| Silviuloan a întrebat:

Vreau sa aud mai multe pareri.
Crezul- de ce a fost facut? pot raspunde si atei.

Răspuns Câştigător
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Cu putin timp dupa Hristos, s-a dorit sa se faca o sinteza a credintei crestine, un fel de rezumat, pe care orice crestin cand il spune sa isi marturiseasca credinta. La inceput au fost mai multe crezuri, pentru fiecare cetate, dar foarte asemanatoare (doar era aceeasi dogma), insa dupa putin timp la primul Sinod Ecumenic si al doilea s-a stabilit unul fix.

14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Pai, crezul a fost facut pentru marturisirea credintei in Dumnezeu, cum reiese si din nume "Crezul-simbolul credintei".

| doctorandus a răspuns:

Pentru a combate pe alti crestini care credeau altfel.

| badboy18 a răspuns:

Doh.teologule, ai sa inveti in a 11-a, dar pana atunci cauta si u pe net tongue

| unbaiatanonim a răspuns:

De ce crezi ca se fac rugaciuni? Oamenilor le slabeste credinta si incep sa vada ca ceva e in neregula. Crezul funcionteaza ca o confirmare a existenta unui lucru inexistent (Dumnezeu). Ajuta la doctrina, o face mai puternica.

| badboy18 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Inexistent din pct tau de vedere din punctul meu de vedere e existent. Nu generaliza...

| RAY a răspuns:

Crezul e baza religiei ortodoxe, de ce a fost facut? e ca un fel de juramant de inscriere in religie, dar cati il stiu asta e marea intrebare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand crezul nu trebuie luat ca rugaciune caci rugaciunea se face din cea ce simti, cat despre crez pot spune ca da este marturia caci Isus Hristos e domn. Noapte Buna! Pace lui Isus cu voi. GBU!

| unbaiatanonim a răspuns (pentru badboy18):

Ce nu este dovedit este inexistent. Punct smug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Ce nu este dovedit?

| unbaiatanonim a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Dar mintea ta este dovedita?

| unbaiatanonim a răspuns (pentru anonim_4396):

Din moment ce pot vorbi cu tine e evident ca imi dovedesc mintea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Nu cred daca nu-ti vad creierul. Este exact acelasi principiu.