| gabriela_7862 a întrebat:

Ajutoooooooooooor! astazi m-am trezit cu o durere de cap insuportabila. am luat un ibprofen de 600 mg dar nu mi-a trecut. mi-am luat tensiunea si aveam 123/99. durerea de cap nu a cedat asa ca in cursul zilei am mai luat un ibuprofen de 600 mg si unul de 400mg. pe la vreo 17.00 cand m-am uitat in oglinda, m-am speriat: ochii imi erau foarte umflati, cu pungi sub ochi, iar sclerotica (partea alba a ochiului) era mai umflata decat irisul, ca o masa gelatinoasa. se poate sa fi facut o reactie adversa la ibuprofen? sau e din cauza tensiunii? va rog mut ajutati-ma sunt foarte speriata! va multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Poate fi o reactie alergica la ibuprofen. Nu ai mai luat niciodata? Durerea de cap poata fi de la tensiune, de la colecist,( nu ai si greturi?), de la un debut de viroza, etc. Daca te simti asa de rau, de ce nu te duci la camera de garda a spitalului de care apartii? Numai un medic ar putea sa-ti spuna care e cauza migrenei, dupa un consult si analize. Sanatate!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e din cauza tensiunii. Poate fi din cauza ibuprofenului, dar poate fi si din cauza unei viroze, poate chiar a unei meningite care sa dea atat durerea de cap cat si umflarea ochilor. Nu vreau sa te sperii, poate e ceva minor, dar daca durerea de cap e chiar serioasa si mai ales daca te deranjeaza cat de putin lumina sau te doare ceafa, du-te urgent sa te vada un medic. Mai bine sufli si in iaurt.

| cretzufinish a răspuns:

Sa inteleg ca ai luat 2 ibuprofen de 600 mg si inca una de 400 mg? raised eyebrows Trebuia sa iei un nurofen si sa astepti. Nurofenul contine tot ibuprofen dar in concentratie mai mica asa ca ai grija. Important e daca ti-a trecut durerea pana acum...si ce ai zis apoi pot fi reactii adverse la ibuprofen sau chiar la o viitoare boala. Nu se exclude si o gripa (nu porcina). Raspunsul e orientativ, un eventual control poate determina cauzele.

| MisterKat a răspuns:

Ia o aspirina, un ceai fierbinte, dormi un pic. si iti va trece durerea de cap. S-ar putea ca aceasta durere de cap sa fie vreun avertisment de la o boala. gripa de exemplu. Mergi la un medic. Deasemenea, s-ar putea sa ai o reactie adversa la componentele acelui medicament(ibprofen 600mg care este asemanator cu Nurofenul (din cate stiu eu).) Mie imi face bine ibprofenul si Nurofenul... Macar mergi la o farmacie si intreaba ce sa iei.

Multa Sanatate!

O seara buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai lua ibuprofen pentru dureri de cap. Mai bine ia o aspirina, face bine si la tensiune si pentru durerea de cap. Tensiunea mica trebuie sa fie jumatate din cea mare, asa ca ar trebui sa te vada un cardiolog. Poate esti doar obosita si nu dormi suficient, dar trebuie sa mergi la doctor.(ibuprofenul nu merge cu aspirina, atentie!)