| Adyy5 a întrebat:

Ajutor,poftă crescuta pentru dulciuri.
Am incercat orice,părinții mi-au ascuns dulciurile si eu imi tot spun ca nu mai trebuie sa mănânc, deci chestia cu "Daca iti doresti si încerci sa va intampla" nu e valabila in cazul meu.
Si asta se intampla de luni bune.
Dupa ce mănânc ceva dulce am o pofta mai crescută si incep sa mănânc mult.Am incercat sa le înlocuiesc cu fructe/legume/fructe uscate dar nici asta nu a mers,deci nu vreau sa vad ceva gen "Înlocuieste dulciurile cu fructe" prin comentarii.
Si se intampla doar seara, in timpul zilei mănânc destul de putin.
Ex:azi de dimineata am mâncat o felie cu ceva si am băut un pahar cu lapte. Între mese un mar iar de prânz o sarma si un mar.Seara am mâncat jumatate de felie cu 2 chiftele. Dupa mi-a venit pofta pentru dulciuri, am incercat sa nu mai mănânc dar o ora mai tarziu am mancat vreo 3 gogosi, 10 biscuiți simpli inmuiati in lapte, 2 chifrele,un ou crud si cateva cereale. Dupa asta tot mi-a fost foame, inca mi-e foame.
Exista medicamente pentru asta? Orice...Niste sfaturi...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Pofta de dulciuri procesate poate ascund o carenta. Eu mancam multa ciocolata din cauza lipsei de magneziu din corp, multa insemnand o ciocolata sau doua pe zi. Dupa ce am inceput sa iau suplimente cu magneziu nu am mai avut asa pofta de ciocolata. Ar trebui sa mergi sa iti faci niste analize de sange. Si incearca sa mananci la mese nu sa iei gustari. Tie ti se pare ca o sarma reprezinta o masa? Pai ce enumeri tu ca mananci toata ziua eu mananc la o masa.

| MariusStefan25 a răspuns:

Cum d, r, q sa nu iti fie ma foame, tu esti barbat de 1 mar si 1 felie de paine, stabilesteti 4 mese pe zi, calculeaza caloriile, fa sport la mod intens si nu uita, REAL FUCKING FOOD

| AntiQue98 a răspuns:

Verifica la un medic. cel mai util