| mentholinks a întrebat:

„Voi sunteţi martorii Mei, zice Domnul, „voi şi Robul Meu pe care L-am ales, ca să ştiţi, ca să Mă credeţi şi să înţelegeţi că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost făcut niciun Dumnezeu şi după Mine nu va fi." Din acest verset reiese ca evreii vor trece la stadiul in care vor sti cu siguranta ca YHWH este Dumnezeu, dar cand se va intampla asta? Fiindca atunci cand a venit "Robul", Isus, ca martor, nu s-a intamplat. Sau este posibil sa mai fie alt rob?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Corect,nu exista un mantuitor, el e numarul 1, unicatul, the one and only one, la judecata te asteapta iahve cu o virgina am vorbit cu el in somn

| minrest a răspuns:

Vezi, unii oameni au considerat ca orice pasaj din VT care daca ar fi o proorocie mesianica ar avea sens, chiar este o proorocie mesianica. Greseau, evident. Dar, nu ii judec, nu stiau sa interpreteze un text, critica literara inca nu exista. Iar pasajul de care spui, desi considerat o proorocie mesianica clara, NU se refera la Isus. ''Voi'' se refera la evrei, luati asa ca public, iar ''robul Meu'' la poporul evreu personificat, caci Dumnezeu se descopera neamurilor, pe vremea aia, prin poporul evreu. El i se inchina, el e robul Lui. Si acum, cum poate sa spuna evreii SI evreii? Pentru ca repetitia de intarire este un procedeu poetic oriental folosit des in VT, vezi ''El vine pe un magar, pe manzul unei magarite''. Crezi ca venea calare pe doua animale? E un procedeu poetic, care dramatizeaza textul. Deci cei doi robi sunt unul singur, care depune marturie pentru ce crede tot el.

| xerxes1 a răspuns:

Asa zisele profetii ale lui Isaia au fost scrise in decursul a 250 de ani de autori anonimi, care au mancat rahat pe banda rulanta.

"Cercetătorii Bibliei consideră că a existat un Proto-Isaia, care a scris capitolele 1-39, conținând cuvintele din sec. VIII î.e.n. ale unui profet, amplificate în secolul al VII-lea î.e.n., care conform autorilor evanghelici ar fi creat o adevărată școală de gândire în perioada 740 – 701, un Deutero-Isaia (cap. 40-55) care a scris în secolul al VI-lea î.e.n., spre sfârșitul captivității babiloniene și un Trito-Isaia (cap. 56-66), care ar putea fi de fapt mai mulți autori, a/au scris la Ierusalim după întoarcerea din exil"

Evreii au avut zeci de dumnezei iar YHWH a fost cel mai îngâmfat si criminal dintre ei.