| anonim_4396 a întrebat:

Ati citit Biblia?(Sf.Scriptura) Ce impresie v-a facut?

30 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da,e o carte minunata care ne ajuta sa avem o relatie cu Dumnezeu dar si ne ajuta sa ne cunoastem viitorul.Ce m-a ajutat sa o inteleg a fost un studiu atent pe subiecte, iar situl jw.org ofera unele sugestii practice.

| mODIN a răspuns:

Ca Dumnezeu este mai rau ca Satan. Citeste Deuteronomul 23:2 si fa-ti singur o parere

Răspuns utilizator avertizat
| sempreinvolo30 a răspuns (pentru mODIN):

Citeste in ansamblu ca sa intelegi personalitatea lui Dumnezeu
(Deuteronomul 32:4) Stânca — lucrările sale sunt perfecte, căci toate căile sale sunt dreptate. Un Dumnezeu al fidelităţii, în care nu este nedreptate; el este drept şi nepărtinitor.
(1 Ioan 4:8) Cine nu iubeşte n-a ajuns să-l cunoască pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire.

| mODIN a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Ce ai zis tu dovedeste si ca Dumnezeu e un mincinos.

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru mODIN):

Ai si tu dreptul la o parere dar nu inseamna ca este corecta avand in vedere ca Dumnezeu nu minte
(Tit 1:2) pe baza speranţei vieţii veşnice pe care Dumnezeu, care nu poate să mintă, a promis-o înainte de timpurile de demult,

| RAY a răspuns:

Crime în Biblie
https://sites.google.com/......-in-biblie

CRIME,VIOLURI,SCLAVIE TOATE ASTEA SE REGASESC

IN BIBLIE

http://www.bibliaimorala.ro/

A fost Christos un personaj moral?
http://www.atei.ro/Text/aficimprn.html

citeste sa afli si tu

| milan9 a răspuns:

Multe grupari invită la studii biblice, dar, acestea nu fac altceva decât să "orienteze" persoana spre acea grupare, situaţie în care se preferă sensul "atrăgător" dar "viciat", şi nu cel din contextul istoric. Şi iată că "plăcute" au putut ajunge să fie mii şi mii de variante de interpretare a Bibliei.

Dificultatea înţelegerii textului sacru este data de predominanţa foarte mare a LIMBAJULUI METAFORIC, simbolic, a folosirii VALORILOR POLISEMANTICE ale cuvintelor!

Ştii ce este aceea literatură, ştii cât de uşor poate fi interpretat un text într-un fel sau altul! La fel este şi cu Scriptura. De aceea există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| milan9 a răspuns:

Este foarte importantă şi necesară citirea zilnică a cuvântului Scripturii, in primul rand a Noului Testament.

Pentru varianta on-line, iată două recomandări:
- http://www.dervent.ro/biblia.php
(-cu explicatii în cazul versetelor mai complexe)
- http://www.bibliaortodoxa.ro/

| sublime89 a răspuns:

Unui om realist si intreg la cap nu-i poate face decat o parere proasta. Cum poate un om in toata firea sa creada acele basme? Serpi vorbitori, oameni zburatori, uriasi, diavoli, fiara cu 7 capete, arca lui noe, femeie facuta dintr-o coasta, etc. Astfel de povesti nu pot decat sa te transforme intr-un ateu.

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru sublime89):

Si realitatea din prezent cum ar fi:curentul electric, internetul, televizorul, avioanele daca ti-ar fi spus cineva acum 500 de ani ca vor devenii realitate, ai fii spus ca este nebun si ca sant niste basme.
Tot la fel, daca tu nu ai fost prezent la evenimentele din Biblie sau nu crezi in ele considerandule basme, asta nu schimba realitatea.Problema este la tine, ca nici macar nu faci cercetari pentru a descoperi si a intelege Biblia
Daca vrei sa vorbesti despre basme4, atunci poti da ca si exemple big-bangul sau evolutia oarba

| sublime89 a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Tu te auzi ce spui? Vrei sa zici ca in viitor se va descoperi ca serpii chiar vorbesc, sau ca Noe a dus dinozauri cu Arca, sau ca bestia cu 7 capete exista? Merele de aur nu exista? laughing
Acele lucruri de care spui tu au fost inventate de catre STIINTA. Daca nu era ea, si ne bazam doar pe religia ta, ce "miracole" am mai fi avut?

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru sublime89):

Smechere,hai sa iti traduc un pic informatiile de mai sus :
Dusmanul lui Dumnezeu numit satan s-a folosit de sarpe la fel cum cineva se foloseste de o marioneta pentru a da impresia ca ea vorbeste in locul ei
Revelaţia 20:2) El l-a prins pe balaur, şarpele cel vechi, care este Diavolul şi Satan, şi l-a legat pentru o mie de ani.
In legatura cu NOE sant oameni de stiinta si arheologi care confirma ceea ce s-a intamplat, nu e de ajuns sa spui cu gura ta ca este doar o poveste
Iar fructul din care a mancat Adam nu se spune ca era un mar, acesta nu era din aur doar ca Dumnezeu i-a dat o valoare- o semnificatie-faptul ca numai el are dreptul de a decide ce este bine sau rau.
Stiinta nu poate sa ne scape de boala, suferinta sau moarte.Dar isus in trecut a vindecat bolnavi si a inviat morti demonstrand ca in viitor va face la fel.
Isaia 33:24) Niciun locuitor nu va spune: „Sunt bolnav". Poporul care locuieşte în ţară va fi iertat de nelegiuirea lui.
Revelaţia 21:4) El va şterge orice lacrimă din ochii lor şi moartea nu va mai fi. Nici jale, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi. Lucrurile de odinioară au trecut".
Asta e lumea pe care o promite Dumnezeu,in schimb lumea in care o vezi tu in prezent merge spre distrugere
Iar legat tot de miracole,toti cei care s-au lasat indrumati de Biblie si-au schimbat viata in bine:au renuntat la fumat,droguri, furturi, relatii imorale, avorturi, vorbire degradanta si la tot ce este putred in aceasta lume

| sublime89 a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Esti irecuperabil.

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru sublime89):

Iar eu nu as vrea sa fiu in locul tau

| PedoBarbie a răspuns:

Da. Bun basm.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Biblia are 66 de carti canonice.Cartile astea sunt destul de greu de citit, iti trebuie cunostinte religioase puternice, nu orice muritor de rand le poate citi in intregime.
Ce avem noi in casa, Biblia de la librarie e un mic rezumat facut pe intelesul tuturor.
Ei bine, am incercat sa citesc acest "rezumat".

| Theo94 a răspuns:

Mi-e lene sa o citesc, daca m-ar platii cineva as citi-o.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doar un sfat; biblia trebuie citita, dar nu de catre prosti.care e prost, sa nu se atinga de ea.parerea mea.m-am uitat laa raspunsurile intrebarii tale.in afara de sempre, ceilalti sant jalnici. jaaalnici.

| Scarbo a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa cum vad numai sa insulte stii sa spui, esti cumva evereu? Din cate stiu toti crestinii se iau dupa NT, unde scrie sa-ti iubesti toti semenii inclusiv dusmanii, saracul iisus a fost rastignit degeaba, pentru ca nimeni nu-i respecta poruncile, of of of...

| anonim_4396 explică (pentru Scarbo):

Draguta? sa nu numesti cuvantul Domnului porcarie, si sa-mi vii cu iubirea aproapelui.esti atat de departe si esti mort. Iisus e viu.si el e cuvantul.ca esti tu paralel si echidistant, nu e vina lui si nici a mea.

| Scarbo a răspuns (pentru anonim_4396):

Atata frica pentru nimic, in toti anii tai din viata nu te-ai gandit nici macar un pic sa gandesti logic despre religia ta? Sau nu ai indraznit de frica focului din iad, care e sub pamant, si unde locuiesc oameni cu coarne de cerb si aripi de sobolani innaripati?

| anonim_4396 explică (pentru Scarbo):

De ce nu faci tu nani? te-ai sculat cu chilotii plini de frica mortii, si vrei sa te autoconvingi ca nu ezista? fii pe pace.moartea nu vine cand o chemi, ci vine cand nu te temi.de foc crezi tu ca mi-e frica dupa o viata de turnat metal lichid la 1600 de grade? lasa religia mea.ca tu habar nu ai de ea.o stiu bine si tu esti foarte departe de ceia ce inseamna.tu vezi-ti de necredinta ta ca nu se loveste cu nimic de crednta mea.

| Scarbo a răspuns:

Am umplut jumate de caiet cu greseli, si am citit-o doar de 2 ori, unele sfaturi din Vt le folosesc si realitate, NT mi e pare cea mai mare porcarie, o pierdere de timp. (NU CITI NT!).

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru Scarbo):

Da o privire la cateva sfaturi importante din NT care schimba viata oamenilor in bine:
„Iubirea de bani este rădăcina a tot felul de rele, iar unii, râvnind la această iubire,. . . s-au străpuns peste tot cu multe dureri" (1 Timotei 6:10
Continuaţi să vă suportaţi unii pe alţii şi să vă iertaţi cu mărinimie unii pe alţii" (Coloseni 3:13

Matei5

„Sfaturile Bibliei m-au protejat împotriva unei tendinţe care mi-ar fi putut ruina viaţa", spune Ellen, care are acum peste 30 de ani şi care se bucură de o căsnicie fericită. „Părinţii mei, care erau divorţaţi, au arătat puţină încredere în aranjamentul căsătoriei, iar ei m-au încurajat de fapt să trăiesc doar cu cineva decât să mă căsătoresc cu el. Când mă gândesc la siguranţa pe care o dă vieţii mele faptul de a urma principiile biblice, mă bucur că am avut încredere în Biblie, chiar mai mult decât în sfatul părinţilor mei." — Vezi Efeseni 5:22–31; Evrei 13:4.
„Nu aveam decât 14 ani când am început să învăţ cum priveşte Biblia lucrurile", spune Florence. „Acum, când mă gândesc retrospectiv la anii ’60 şi la necazurile pe care şi le-au cauzat colegii mei din cauza faptului că au urmat valorile şi principiile morale de atunci, sunt atât de recunoscătoare pentru protecţia pe care mi-au oferit-o sfaturile Bibliei ca tânără fără experienţă." — Vezi 1 Corinteni 6:9–11.
„În cazul meu, spune James, eram prins cu jocurile de noroc, cu fumatul şi cu beţiile." El continuă: „Cunosc prejudiciile pe care acestea le-au cauzat atât de multor oameni şi familiilor lor. La început n-am putut să înţeleg cât de importantă este Biblia pentru problemele mele. Dar acum văd cu claritate cum mi-a influenţat în bine gândirea şi cum m-a ajutat să urmez un mod de viaţă mult mai sănătos". — Vezi 2 Corinteni 7:1.
Mary Anne se gândea să se sinucidă din cauza greutăţilor vieţii şi a dificultăţilor emoţionale care izvorau dintr-un mediu familial agitat. „Atunci, sinuciderea mi se părea singura soluţie", spune ea. „Însă Biblia mi-a schimbat modul de gândire. Numai datorită lucrurilor pe care le-am citit în Biblie nu m-am sinucis." — Vezi Filipeni 4:4–8.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Nu exista carte pe pamant care sa contina mai multa intelepciune decat in Biblie
Deşi nu este un ghid medical, Biblia conţine sugestii practice cu privire la sănătatea fizică şi emoţională. De exemplu, ea spune că „o inimă calmă este viaţa trupului" (Proverbele 14:30). De asemenea, Biblia avertizează: „Cel ce se izolează caută plăcerea sa egoistă şi se împotriveşte oricărei înţelepciuni practice" (Proverbele 18:1). În plus, ea spune că „este mai multă fericire în a da decât în a primi" (Faptele 20:35).
CE ARATĂ CERCETĂRILE: Calmul, prieteniile strânse şi generozitatea ne pot ajuta să avem o sănătate mai bună. Într-o revistă medicală se spune: „Riscul producerii unui accident vascular cerebral este de două ori mai mare în cazul bărbaţilor care au izbucniri de mânie decât în cazul celor care se stăpânesc" (The Journal of the American Medical Association). În urma unui studiu realizat în Australia pe parcursul a zece ani s-a constatat că, în cazul persoanelor în vârstă care aveau „mai mulţi prieteni şi confidenţi", probabilitatea de a trăi mai mult creştea considerabil. Iar în 2008, câţiva cercetători din Canada şi din Statele Unite au ajuns la concluzia că „a cheltui bani în folosul altora aduce mai multă fericire decât a cheltui bani în propriul folos".

| Liviu4you a răspuns:

Imi vine s-o ard si sa-i bag lu' nea' Daniel cenusa pe gat cu niste scortisoara.

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns:

Parerea mea? Pai sunt doua ipoteze: daca Dumnezeu exista, atunci e un zeu rau sau impotent(una din ele). Daca nu exista, Biblia e cea mai mare minciuna posibila. Si bineinteles ca o sustin pe a doua. Pentru ca din punctul meu de vedere, Biblia nu exista, iar dumnezeul creat de ea este ori rau, ori impotent, ori indiferent(adica tot rau).

| marishaa a răspuns:

Am citit doar primul capitol, chiar vreau sa o citesc in intregime, dar e destul de dificil. Am citit comentariile de mai sus si as vrea sa spun celor care nu cred in Dumnezeu sa nu slabeasca credinta altora!

| Srdjan99 a răspuns:

Biblia este doar o uriasa unealta de manipulare, nu cred ca cuvantul carte este o descriere completa sincer. Da in interiorul ei sunt povesti de adormit copii, insa multi oameni maturi mai ales le cred, deci pot spune ca e mai mult o arma de manipulare a maselor decat o carte