| AvalohAlyn a întrebat:

Voi credeți în suflet? E nemuritor?

9 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Cred ca acest verset nu am mai dat pana acum pe site. Uite ce ne spune Biblia :

,, 28. Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena.'' (Matei cap. 10)

Parerea mea, este ca aici ne arata clar ca exista sufletul (separat de trup).

| TamplaruAnisoara a răspuns:

E chiar atât de greu sa cauți singur răspunsul in Biblie? Iar daca ești hotărât sa nu citești Biblia, tot din Biblie primești răspunsuri pentru ca numai ea ne explica cine suntem si cum sfârșim. Biblia spune ca omul când moare se duce in pământ, iar sufetul sau mai bine zis suflarea de viață se întoarce la Dumnezeu care a dat-o.La inviere suflarea de viață se întoarce din nou in trup.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Eu cred ca noi suntem suflarea de viata. Oare tu ce crezi?

| Octavian199 a răspuns:

Sufletul nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga prietene, eu cred in existenta sufletului.Pentru ca sufletul este suflarea de viata a Lui Dumnezeu si el nu se sfarseste niciodata pentru ca asa L~a dat Dumnezeu.El este gandirea si ratiunea pe care tu o ai acum.Nu auzi cu ce ne aseamana Duhul Sfant?"Omul ca iarba, zilele lui ca floarea campului, asa va inflori" "Zilele lui ca umbra trec".Asa ca nimeni nu ramane aici pe pamant.Aici este o trecere necontenita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Asta e doar o parere, nu o baga in seama daca nu iti place: Da, Sufletul e Vesnic, Sufletul e ceea ce suntem, si se Reincarneaza.
Sa ai o zi buna.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Da

| roty78 a răspuns:

"Sufletul trăiește veșnic și nu poate muri, căci este suflare din suflarea lui Dumnezeu, iar la Judecata de Apoi, sufletul iarăși se va uni cu trupul.
Domnul Dumnezeu a făcut pe om din ţărîna pămîntului, i -a suflat în nări suflare de viaţă, şi omul s’a făcut astfel un suflet viu.
ÎPS Bartolomeu Anania:  Sufletul este veşnic, iar viaţa trecătoare!

| IoanTPU a răspuns:

Frate drag încearcă să cauți mai multe articole, documentare să vezi cum oameni de știintă mărturisesc că există viată veșnică! Eu unul cred cu toată tăria. Gândește-te logic ce ar insemna o viata pe pamant de eforturi si necazuri fără o răsplată! Sau ca Cel ce a facut toate cele ce se văd nu este dincolo de timp! Iartă-mă. Toate cele bune!