| ANoNim612 a întrebat:

Vreau sa ma convertesc la hinduism. Stiti cum se face acest lucru sau daca exista in Bucuresti temple de acest gen?

6 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pai e plin, unde vezi un tigan (ca ei asta e, hindieni) e un templu hinduso-tiganesc. Pentru Bucuresti recomand templele din Colentina, Tei, Ferentari, Rahova si sa nu uitam Ghencea, dar si centrul vechi care e bantuit de preoti hindusi de buzunare. Convertire usoara.

| Holiday a răspuns:

Zice unu pe aici:

"Ei nu umbla dupa adepti si nu privesc cu ochi buni pe cei care isi schimba religia."

Da, da...

http://semneletimpului.ro/......duism.html

http://www.rador.ro/......decembrie/

http://www.christiantoday.com/....../44438.htm

Si exemplele pot continua. Ne place noua sa credem ca exista vreo religie care e "cool", dar de fapt toate au aceleasi scopuri: putere si bani. Restu-s povesti cu spiridusi pentru creduli.

| Alcyon a răspuns:

Nu cred ca are rost sa faci asa ceva. Daca ai citit cateva carti despre hinduism, asta nu inseamna ca poti fi hindusa. Ca sa devii hindus cu adevarat, trebuie sa locuiesti intr-o tara hindusa. Abia cand iei parte la sarbatorile lor, cand ajungi sa le intelegi modul de gandire si cultura. Ei pun mare pret pe ritualuri. Singura posibilitate e sa te mariti cu un indian si sa te muti in India.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce este nevoie sa te convertesti?
Fara sa stii istoria lor si sa citesti cartile lor sfinte nu valorezi ca hindus nici cat o ceapa degerata.
Ei nu umbla dupa adepti si nu privesc cu ochi buni pe cei care isi schimba religia.

| Salahadin73 a răspuns:

Lasa-te de filme indiene. Hinduismul e o prostie mai mare decat reiligia crestina.

| aabaaab3278 a răspuns:

Nu exista vreun mod prin care te poti converti la hinduism.Este un mod de viata, daca vrei sa fi hindus practica acel mod de viata.
Asta o stiu de la un indian, de pe net.