| Sunnyツ a întrebat:

Vreau motive pentru care nu exista Dumnezeu. Cu " exista" am vazut destule. Funda celui mai inteligent raspuns.

6 răspunsuri:
| chelstone a răspuns:

''Vreau motive pentru care nu exista Dumnezeu. Cu " exista" am vazut destule. Funda celui mai inteligent raspuns.''

Din pacate, cerintele tale sunt lipsite de inteligenta, in consecinta logica, nu am sa achesez la aberatia ta si am sa ma rezum doar la acest semnal pe care ti-l transmit.

| Sunnyツ explică (pentru chelstone):

Bine ma, fie cum zici tu.

| Rapplex a răspuns:

Logica este astfel: Ca un lucru sa existe, trebuie sa i se demonstreze existenta! Cat timp existenta unui lucru nu e demonstrata, acel lucru e considerat inexistent. Si pentru majoritatea cre(s)tinilor, inexistenta nu poate fi dovedita(daca acel lucru nu exista, inseamna ca nu exista dovezi ale lui, deci nu pot sa-ti aduc ca argument nimic), ci doar existenta(daca acel lucru exista, exista si dovezi ale lui, care ii dovedesc existenta). Sper ca ati inteles. Pace!

| Birjaru a răspuns:

Istoria ne arata cum s-au dezvoltat conceptele religioase, ca si simple amprente culturale de natura filosofica si nicidecum ca ceva obiectiv. Statistica ne arata ca e atat de mica probabilitatea sa existe o enitate cu caracteristicile pe care le atribuie religiosii unui asa zis dumnezeu incat se poate afirma destul de precis ca nu exista, asa cum nu exista nici alte plasmuiri fanteziste. big grin Pana la urma nimic nu poate fi infirmat sau confirmat 100%.

| dragos9234 a răspuns:

Cel mai bun motiv este ca nu exista dovezi ale existentei lui dumnezeu.

| Nonono a răspuns:

Pfff...