| Dana1793 a întrebat:

Acum 2 zile m-a muscat o pisica de un deget, m-am bandajat pentru a opri sangerarea si nu am dat prea mare importanta. Dar a inceput sa mi se umfle degetu si sa ma doara, mi l-am tot bandajat cum mai mi-a zis mama sau bunica, dar nicio schimbare. Ce pot sa mai fac? La doctor pot ajunge abia luni sau chiar marti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Te-ai infectat, in plus, ai tai parinti trebuiau sa te duca chiar in acea zi la medic pentru vaccinarea antirabica si antitetanica.

| rebekka11 a răspuns:

Zeinfecteaza-l, si mergi cat mai repede la doctor, poate este o infectie.

| dracu14 a răspuns:

Dai cu tuica/palinca pe rana, e cel mai bun dezinfectant

Răspuns utilizator avertizat
| pisicutzamik a răspuns:

Buna,dati cu apa oxigenata si spirt cat suporti, si evita sa te mai zgarie pisica pentru ca are microbi si te infecteaza! multa sanatate iti doresc

| Razorsharp a răspuns:

Dezinfecteaza-l si nu-l mai bandaja. Lasa pielea sa respire si sa se cicatrizeze. Daca ai Aloe in casa despica o frunza si freaca-te cu ea la rana. Dezinfectarea fa-o cu spirt sau ceva tarie daca nu ai spirt.

| Udrea_Magdalena_1975 a răspuns:

Si eu am fost muscata de o pisica (de casa) si nu am dat importanta asa ca am ajuns cu o intarziere de 8-10 ore la spitalul de urgenta unde mi-au spus ca muscaturile de pisica sunt cele mai periculoase deoarece infectiile se produc mult subcutanat si pot afecta tendoane articulatii etc. M-au curatat chirurgical si am stat cu pansament si ghips cam 3 saptamani.Nu te juca! mergi de urgenta la doctor. se face vaccin antirabic, se dau antibiotice, antiinflamatoare, te prezinti la cateva zile apoi iar la control. oricum ai de tras.
Din clipa in care apar durerile ai deja infectie (puroi mai bine zis) in interior. Nu trece decat cu tratament si sub supraveghere medicala. Succes!