| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si 1.80 si 80kg sunt baiat, nu sunt cumva prea inalt pentru 14 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU eşti prea înalt, stai LINIŞTIT!

Dar eşti cam "PLINUŢ"!

Ai greutate "normală"; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 71 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu 9 kg mai mult decât greutatea IDEALĂ - aşa că, ar TREBUI "să mai dai jos" vreo 9-10 kg!

Oricum, la vârsta ta NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Toate cele bune.

10 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

Nu esti prea inalt.Am 12 ani, 1, 75 si sunt fata, oricum, prefer sa fiu asa.

| 8mariastar a răspuns:

Este foarte bine dar la Kg e cam mult pentru varsta ta ar trebui sa mai scazi la 60 si pentru ca esti inalt

| anonim_4396 explică (pentru 8mariastar):

Eu zic ca trebuie sa scad pana la 70 ca la 60 o sa arat ca un bat...thinking

| al9264 a răspuns:

Am un coleg care are 13 ani, 1, 75 m, 60-65 kg si e cel mai inalt din scoala la varsta lui, dar nimeni nu considera asta ciudat.

| 123456numelemeu a răspuns:

Eu la 11 ani aveam 1.55 laughing si tot baiat deci esti bine

| OSC a răspuns:

O sa mai cresti, asa am fost si eu, acum am 19 ani si 1, 88 iar greutate 78 kg, deci ai grija sa nu te ingrasi mai mult, mai bine sa incerci sa slabesti! Succes!

| ThePinkPant3r a răspuns:

Nu esti prea inlat eu am 15 ani si am 1.85, dar ar fi bine sa mai slabesti eu am 62 kg ( sunt tot baiat).

| Sky_Lefe_1998 a răspuns:

Mai Narcise e de la Naruto cred... laughing Fii atent: Este normal sa ai inaltimea asta doar ca n-o sa mai cresti sau daca se intampla asta vei creste foarte putin

| anonim_4396 explică (pentru Sky_Lefe_1998):

Ce naruto? forumu cu naruto sau la ce te referi?laughing

| Didyshiatat a răspuns:

Eu zic ca nu esti prea inalt, sunt persoane de 12-13 ani care au 1.70; 11.75