| AlcolicSmile123 a întrebat:

Voi credeti ca pe 21.12. 2012 va venit Sfarsitul Lumii sau se va arata Dumnezeu?
Voi ce credeti?
Prima oara s-a spus ca e pe 12.12. 2012.
Dupa 21.12. 2012
Dupa 22.12. 2012

Răspuns Câştigător
| DDCC a răspuns:

Nici una, nici alta. De ce? În cazul în care n-ai observat în trecut de prea multe ori s-a zis să va veni sfârșitul. Pot lua spre exemplu datele din întrebarea ta:
' Prima oara s-a spus ca e pe 12.12. 2012.

Dupa 21.12. 2012

Dupa 22.12. 2012 '. De unde să știm noi că nu vor începe dup-aia cu 2013, 2014 etc. Se tot anulează acest -presupus- sfârșit. Știința de foarte multe ori s-a înșelat. Însăși NASA a declarat că pe data de 21.12. 2012 nu va veni niciun sfârșit http://www.b1.ro/......2933.html. Precizez asta, bazându-mă pe faptul că tu vrei ceva dovezi științifice. Dar, din moment ce categoria pe care ai postat întrebarea este religie, nu mă bag la altele.
O întrebare. Crezi în Dumnezeu? Cât de mult? Dacă ai crede cu adevărat în El atunci nu ai mai crede tot ce auzi/vezi la tv, radio (mass-media în general) etc. Ai doar credință în divinitate și nu lăsa să te prostească alții. În cazul în care nu știai se fac bani grei cu ideea aceasta apocaliptică, așa că lor le convine de minune să bage spaima în oameni. Numai bine!

| Thunderstruck a răspuns (pentru DDCC):

"Stiinta de foarte multe ori s-a inselat"...Asa e, dar de ce ai zis asta aici? Stiinta nu sustine ca ar veni sfarsitul lumii pe 21.12.12.Doar niste oameni dereglati mintal sustin asta.

| DDCC a răspuns (pentru Thunderstruck):

Pentru ca să țin să precizez celor care încă sunt de părere că știința înseamnă totul, că se înșeală. De când știința face totul în lumea asta? E drept, datorită ei există multe în zilele noastre însă unii se folosesc de ea să ne inducă în eroare cu sau făfă intenție. Nici nu știi cine se uită la întrebări și la răspunsuri. Nu ești de aceeași părere cu mine?

| AlcolicSmile123 explică (pentru DDCC):

Da, cred in Dumnezeu.
Atat de mult incat sa ma incred in el.
Eu credeam ca poate se arata. ceva de genu, sau toti oamenii rai ii va lua..raul cu el, sau ceva va distruge omenirea
Mersi oricum.

| DDCC a răspuns (pentru AlcolicSmile123):

Răul va distruge omenirea, asta e cert. Mă tot mir cât mai îndură Domnul atâta răutate. Asta e o întrebare mai bună decât cea cu sfârșitul, de fapt reformulată se poate spune.

| Mădă0611 a răspuns (pentru DDCC):

Stiinta se inseala pentru ca... ti-am zis cum e treaba: "Atunci când soluţia este simplă, Dumnezeu îţi răspunde." Albert Einstein.
Si ca o teorie se demonstreaza a fi falsa, nu inseamna inselat, ci corectat. Stiinta e perfectibila.

19 răspunsuri:
| Thunder a răspuns:

Mai sunt 24 de ore si o sa afli.

| Mădă0611 a răspuns:

Nici una, nici alta.

| AvalohAlyn a răspuns:

Sfarsitul calendarului mayas e interpretat gresit.Nu va fi pe 21 decembrie niciun sfarsit al lumii.Se sfarseste un vechi ciclu si se porneste un altul nou.Mayasii credeau ca inceputul unui ciclu nou aduce evolutie spirituala.Asta cred si eu.M-am documentat bine si am ajuns la concluzia ca si multi altii ca o sa fie multe schimbari ce o sa le resimtim in timp, la nivelul climatic, psihic, spiritual, astronomic etc.Deci Relax.

| AlcolicSmile123 explică (pentru AvalohAlyn):

Iti dau funda daca vom trece de 21. big grin

| Dariusuu a răspuns:

Nu va fi nimic.

Ba da ziua prietenei mele.

Scz uitasem.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Nu stie nimeni nimic, numai Dumnezeu, poate va fi poate nu, intrebarea e, esti pregatit sa-ti vezi Dumnezeul?
http://www.divinerevelations.info/....../index.htm
Vegheaţi, dar, căci nu ştiţi ziua, nici ceasul în care va veni Fiul omului.
Matei 25:13

| DDCC a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Așa este, dragă usere! Nimeni nu știe data exactă a apocalipsei darămite niște oameni ce se bazează pe multe lucruri. Lumea încurcă acum judecata de apoi cu sfârșitul materiei fizice adică mulți consideră că doar se va întâmpla un mare deazastru, fizic vorbind, și nimic altceva spiritual. Îmi place că ai multă credință, e ceva cam greu de găsit în zilele noastre. Cel mai bine este să nu ne pierdem niciodată credința. E cel mai grav lucru deoarece putem astfel să fim influențați de alții foarte ușor(din moment ce nu mai credem în divinitate vom începe să credem în știință, tehnologie și multe altele - doar omul e inventiv și iute găsește ceva).

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru DDCC):

Dumnezeu sa te binecuvinteze, frate.

| DDCC a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

M-a binecuvântat deja cu prieteni și cu șansa de a te cunoaște pe TPU, răspunzându-mi la întrebări! Suntem cu toții frați și surori întru Domnul, și trebuie să fim uniți împotriva răului ce ne paște pe fiecare. În lumea asta, deși e plină de rău, mai sunt lucruri ce trebuie salvate cum ar fi prietenia, iubirea, bunătatea, ajutorul, câte au mai rămas cel puțin. Și pe tine, usere drag! Cum ai dori să-ți zic?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru DDCC):

Da. Alina e numele, e pe coreeana big grin. Si da...in legatura cu raspunsul tau de mai jos,
Domnul nu întârzie în împlinirea făgăduinţei Lui, cum cred unii; ci are o îndelungă răbdare pentru voi şi doreşte ca niciunul să nu piară, ci toţi să vină la pocăinţă.
2 Petru 3:9

| DDCC a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Exact, orice suflet merită salvat din ghearele diavoului și din focul Iadului. Cred în puterea iertării și în puterea schimbării omului din rău în bine.

| GRs a răspuns:

Trebuie sa fii idiot sa crezi ca vine sfarsitul lumii doar pentru ca s-a terminat un calendar. Si mie mi se termina in fiecare an calendarul dar nu am spus vredoata ca vine sfarsitul lumii din cauza asta. E doar lumea proasta.

| Uratu140 a răspuns:

Categoric nu! mai am auzit vreo alte 10 in viata asta m-am saturat! poti sa stai linistititlaughing

| AndreiBitea a răspuns:

Nu va fi numai dumnezeu stie cand va fi