| AvalohAlyn a întrebat:

Voi cititi sau ati citit Sf.Scriptura(Biblia)? Stiti sa o intelegeti? Multi nu inteleg cu adevarat Sf.Scriptura si cad in ratacire, in indoiala asupra existentei lui Dumnezeu? Cand cititi Biblia?
Sunt carti in care Sf.Parinti ne indruma despre cum sa citim Sf.Scriptura,cum sa o studiem.Multi au au citit-o, nu au inteles-o si au cazut in ateism foarte usor.
Eu azi incep sa studiez cu adevarat Sf.Scriptura.
Va indrum si pe voi sa o faceti.Dar sa stiti sa o cititi si sa o studiati sub indrumarea duhovnicului si specialistilor teologi.

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este bine sa studiezi Biblia cu scop.Sa te rogi ca Dumnezeu sa te lumineze ca sa intelegi adevarul sfant.Este foarte important studiu biblic inductiv. Pentru a intelege mai bine, pentru a te familiariza cu textul, a intelege contextul. Vezi cine este autorul cine este destinatarul, ce evenimente, care sunt cuvintele cheie.

| danay72 a răspuns:

Studiez Biblia si o citesc, e o carte foarte practica si utila noua.Eu am studiat-o pe subiecte si asa am reusit s-o inteleg si sa nu fiu indusa in eroare.De un real folos iti poate fi www.jw.org.Oricum,esti de apreciat ca ti-ai propus acest frumos obiectiv.

| AvalohAlyn explică (pentru danay72):

Da.Numai ca te dezamagesc putin.Eu nu vreau sa citesc de pe site-ul acela fiindca este un site al martorilor lui Iehova iar eu sunt crestin ortodox.Dar oricum cine citeste si intelege Sf.Scriptura si se ghideaza dupa ea, mai ales dupa invataturile Mantuitorului Iisus Hristos e un om de apreciathappy

| danay72 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Asa e, trebuie sa intelegem Biblia si sa ne ghidam dupa ea, insa fii atent ca sa aplici normele sale, nu traditii si dogme religioase care n-au nici un suport biblic.Sa o studiezi cu impartialitate si vei descoperii niste lucruri minunate care sunt convinsa ca nu le cunoasteai.Iti doresc mult succes.

| M25M a răspuns:

Da Alan, daca citim Biblia cum trebuie adica sa face abstractie de partile negative si ne axam doar pe partile pozitive atunci vom constata ca nu e o carte atat de rea, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate. fara o indrumare si un studiu potrivit nu multi pot pricepe si vedea lumina. ceimai multi inchid ochii la atata stralucire si raman in intunerec.fratilor? luati-o usurel.va dati ochelarii de cal jos, ca sa aveti campul vizual complet, deschideti-va mintea si inima, rugati-va pentru intelepciune, si apoi va puteti adapa la izvorul vietii vesnice.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru anonim_4396):

Studiu potrivit? rolling on the floor ce ma amuzi

| Mikhtarian a răspuns:

Eu personal prima data am citit.
Dupa ceva timp,iar am mai citit.
Am cercetat putin,si totul mi s-a parut adevar pur, caci daca stai sa te gandesti, chiar asa e.
Iti recomand sa nu te grabesti, daca ai dubii undeva, cerceteaza.

| casablanca40 a răspuns:

Trebuie sa o studiezi singur pretene, nu trebuie sa te lasi influentat de "duhovnici", parerea trebuie sa fie personala si sa fie a ta, chiar daca poate fii diferita de ceea ce este apreciat.

| e7d7n7 a răspuns:

Nu am citit-o şi nici nu o s-o citesc.
Mi se pare o pierdere de timp. Mai bine ies la un fotbal cu băieţii, e şi mai sănătos! Am alte obiective în viaţă decât acela de a-mi pune 500000 de întrebări legate de religie. Îi las pe alţii mai retardaţi să şi le pună şi pentru mine.

| AnnaMaria27 a răspuns:

Adevarul este ca nu Biblia este cea care da invataturi gresite, ci noi suntem cei care o citim avand deja idei preconcepute.