| anonim_4396 a întrebat:

Vreti sa ma scutiti cu dzeu? Vorbe precum ''dzeu stie de ce te pune la incercare,el iti vrea binele'', ''tot ce am realizat a fost cu ajutorul lui dzeu'' etc ma fac sa vomit. Cum sa cred in dzeu cand viata este asa un mara c*cat si e atat de nedreapta? Eu vad numai ca oamenii rai au viata lunga si buna, iar soarta ii loveste numai pe oamenii buni. Toti cei imorali, fara caracter, principii, care fac anumit rau altora o duc bine,iar ailalti la extrema cealalta numai ei stiu. Si sa nu ma luati cu ''viata e cum ti-o faci''. Nu, nu e asa! Ghinionul trebuie luat in ecuatie, asa zisa ''soarta'' / ''voia lui dzeu'' etc. Niciodata nu voi avea pic de respect fata de acest asa zis dzeu. Cele mai sincere sentimente pe care le port sunt dispretul si dezgustul fata de dansul. In alte cuvinte, il urasc ca si cum ar exista rolling on the floor
Intrebarea e cum puteti crede voi in dzeu cand vedeti cat de nedreapta e viata? Nu intamplator e vorba aia ''the world doesn t punish the sinners, thugs or monsters. It punishes the weak!''. Asta mi-e motoul de viata de la o vreme!

54 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

Un raspuns inteligent. Eu stiu ca fara religie ar fi un haos, iar tot ceea ce ai scris tu acolo scrie si in anumite carti.Eu doar vreau sa zic ca, daca ar exista dzeu cu adevarat, acesta ar fi cel mai mare criminal din lume!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru luffypk):

Un raspuns cu care sunt de acord aproape in totalitate. Om valoros esti si tare ma bucur ca raspunzi intrebarilor mele : )
Nu sunt de acord cu Karma. Karma este doar un concept inventat de om pentru a tine oamenii in frau. Prin Karma ei se mai tem uneori sa faca rau pe ideea ca vor primi inapoi de la viata. Asta e utilitatea ei.
Cum functioneaza Karma?
Karma este ca o functie matematica. Domeniul este multimea de fapte bune si rele pe care la face un om.Codomeniul este succesiunea de ''bine'' si ''rau'' care exista in viata fiecarui om. Karma asociaza fapta buna din domeniu cu un ''bine'' din codomeniu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Si cata prostie pura sa aiba un om sa creada in religie!

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ma gandesc invers. Cata prostie pura sa aiba un om sa nu creada in Dumnezeu?

| Legion7X a răspuns (pentru anonim_4396):

"daca ar exista dzeu cu adevarat, acesta ar fi cel mai mare criminal din lume" nu poate intervenii mereu. Acel criminal este celălant. Dacă eu ca parinte te cresc și te educ, cu ce sunt eu de vină, că te-ai apucat de droguri influentându-te altul? nu pot să vin mereu să îți dau căte o palmă după geafă, și un șut in fund dacă nu asculții măcar o fărâmă din ce îți spun, iar după colț apare altul care te trage în gol. Omul este este liber arbitru deci ce îți este omul, dacă practic cel mai bun înger Arhanghel a fost lăsat să aleagă, și a ales. Nu te înteleg de ce vrei să fii izolat, legat, închis ca să te îndrepți sau ca să faci un bine? Dumnezeu, nu-i un criminal că nu te-a legat. El ti-a dat voie să gândești, să ai sentimente, să plângi, să simți să alegi Nu ești un Robot...

| CIaudiu a răspuns:

Este o simpla iluzie ce a luat nastere in antichitate fiind creata de niste oameni simpli care au interpretat gresit lucrurile. Religiile din acel moment pana in ziua de azi au "evoluat" si s-au divizat in zeci de mii de religii diferite. Una mai aberanta decat alta. Este o iluzie ce si-o insusesc saracii mintali pentru ca nu pot intelege stiinta, dar si pentru ca religia vine cu promisiuni mai departe de aceasta viata care suna chiar prea bine pentru a fi adevarat. Ei au nevoie de asta. Ei au nevoie sa creada ca minunile sunt posibile si ca ele vin de la Dumnezeu. Cu aceasta credinta ei isi acopera disperarile, uita de dureri, de suferinte, de necazuri, de frica de moarte, de bezna, de absurditatea lipsei unui ideal. Pentru o viata, cu acea lumina, cu acea minune, pioasa minciuna, ei sunt fericiti. Trebuie sa fi puternic si dezvoltat psihic pentru a te baza doar pe stiinta, si asta pentru ca de multe ori adevarul poate fi greu de inghitit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Gandesti ce vrei si pleaca

| h379m3973423 a răspuns:

Normal că ăia răi o duc bine că Satana îi lasă în pace, în păcatul lor să moară. Ăștia buni sunt cei mai încercați de Satana ca să cadă de la credință. Citește partea cu Iov.

| Antisistem11 a răspuns:

Același lucru mi s-a spus si mie.ca sunt testat.sau ca mi se testează credința.bla bla bla...

| nicucostea855 a răspuns:

"soarta ii loveste numai pe oamenii buni" pentru ca cei buni sunt incercati cel mai tare. Vezi cartea biblica Iov capitolele 1, 2. Acolo gasesti motivele suferintei omului. Satan speculeaza dorinta lui Dumnezeu de a fi iubit din toata inima de catre om si nu doar pentru ca Dumnezeu ii da bunatati.

| nicucostea855 a răspuns (pentru Antisistem11):

Omul e testat pana moare. Nu degeaba cercetatorii au impresia ca omul traieste intr-o simulare.

| nicucostea855 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e cel mai mare criminal. Din contra iubirea lui Dumnezeu e dusa pana la extrem pana la modul absolut. Dumnezeu vrea sa fie iubit de om cu toata mintea cu toata inima din tot sufletul si cu toata puterea. Dumnezeu nu vrea sa fie iubit de niste roboti care sa-l respecte mecanic ca si cum ar fi programati sa faca bine. Cand o fiinta inteligenta creata iubeste de buna voie in timp ce in acelasi timp ar putea sa urasca ( fiind liber sa aleaga ), ii da lui Dumnezeu cea mai mare satisfactie. In plus omul trebuie sa renunte la o cale sa sacrifice luarea unei decizii precum mancatul dintr-un pom asa cum a fost cu Adam si Eva. In aceste circumstante Satan ( un inger cu libertate de alegere ) a ales sa nu respecte pe Dumnezeu, a permis ca mandria sa-l determine sa devina rebel. Din iubire Dumnezeu a creat omul pentru a impartasi bucuria de a trai cu ingerii si cu oamenii. Insa in acelasi timp Dumnezeu a venit si vine cu pretentia de a fi iubit si respectat ca Dumnezeu atotputernic si iubitor.

| ania a răspuns:

Daca am fi doar niste animale evoluate., produse ale hazardulului doar prin oarba luota pentru supravietuire, ne -am mai bate capul cu chestii abstracte cum sunt dreotatea, nedreptarea, binele, raul, adevarul sensul vietii?
Oare nu tocmai faprul ca ne doare nedrepratea e un indiciu ca suntem in asemanarea unui Creator moral care acorda valoare morala alegerilor noaste?

| ania a răspuns:

Oare numai altii comit nedreptati? Noi de cate ori ii ranim pe cei din jurul nostru? Daca Dumnezeu ar pedepsi oamenii dupa fiecare nedreptare facuta nu ar fi oare planeta noastra demult depopulata?

| ania a răspuns:

Oare de ce multi care sustin ca Dumnezeu e la fel de inexistent ca mos Craciun au totusi fata de El sentmimente inrense de ura, dezgust, respingere? De ce simtim nevoia sa nw raportam cumva totusi la El?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ania):

Pentru ca simti nevoia psihologic de a gasi ''un vinovat'' pentru tot ceea ce traiesti si automat cineva in care ''sa lovesti''

| Holiday a răspuns (pentru ania):

Dreptatea, nedreptatea, binele, raul, sunt relative. Inclusiv Biblia le prezinta asa.

| Ioseba a răspuns (pentru nicucostea855):

Foarte frumos raspuns! Domnul sa te binecuvanteze!

| Ioseba a răspuns:

M-as bucura sa putem avea o discutie pe aceasta tema. Am cateva intrebari si as vrea sa cunosc raspunsul tau. Daca vrei scrie-mi pe adresa sharon_miha@yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ioseba):

Da cine esti laughing)))))))

| Ioseba a răspuns (pentru anonim_4396):

Numele meu este Mihaela.

| serenityxx a răspuns:

Tot ce gândești este fals.Argumente eronate doar pentru a nega deitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru serenityxx):

Da mi tu argumente rationale ca dzeu exista!

| Pamanteanul a răspuns:

Dumnezeu e neintelegator și ne da speranța că o să fie bine, ne da doar speranțe.