| Zazen a întrebat:

Yahweh (Dumnezeul iudeo-crestin)îşi pătează mâinile „sfinte", când vine vorba de ucidere: „Şi a lovit Domnul pe locuitorii din Betşemeş, pentru că ei s-au uitat la chivotul Domnului, şi a ucis din popor cincizeci de mii şaptezeci de oameni. Atunci a plâns poporul, pentru că lovise Domnul poporul cu pedeapsă mare." (Cartea întâia a Regilor 6:19).50.070 de oameni ucişi doar pentru că s-au uitat la o ladă?!?

11 răspunsuri:
| suntsuper a răspuns:

Nu e doar atat. Deasupra Chivotului era prezenta insusi lui dumnezeu, capacul reprezentand tronul Sau, din cate stiu. Si deci cei care ajungeau la chivot ajungeau sa fie in prezenta efectiva a lui Dumnezeu; iar cum conditia umana aduce dupa sine pacatul, si cum Dumnezeu si pacatul nu pot coexista, oamenii aceia ar fi murit datorita pacatelor lor. Din acest motiv dumnezeu a si dat foarte multe restrictii cu privire la unde sa tina Chivotul, el fiind ascuns in cel mai sfant loc dintr-un templu, ascuns de o perdea, ca lumea sa nu il vada. Numai un preot foarte sfant putea intra acolo si chiar si atunci abia dupa ce trecea prin ceva ceremonii. Cand chivotul se muta, era acoperit de 3 straturi de haine pentru a feri ochii oamenilor de el. Nu e ca si cum dumnezeu nu ar fi incercat sa salveze acei oameni si ca si cum nu i-ar fi avertizat. Legile sfinteniei lui dumnezeu nu permiteau pacatului sa coexiste cu El.

Numai ca unii din voi scoateti din context si din aceasta cauza par atat de absurde unele lucruri din Biblie

Răspuns utilizator avertizat
| suntsuper a răspuns (pentru Zazen):

O iei prea personal si prea direct. stii ca unele din evenimentele din biblie sunt metafore, nu? "statea cu fundul pe capacul lazii aleia" - nu, se refera la prezenta spirituala a lui dumnezeu

"a lovit" e o alta metafora

Răspuns utilizator avertizat
| suntsuper a răspuns (pentru Zazen):

Nu trebuie luata literal. daca o iei sau nu in serios, e treaba ta

Răspuns utilizator avertizat
| suntsuper a răspuns (pentru Zazen):

Daca e o metafora nu inseamna ca nu trebuie luat in serios. la fel cum pildele sunt exemple particulare din care etxragem o concluzie generala

| sabin89 a răspuns (pentru suntsuper):

"a lovit" e o alta metafora" - care ar putea fi sensul?

| suntsuper a răspuns (pentru sabin89):

Acelasi ca si in sintagma "lovit de soarta"

| sabin89 a răspuns (pentru suntsuper):

Pai in text in continuare spune concret ca i-a ucis.

| suntsuper a răspuns (pentru sabin89):

Si totusi nu prin lovituri fizicelaughing