| RAY a întrebat:

Ce inseamna acest verset?
Voi* sunteţi martorii Mei – zice Domnul –, voi şi** Robul Meu pe care L-am ales, ca să ştiţi, ca să Mă credeţi şi să înţelegeţi că Eu sunt: înainte† de Mine n-a fost făcut niciun dumnezeu şi după Mine nu va fi, Eu, Eu sunt* Domnul, şi afară de Mine nu este niciun Mântuitor!

13 răspunsuri:
| VelaJohnny a răspuns:

Isaia 43:10, 11 happy
Israelul se inchina Dumnezeului lor, Iehova, in timp ce restul natiunilor se inchinau la dumnezeii lor. Din versetul 9 din acelasi capitol, Iehova ii indeamna pe restul dumnezeilor sa isi prezinte martorii pentru a dovedi ca sunt reali, la fel cum zice si versetul 12.
Deci e un fel de chestiune juridica, gen eu am martorii mei ca sunt cine sunt, iar restul sa-si prezinte martorii si dovezile ca sunt ceea ce pretind ca sunt.
De asemenea Isaia 43:21 Iehova spune ca Israelul era „poporul pe care l-am întocmit pentru mine, ca să istorisească faptele mele demne de laudă.". Uite cum suna versetele din NWTBible Isaia 43:9-12

Să se adune toate naţiunile la un loc şi să se strângă popoarele! Care dintre ele poate spune aceasta? Sau pot ele să ne facă să auzim lucrurile dintâi? Să-şi prezinte martorii, ca să fie declarate drepte, sau să audă şi să spună: «Este adevărul!»"
 „Voi sunteţi martorii mei", zice Iehova, „da, slujitorul meu pe care l-am ales, ca să ştiţi, ca să aveţi credinţă în mine şi să înţelegeţi că eu sunt Acelaşi. Înainte de mine n-a fost făcut niciun Dumnezeu şi nici după mine n-a mai fost vreunul. Eu, eu sunt Iehova, şi în afară de mine nu este niciun salvator".  „Eu am vestit, am salvat şi am făcut să se audă când nu era niciun dumnezeu străin printre voi. Voi sunteţi deci martorii mei", zice Iehova, „iar eu sunt Dumnezeu. "

| RAY explică (pentru VelaJohnny):

De ce o interpretezi cum ai chef? Inainte si dupa el numai e nici un dummezeu nici un mesia manuantuitor

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Ma refeream la dumnezeii falsi. Nu puteau sa dovedeasca ca sunt reali si pot face ceea ce pretind, si nici inchinatorii lor nu puteau dovedi nimic. Mantuitor=salvator si nu doar Mesia are titlul asta. No, citeste versetele si reciteste ce am scris, si spune-mi, vorbesc de la mine sau discut versetele? Nu ma acuza de chestii de genul pe nedrept.

| RAY explică (pentru VelaJohnny):

Deci nu va exista alt mantuitor decat dumnezeu

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

In ce priveste lucrurile spirituale, da. Isus a fost intermediul folosit de catre Dumnezeu pentru a salva, astfel ca a primit titlul de mantuitor.
Iuda 25 „a singurului Dumnezeu, Salvatorul nostru prin Isus Cristos, Domnul nostru, să fie gloria, măreţia, puterea şi autoritatea în toată eternitatea care a trecut, acum şi pentru toată eternitatea! Amin!"

Era un verset care zicea ca Iehova e singurul rege sau ceva de genul, nu-l mai gasesc, insa nu trebuie luata fix literar, si inteleasa ca regii de pe pamant nu au fost regi. Chiar el l-a numit pe David rege al Israelului. De ce era si Dumnezeu rege peste Israel in acelasi timp? Deoarece David il reprezenta pe Dumnezeu pe scaunul de domnie.
1 Cronici 29:23 „Şi Solomon s-a aşezat pe tronul lui Iehova ca rege în locul tatălui său, David, şi prospera, şi toţi israeliţii ascultau de el"

| RAY explică (pentru VelaJohnny):

Nu consider ca iahve ar minti, e clar ca exista un singur zeu, mantuitor el atat, https://biblia.resursecrestine.ro/isaia/43

| Elide a răspuns:

De ce mai întrebi dacă oricum nu crezi?

| RAY explică (pentru Elide):

Ca sa intrebi tu

Răspuns utilizator avertizat
| RAY explică (pentru KoroSensei):

Nu ma oftic din contra omul are habar de propia lui biblie

Răspuns utilizator avertizat
| RAY explică (pentru KoroSensei):

Iacov a avut propia lui biblie? serios

| Betty12345678 a răspuns:

Viziunea imparatiei.