| anonim_4396 a întrebat:

Acum trei zile am căzut de pe bicicletă în timp ce eram în coborâre pe drum asfaltat. M-am lovit rău în sold, rupt câteva unghii, s-a luat pielea de pe buricele degetelor, julit la umar, julit pe antebrațul stâng, dat și cu capul de asfalt. Din fericire am avut cască de protecție pe cap.

Nu e atât de problema celelalte răni, cât e lovitura din șold partea stângă. S-a învinețit foarte tare, s-a umflat un pic și ma doare când vreau sa stau pe partea stângă de ex. Din cauza acestei dureri nu ma simt în stare de nimic, iar după ce am ajuns acasă din aceasta drumeție cu final prost, în afara de mers la LIDL nu am făcut nimic altceva.

Astăzi am fost din nou la LIDL care e la 300 m de casa mea, dar abia am reușit sa merg. Nu numai ca ma doare partea stânga la șold, unde m-am lovit cel mai rău. Dar după căzătură simt dureri în tot corpul. Mai iau cate un analgezic, dar ma ajuta temporar. Vreau sa știu cât mai durează sa îmi revin. Nu îmi place starea asta în care sunt, stau prea mult în casa și nu îmi place. Parca sunt un pensionar, toată ziua stau în casa și ma uit la TV sau pe Facebook. Mai mult, m-am băgat din nou cu nasul în monitor la gaming, iar eu care lăsasem jocurile in favoarea bicicletei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnielAn a răspuns:

Daca iei o trimitere de la medicul de familie, te duci la spital si iti faci film. Stai calm, o sa iti treaca. Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru AnielAn):

Nu e nimic rupt în mine pentru că, dacă aveam ceva fracturat în mine, nu mă mai ridicam de pe asfalt când am aterizat ca supersonicul. Și nu mai putem ajunge nici acasă. Asa am crezut și despre unul dintre degete de la mana, ca este rupt. Ma durea cand îl mișcăm, dar acum nu ma mai doare asa tare. În șold este doar lovitura. Restul corpului probabil ma doare din cauza unei febre musculare pentru ca am mers și 80 km pe bicicletă și coborâre și URCUȘ, și drum asfaltat și drum forestier. Iar cu o zi inainte am mers 50 km, cu o zi înainte alți 70 km, iar înainte 100 km. Acum trebuie sa stau în casa pana îmi revin și simt ca înnebunesc. Și mi-am stricat și bicicleta.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De ce nu mergi pana la medicul de familie, sa iti dea un tratament pentru contuzii?
Analgezicele nu vindeca, iar un tratament simplu (unguente macar), ti-ar putea schimba mult starea.

| Wr3nch a răspuns:

Recomand sa iei o trimitere de la medicul de familie si sa mergi sa iti faca o raza. E un accident destul de sever si e mai bine sa primesti sfaturi de la un profesionist.