| lolita28 a întrebat:

AJUTOR! Am nevoie neaparat de o dieta de copii.Acel copil are 12 ani, 1.70 m si 75 de kilograme. Vrea sa slabeasca neaparat macar sa ajunga la 45-50 de kilograme.DAU FUNDA celui care imi da un raspuns bun si in cel mai rapid timp.Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| steffyboy a răspuns:

Ar trebui sa incerce dieta Dukan.E bazata pe proteine.Scrie pe google dieta dukan si o sa vezi mai multe. Funda?big grin

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Conform cu http://web4health.info/en/answers/ed-dia-weight-bmi-calc.htm el este pe undeva intre supraponderal si obez (BMI=25, 9). Dar asta nu spune totul. Medicul poate determina cat din greutatea lui consta din grasime. Este periculos doar daca are prea multa grasime, daca are mult muschi nu e periculos. Scaderea brusca in greutate este periculoasa, iar multe diete care promit mari minuni sunt periculoase. Daca tot treceti pe la medic il puteti intreba pe el cum e mai bine sa slabeasca.

| Empathizer a răspuns:

E suficient daca slabeste 7-8 kg, nu pana la 50 de kg, ca e prea putin la 1, 70 m inaltime. Pentru doar cateva kg de dat jos, e suficient sa excluzi din alimentatia lui dulciurile si alimentele care au zahar adaugat (conserve, mezeluri, bauturi racoritoare indulcite). Si sa nu asocieze la o masa painea cu cartofii sau orezul (ori paine - 2 felii, ori cartofi, ori orez). Da-i legume si fructe proaspete, cam 500 g pe zi. La masa de seara e potrivit sa-i dai doar o supa concentrata de legume.