| anonim_4396 a întrebat:

Voi de ce credeti ca Dumnezeu in Biblie la lasat pe satana sa ispiteasca pe om? Credeti ca a avut acest "drept" pentru ca ar fi facut parte din Dumnezeire?

Răspuns Câştigător
| sprezero a răspuns:

Iubirea adevărată presupune libertatea desăvârșită, de asta i-a îngăduit Dumnezeu ca să vadă dacă este iubit de om desăvârșit.
Iar omului i-a fost dată această libertate.
El avea libertatea să nu asculte de satan și să iubească pe Dumnezeu.

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu,toate lucrările lui Dumnezeu au fost perfecte. Satan a fost înzestrat cu liberul arbitru și a decis sa nu asculte de Dumnezeu.El, înainte de a fi rău, era un heruvim alături de celelalte creaturi spirituale.A dorit ca oamenii sa se închine lui și de aceea i-a ispitit.

| Bogdanpalintineanu a răspuns (pentru danay72):

Eu intrebasem de ce i-a fost permis sa il ispiteasca pe om.

| danay72 a răspuns (pentru Bogdanpalintineanu):

Dumnezeu, dacă intervenea, nu mai aveau liberul arbitru, adică sa decidă singuri dacă asculta sau nu de El. Iar dacă ii omora după ce au păcătuit, era ca și cum Satan avea dreptate, ca omul se poate conduce singur. Lăsând timp s-a demonstrat ca conducerea umană a provocat haos.

| Clorox a răspuns (pentru danay72):

A zis cineva ca-i rau si nu stiam eu? Doar pentru ca o carte a zis asta nu inseamna ca este adevarat!

| danay72 a răspuns (pentru Clorox):

Dacă analizezi cu atenție Biblia din punct de vedere istoric, arheologic, geografic, etc te vei convinge ca ce scrie în ea este adevărat.

| Clorox a răspuns (pentru danay72):

Nu mai zic nimic... straight face

| sprezero a răspuns (pentru Bogdanpalintineanu):

Iubirea adevărată presupune libertatea desăvârșită, de asta i-a îngăduit Dumnezeu ca să vadă dacă este iubit de om desăvârșit.
Iar omului i-a fost dată această libertate.
El avea libertatea să nu asculte de satan și să iubească pe Dumnezeu.

| T0T a răspuns:

E ca și cu jocul ăsta cu balena albastră. Le dai alegerea oamenilor să facă ce e bine sau rău, e mai bine așa.

| xerxes1 a răspuns:

Erau colegi si se plictiseau.

| sprezero a răspuns (pentru xerxes1):

Bravo bă, ai atins apogeul!
Te-ai gândit mult nu?

| AdelinaC a răspuns:

Pentru ca daca omul face fata ispitirilor si izbandeste patimilor, castiga virtuti care il fac demn de Rai