimb?

| Esperança a răspuns (pentru SaveTheNature):

1 la mana eu nu arunc cu pietre in nimeni, Judecata este a lui Dumnezeu.
2. Dumnezeu nu judeca dupa religie,ci dupa fapte, dar dupa faptele facute in Numele lui Isus! In Rai vor ajunge cei nascuti din nou din apa si din Duh, asta incluzind si pazirea celor 10 porunci. Dumnezeu atat ne cere,sa credem in Fiul Sau. Daca musulmanii nu cred in Jertfa lui Isus atunci vor ajunge la dumnezeu in care cred si pe care il slujesc, iar eu daca nu as fi crestina as avea aceeasi soarta. Si ei aud de Isus Hristos, stai linistit http://www.youtube.com/watch?v=VCMBkxr2WSc&feature=related

| Archangells a răspuns (pentru Esperança):

Deci daca esti ateu si nu crezi in El, nu ajungi in rai? dar chiar daca nu faci nimic rau toata viata, crezi intr-o forma inteligenta care guverneaza universul, nu faci nici un pacat, ajungi deci in iad? doar fiindca nu crezi?

| SaveTheNature explică (pentru Esperança):

Deci ai fost norocoasa.
Iar ei vor ajunge la "Dumnezeul lor" adica?
Cand o sa scapam oare de ideile astea? care ne spun ca. Ceilalti,altceva decat crestini nu cred ca vor ajunge in rai, sau in fine nu in raiul nostru.nu la Dumnezeul nostru.
Te rog eu mult. Sunt musulmani extraordinari, de pus la rana.
Altfel se explica de ce multi ajung atei.

| Esperança a răspuns (pentru Archangells):

„Şi fără credinţă este cu neputinţă să fim plăcuţi Lui!"
Evrei 11:6
Imi pare rau sa te dezamagesc, dar doar credinta te mantuie si doar dobandind credinta ajungi sa te intalnesti cu El. Iar cat despre "inteligenta" inceputul Intelepciunii este frica de Domnul. Dumnezeu nu zice sa nu cercetezi, sa nu cunosti ba din contra Sa cercetezi toate lucrurile si sa pastrezi ce este bun! Doar cercetand ajungi sa il cunosti pe El!

| Esperança a răspuns (pentru SaveTheNature):

Mai omule nu iti mai zic nimic. Citeste Biblia si vei afla singur raspuns la intrebarile tale! Nu sunt ideile mele! Dumnezeu inca asteapta ca poporul ales de El sa se intoarca din caile lui, Dumnezeu inca ii scoate biruitori din razboaie, pentru ca ii iubeste, dar si ei trebuie sa faca ceva! Nu stiu cand o sa intelegi ca si ei aud despre Isus Hristos, ca multi musulmani s-au crestinat! Deci nu vad scuza...Asculta melodia asta!
http://www.youtube.com/watch?v=qzwB4_P5ak4&feature=related

| Archangells a răspuns (pentru Esperança):

Tu esti pocait? nu vreau sa ma contrazic pe teme religioase. fiecare crede in ce vrea punct

| Esperança a răspuns (pentru Archangells):

Nici nu e bine sa ne contrazicem pe teme biblice, tocmai de aceea ma opresc aici. Pocait...hmm. de pocainta e nevoie in fiecare zi,pentru ca zilnic gresim cu sau fara voia noastra,dar prin credinta si pocainta - asta inseamna ca data viitoare nu mai repeti aceleai greseli, Dumnezeu te iarta! Eu am gustat din dulceata si bunatatea Lui si am experiente personale cu Dumnezeu de aceea cred cu tarie in El. Biserica la care merg este o biserica vie,in care Dumnezeu lucreaza,se fac vindecari,tineri scap de anumite vicii ex. alcool,droguri, iar cand mergi intr-o astfel de Biserica ideile tale se schimba. Sa-ti dau un exemplu o fata casatorita cu un ortodox inrait, voia sa se boteze la pocaiti cum ziceti voi, barbatul ei nu a fost de acord, dar ea tot a facut pasul acesta si l-a invitat si pe barbatul ei sa vina. A venit, s-a asezat frumos pe scaun, a urmarit programul si la urma a zis ca intr-adevar ceea ce lipseste la biserica lui este puterea pe care a simtit-o aici. I-a placut, a plecat schimbat, nu mai avea aceleasi pareri pe care le au majoritatea ortodocsilor despre aceasta "secta". Cum sa nu cred intr-un Dumnezeu care transforma vieti?

| SaveTheNature explică (pentru Esperança):

Nu au nici o scuza? Asta e credinta ta?

| Esperança a răspuns (pentru SaveTheNature):

Las-o balta ca nu intelegi nimic. Fii binecuvantat!

| SaveTheNature explică (pentru Esperança):

Daca nu ai raspuns la o intrebare, de ce imi spui s-o las balta? sau daca ai raspunsul de ce nu imi explici? Te intreb frumos.Cred in Dumnezeu, si il iubesc, Dar noi de ce sa consideram ca musulmanii vor ajunge in raiul nostru? Cum putem fi atat de duri? Tu daca te nasteai musulmana?

| Esperança a răspuns (pentru SaveTheNature):

Raspunsurile ti le-am zis mai sus si m-am saturat sa iti zic acelasi lucru de o mie de ori. Eu nu consider nimic ti-am zis doar ce zice Cuvantul lui Dumnezeu dupa mine, toti oamenii sa mearga in Rai ca n-am nimic cu nimeni.

| SaveTheNature explică (pentru Esperança):

Acum suna mai crestineste,mai bine,mai frumos.
Poate gresesc, dar eu spun ca Dumnezeu nu ne va judeca dupa religie.
Si nu va pedepsi pe cineva ca il vede in 3, ca il numeste altfel, sau ca face alte gesturi in a-l sluji.Fiecare om face ce crede de cuviinta pentru Dumnezeu.
Si de aceea ma gandesc ca vor fi si musulmani, si protestanti si crestini in rai.
Si daca Biblia sau Biserica ma invata ca ei nu vor ajunge in rai, pentru ca se nasc si mor in alta religie.atunci incep sa plang si sa ma framant.

| voiviana a răspuns (pentru Esperança):

Si faptele conteaza!

| voiviana a răspuns (pentru Archangells):

Dupa cum ai numele. se pare ca asta iti si este telul:d. no ofence. nu poti sa fi si cu lumea si cu Dumnezeu! deci da! trebuie sa crezi in Dumnezeul bibliei, si in Iisus Hristos si jertfa sa.

| Esperança a răspuns (pentru voiviana):

Faptele noastre bune sunt ca o carpa manjita inaintea lui Dumnezeu! Eu am decis sa nu mai zic nimic in privinta aceasta. Cititi Biblia care este Cuvantul lui Dumnezeu ca acolo scrie cine ajunge in Rai si cine nu! Faptele conteaza cand ai credinta, deoarece credinta fara fapte este falsa!

| BoAfan a răspuns:

Viu nu, dar mort da...