| miss_1137 a întrebat:

Acum 4 zile m-i s-a inrosit si m-i s-a umflat fata. Acum m-i s-au umflat palmele si talpile picioarelor. Aseara, dupa ce am mancat cateva alune (nu am avut niciodata alergii) toata starea s-a amplificat.
?
Multumesc pentru raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o alergie grava. Du-te la urgenta ACUM, fiindca pot urma probleme de respiratie care se pot agrava in cateva minute.

| pisi dy a răspuns:

Du-te la urgenta!

| gabimaris a răspuns:

"felicitari", de azi inainte esti alergic la alune! Bine ai venit printre noi! 80% din populatie are alergii de diverse tipuri!

| dulshe a răspuns:

Du-te la doctor!

| Sara a răspuns:

Ce stai acasa? calciu ai luat? ia repede o fiola de calciu. si du te la urgenta. o sa ti faca calciu intra venos. ai facut un soc anafilactic, nu e de joaca. du teeee acum. se moare din asta. ai dormit noptile astea?

| nycole a răspuns:

Trebuie neaparat sa te duci la un doctor. Ai facut alergie la ceva. Claritine e bun pentru alergi, dar mai bine faci un control la un specialist. Sunt niste analize speciale, te inteapa pe brat in mai multe locuri si pune niste picaturi si afla la ce esti alergic. Ar fi bine sa faci si testele astea, ca sa eviti alimentele care iti fac rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu te duci la medic si te bazezi pe sfaturile noastre, poti sa dai in primire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa faci un consult, sa vezi despre ce e vorba. Nu sta, ca stai in defavoarea ta. Mergi la doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ai alergie, trebuie să mergi de urgență la medic.
Riști să faci șoc anafilactic și chiar mai rău.
Sănătate.
Pa, pa.