| Dorugar a întrebat:

Chiar credeti ca sexul este un pacat?
Nu vi se pare ca sexul este parte din iubire, deci si parte din Dumnezeire, pentru ca nu-i asa: Dumnezeu este IUBIRE!

Credeti ca sexul este pacat? Asta pentru ca asa va zice un sarlatan care-si face veacul prin biserica si care dupa ce va taxeaza bine la "cununie" va da chiar el, dreptul de a face sex cu persoana iubita.
Vi se pare normal lucrul aceasta?

Daca cineva nu este de acord cu afirmatia mea cam dura, sa citeasca intrebarea de mai jos unde o fata recunoaste ca este curtata de un preot insurat!

13 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Relatile sexuale in cadrul casatoriei nu e pacat. Evrei13:4

| Dorugar explică (pentru danay72):

Si ce vrei sa spui cu asta prietene?
Vrei sa confirmi ca sexul nu este pacat daca el este consfintit de un ucigas ca falsul Apostol Pavel care se adreseaza Evreilor? Pai cine este acest ucigas si prigonitor de oameni...este cumva Dumnezeu, ca sa ma iau dupa ce iese din mintea acestui prigonitor si ucigas de oameni, chiar asa de decazut ma crezi?

Eu spun ca sexul ca parte a iubirii si nu a perversitatii, NU este pacat NICIODATA pentru ca iubirea vine de la Dumnezeu la pachet cu dorinta de a se impreuna si de a ajunge prin impreunare in al 9-lea cer, adica foarte aproape de Dumnezeu. Si tot ce Dumnezeu da direct oamenilor nu poate fi pacat ci SFANT! Tot asa si iubirea consumata sexual de doi tineri necasatoriti dar care se iubesc, si care inteleg faptul ca institutia casatoriei este asumare de raspunderi mari si nu permis de facut sex!

| Jardelin a răspuns (pentru danay72):

Intr-adevar, "relatiile nu e pacat", dar sa inveti sa scrii corect romaneste e mare pacat!

Of, Doamne, trista situatie sa vezi sectanti analfabeti cum dau lectii!

| danay72 a răspuns (pentru Jardelin):

Ai dreptate, am scris gresit din punct de vedere gramatical, imi cer scuze, dar cred ca ai inteles ce am vrut sa spun, nu?

| danay72 a răspuns (pentru Dorugar):

Fondatorul casatoriei e Dumnezeu, deci este foarte importanta casatoria.

| Jardelin a răspuns (pentru danay72):

Am inteles ce ai scris si ai si dreptate in mare masura. Dar sa stii ca nu orice fel de sex este permis intre soti. Chiar si in cadrul unei casatorii pot aparea deviatii sexuale intre parteneri.

| danay72 a răspuns (pentru Jardelin):

Eu vorbesc despre relatii sexuale normale, nu despre toate perversiunile de azi.

| Jardelin a răspuns (pentru danay72):

Asa da, ai perfecta dreptate.

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

"...trista situatie sa veti sectanti analfabeti cum dau lectii!"

Aha.hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai ai si tu dreptate, dar cand faci niho niho numai de dragul de-a o face aceia numai e iubire ci egoism.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Daca tu consideri, ca iubirea inseamna sex, gandesti marunt.

"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu piz*uieste, nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura de adevar. Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata. (...) Si acum raman acestea trei: credinta, nadejdea si dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." (I Corinteni 13).

| Dorugar explică (pentru BogdantheDreamer):

1 si tu daca crezi ca sexul nu are nicio legatura cu iubirea inseamna ca gandesti nu numai marunt, dar chiar si gresit ca sa nu zic pervers pentru ca asa se cheama sexul fara iubire, perversitate

2 Daca Iubirea este asa cum o vezi tu si ne-o vinzi ieftin aici, atunci din ce cauza biserica ortodoxa nu binecuvanteaza relatia de iubire intre oameni indiferent de sexul acestora?
Nu cumva din cauza ca iubirea cuprinde si sexualitatea?
Nah... uite cum te contrazici singur si ce usor este ca prin logica combinata cu realitatea, sa fiti facuti sah mat toti cei care vorbesc fara sa inteleaga ce spun

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

"din ce cauza biserica ortodoxa nu binecuvanteaza relatia de iubire intre oameni indiferent de sexul acestora?"
Pentru ca in crestinism, homosexualitate e un sacrilegiu la fel de mare ca o crima. Tu ai da cuiva binecuvantarea sa faca o crima? De ce e privita asa nu stiu, deoarece nu mi se spun efectele morale negative ale homosexulitati, dar e cert o chestie, oricum ai aborda chestiunea tot anomalie ramane. Fie ca vorbim de creationism in care e evindent ca e anomalie ("Dumnezeu a facut barbat si femeie, etc."), fie ca vorbim prin prisma teoria evolutiei, care e mai greu sa explic cum e anomalie dar in definitiv, sexul a aparut ca speciile existente sa se poata reproduce, dar dintr-o oarecare motiv e nevoie de 2 sexe diferite pentru acesta operatie ( cu exceptia unor anumite specii desigur), de asemenea animalele, au o "program strict" in ce priveste viata sexuala, iar ceia ce depaseste acel "program biologic " poarta numele de deviatie, din care face parte si homosexualitate. La oamenii chestiunea sa un pic mai diferit, acestia nu au relatii sexuale doar pe baze instictuale, ci si pe baze emotionale ( dar nu sunt conditionate una de alta), asfel spus in cazul oameniilor deviatia homosexuala poate avea atat cauze biologice cat si socio-psihologie (gen traume psihice puternice), dar ea inca ramane o anomalie efectiva, si faptul ca cele 2 persoane consimt impreuna o relatie emotionala puternica nu o face mai normala practica acesta. Iar ca sa evit sa fiu acuzat de homofobie, zic ca nu am nimic cu homosexuali, ci consider homosexualitatea o anomalie, restul fiecare cu viata lui.