| AlexSkillz19 a întrebat:

A folosit cineva doxicilina pentru acnee?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da,dar nu ar trebui sa fie folosita doar dupa ureche pentru ca rezultatele vor fi zero.
Ideea de pornire pentru care s-ar putea lua un antibiotic pentru acnee ar fi doar aceea in care microbul care declanseaza acneea sa fie distrus cu acest antibiotic, ori in practica sunt slabe sanse ca acneea ta sa fie de la un microb (streptococ, stafilococ)...si asta ar presupune sa se prevaleze probe inainte si sa se demonstreze in laborator ca acel microb este de vina, cat si faptul ca poate fi distrus cu antibioticul spus de tine, poate acel microb este rezistent la acest antibiotic si este neutralizat cu amoxacilina (exemplu).
Deci pe viitor dermatologilor care recomanda asa ceva fara sa se faca analize sa le citati raspunsul meu, pentru ca este cat se poate de corect din orice punct de vedere medical.

| Donsavas a răspuns:

Foloseste zynerit, nu doxicilina! Are mai multe efecte adverse doxicilina.