| Temistoclesss a întrebat:

Yahweh îşi pătează mâinile „sfinte", când vine vorba de ucidere? : „Şi a lovit Domnul pe locuitorii din Betşemeş, pentru că ei s-au uitat la chivotul Domnului, şi a ucis din popor cincizeci de mii şaptezeci de oameni. Atunci a plâns poporul, pentru că lovise Domnul poporul cu pedeapsă mare." (Cartea întâia a Regilor 6:19).
50.070 DE OAMENI UCISI ILOGIC,PENTRU CA S-AU UITAT LA O LADĂ?!? Firea omului este curioasa,asta inseamna că,curiosii trebuiesc ucisi ca asa,,spune" zeul iudaic? De asta i-a facut pe oameni? ca sa-i ucida? Oare in atotcunoasterea sa,acest YAHWE nu stia ca omul este curios? parca este,,vazut" ca cel care stie viitorul, NU?

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mult de atat. Dumnezeu omoara oameni de cand i-a facut si o va face cat timp vor fi.chiar si pe tine.cand va considea de cuviinta.si chiar fara sa te uiti la o lada cum ii zici tu.au mai comentat si altii deciziile Domnului, si probabil toti o fac odata si odata, dar ma bucur ca bunul Dumnezeu isi vede de treaba lui si nu se uita in gura prostilor.si mai mult de atat, a fost intelept si drept cu toti cand a lasat moartea sa ia fara discriminare pe oricine ii porunceste.si cum ziua de maine nu este a omului ci a Domnului, lasa tu viitorul, celui care-l stapaneste si tu vezi-ti de clipele tale efemere si trecatoare fiindca iti va veni instiintare si tie.