| anonim_4396 a întrebat:

Vor muri vreodata toate sufletele nemuritoare complet fie ele rele sau bune? Vor muri Diavolul sau demonii vreodata? Cand ia nastere un suflet nemuritor? La fecundare?

Răspuns Câştigător
| TheArchitect218 a răspuns:

Ce te face să crezi că există suflet, sau că e nemuritor, sau că există o scală obiectivă de valori conturate în jurul polilor bine/rău, sau că există un Diavol sau demoni? Mult prea multe presupuneri. O gândire ce ține cont de principiul parcimoniei (Briciul lui Occam) pare mai sănătoasă, pentru că nu introducem în discuție termeni vagi, dar care par totuși familiari doar datorită perioadei mari de timp petrecută de om în analele unor metafizici dubioase.

3 răspunsuri:
| Mclaren12 a răspuns:

Conform credintelor pagane care au precedat programul iudeo-crestin cu mii de ani, sufletul intr-adevar poate deveni nemuritor deci cum ar putea muri ceva nemuritor?
Si tot conform credintelor pagane, demonii/Zeii sunt tot nemuritori deci se aplica acelasi principiu de mai sus.

| anonim_4396 explică (pentru Mclaren12):

"sufletul intr-adevar poate deveni nemuritor" - pai sufletul e nemuritor sau devine nemuritor? hotaraste-te! In plus ideea cu sufletul nemuritor a aparut de la Diavol cand i-a zis Evei: "nu vei muri" desi stia ca Eva va muri mancand din pomul oprit. Iar ca sa-si acopere minciuna a emis teoria mincinoasa cu sufletul nemuritor precum ca de fapt omul "nu moare" complet.

| Jo17 a răspuns:

Nimeni nu stie asta.