| DianaXoXo a întrebat:

Voi tineti post?
Eu m-am gandit sa tin prima saptamana si ultima. Ii bine asa, nu?
Si acum... pot sa mananc pufuleti?(adica daca sunt de post)

26 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Normal că nu! Dar iubesc postul, îmi place să mănânc carne din sandwich-uri uriașe în fața celor care țin post să vadă ce pierd pentru așa o porcărie.
Oricum nici din punct de vedere medical nu cred că aș avea voie să țin...că să ai 43 de kilograme la 1.65 nu-i bine deloc.

| DianaXoXo explică (pentru FucktheSystem):

Ce diaboliclaughing
Sau ii fain sa mergi la sala, dar sa nu faci nimic si sa iti iei ciocolata cu tine

| FucktheSystem a răspuns (pentru DianaXoXo):

Diabolic... mi s-a mai spus. Oricum, merci.
Iar eu îmi iau ciocolată peste tot cu mine, dabia aștept postul.

| Esperança a răspuns:

Isaia 58

3 La ce ne foloseste sa postim – zic ei – daca Tu nu vezi? La ce sa ne chinuim sufletul, daca Tu nu tii seama de lucrul acesta? – Pentruca, zice Domnul, in ziua postului vostru, va lasati in voia pornirilor voastre, si asupriti pe simbriasii vostri.

4 Iata, postiti ca sa va ciorovaiti si sa va certati, ca sa bateti rautacios cu pumnul; nu postiti cum cere ziua aceea, ca sa vi se auda strigatul sus.
5 Oare aceasta este postul placut Mie: sa-si chinuiasca omul sufletul o zi? Sa-si plece capul ca un pipirig, si sa se culce pe sac si cenusa? Acesta numesti tu post si zi placuta Domnului?

6 Iata postul placut Mie: desleaga lanturile rautatii, desnoada legaturile robiei, da drumul celor asupriti, si rupe orice fel de jug;
7 imparte-ti pinea cu cel flamind, si adu in casa ta pe nenorocitii fara adapost; daca vezi pe un om gol, acopere-l, si nu intoarce spatele semenului tau.
8 Atunci lumina ta va rasari ca zorile, si vindecarea ta va incolti repede; neprihanirea ta iti va merge inainte, si slava Domnului te va insoti.
9 Atunci tu vei chema, si Domnul va raspunde, vei striga, si El va zice: Iata-Ma! Daca vei indeparta jugul din mijlocul tau, amenintarile cu degetul si vorbele de ocara,
10 daca vei da mincarea ta celui flamind, daca vei satura sufletul lipsit, atunci lumina ta va rasari peste intunecime, si intunerecul tau va fi ca ziua nameaza mare!
11 Domnul te va calauzi neincetat, iti va satura sufletul chiar in locuri fara apa, si va da din nou putere madularelor tale; vei fi ca o gradina bine udata, ca un izvor ale carui ape nu seaca.

| DianaXoXo explică (pentru Esperança):

Realizezi ca nu o sa citesc tot ce ai scris, nu?
Eu am pus o simpla intrebare unde tu trebuia sa iti spui parerea, nu sa iei de pe nu stiu ce site citate pe care sunt sigura ca le pot gasi si eu daca incercwinking

| Esperança a răspuns (pentru DianaXoXo):

Draguta ai intrebat de post si cum eram sigura ca nu stii cum se tine adevaratul post ti-am dat sa citesti!

Si se vede ca habar ai de Dumnezeu. Acele citate nu sunt de pe nu stiu ce site,ci sunt din Biblie.

Ca esti incapatanata si nu vrei sa iei aminte e strict problema ta!
Iar data viitoare nu mai intreba pe TPU ci cauta in Cuvantul lui Dumnezeu tot ce vrei sa stii despre post!
Nu mie imi faci rau ca nu citesti si ca nu practici ce scrie acolo, doar ca risti sa te "chinui" degeaba, iar asa zis-ul "post" al tau sa nu fie luat in considerare.
Numai bine!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Starea sanatatii stomacului meu nu imi permite sa tin post dar daca as putea nu as tine, nu ii vad rostul. thinking

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns:

Nu,mancam copilasi mici si ii sacrificam pentru Belphegor.Ave Satan si Heil caloria! Poti sa mananci altceva...if you know what I mean

| AlinaaAli a răspuns:

Buna, pufuletii sunt de post!
E bine daca reusesti sa postesti macar prima si ultima saptamana dar in celalalte saptamani sa incerci sa nu mananci macar carne!

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Postul trebuie ținut cu mintea, nu cu stomacul!

| danay72 a răspuns:

Biblia nu spune ca trebuie sa tinem post ci sa fim persoane mai bune si sa ne curatim mintea si inima, facand ce-i place lui Dumnezeu.

| Syter a răspuns:

Nup, am nevoie de o alimentatie mai variata (probleme de sanatate)
Nu inteleg de ce mai tii post doar prima si ultima saptamana, eu stii ca cand te apuci sa faci ceva termini, deci, ori tii, ori mai pui vreo trei kg pe tine.
pufuletii sunt facuti din malai, deci nu vad de ce nu ii poti avea ca alimentatie in timpul postului.
Si pentru ca sa mai scriu un pic, ca ma plicitsesc la naibii de tare: postul nu inseamna numai sa te abtii de la unele mancaruri, cu toate ca postul este o actiune de vindecare si transformare a fiinte umane prin eliminarea otravurilor din corp, postul se axeaza mai mult pe curatirea sufletului, biblic vorbind

| Floris83 a răspuns:

Pai, depinde ce virsta ai, e preferabil de tinut tot postul, daca pufuletii sunt de post, se pot manca, si mie-mi plac.

| Xtreeem a răspuns:

Si eu fac la fel ca tine, preotul a zis ca e bine nu are nimic macar atat si pufuletii sunt de post dar ai grija sa nu fie din aia cu bran

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai voie la pufuleti pacatoaso

| DianaXoXo explică (pentru anonim_4396):

Ce stii tu?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru DianaXoXo):

Ca n-ai voie la pufuleti big grin

| DianaXoXo explică (pentru anonim_4396):

Dar acum cateva sec o raspuns cineva ca am voie pentru ca sunt facuti din fainatongue

| dragosdark555 a răspuns:

Eu tin tot postul si am doar 11 ani aproape 12 deci e mai bine sa il ti si tu pe tot si nu e bine sa tii doar ultima saptamna si prima ca nu are nici un sens sa le tii amestecate.Da poti sa manaci pufuleti pentru ca sunt de post.

| Alymost a răspuns:

Eu nu tin post. Am tinut doar prima zi si cred ca voi mai tine ultima zi. Da, e foarte buna propunerea ta.

| Sinziana2012 a răspuns:

Normal poti manca in afara de tot cew contine carne lapte branza oua peste etc numai cand scrie pe calendar zi aliturgica(se mananca si peste oua lactate in afara de carne)si apropo este bine sa tii post si eu tin bafta pa-pa

| lazaroviciilie a răspuns:

Postul nu e doar abtinerea de la mancare, dar merita sa tii postul nu doar in prima si ultima saptmana, ci cat poti. daca putinta ta este mare incearca sa-l tii, daca nu poti si sunt motive intemeiate, tii cat se poate.fiind vorba doar de puterea organismului aici. dar totusi postul degeaba e post trupesc daca nu e si rugaciunea milostenia iertarea etc, si cred ca intelegi/ iar daca nu poti tine postul pe toata perioada aceasta incearca macar sa mentii starea de rugaciune si comuniune cu Dumnezeu, ca pana la urma asta inseamna postul