| anonim_4396 a întrebat:

Am 54 kg, 21 de ani fac peste o luna, 1.72m inaltime, am facut 7 ani de atletism de performanta si sunt genul ectomorf.

As vrea sa stiu daca 3 mese pe zi si PROTEINE (in special) + sala de forta si niste sport ca hobbi ar ajuta sa cresc in greutate. Sunt bine definit, dar arat aschilambic. Si as mai vrea sa stiu daca proteinele mi-ar afecta/modifica ceva, orice - metabolism, circulatia sangelui, vreo slabiciune dupa ce iau sau in timp ce iau etc.

Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| tiby93 a răspuns:

Poi si eu am inceput sa merg de 3 luni la sala, am luat proteine si in astea 3 luni am luat 7 Kg., adica de la 60 am ajuns la 67.
Insa am auzit ca daca iei proteine si pe urma te lasi de ele dai inapoi.
Cel mai bine ar fi sa mananci pe saturata, pana mai iei ceva masa.si dupa ce mergi la sala, imediat dupa efort sa iei proteine. Poti lua proteine si dimineata pe stomacul gol.
Succes!

| Cosmin86 a răspuns (pentru tiby93):

Si daca nu iei proteine dai inapoi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa mananci nu foarte mult si des, ceva 5-6 mese pe zi. Nu incepe sa te supraantrenezi din dorinta de a creste pentru ca va scadea masa musculara oricat de ciudat pare asa este. Nu uita cresti in perioada de refacere si in somn. Tine-te de sala si vei reusi. BAfta

| Alicamai a răspuns:

Nentule Baga GFX-8 sau ia-ti creatina monohidrata te imfli instant si iti da si putere in 2 luni am luat 10 kg tongue baga maxim si sunt si sanatoase daca respecti prospectu tongue Succes si trage tare!