| GigeaDan a întrebat:

Am aproape 17 ani, 1, 77 inaltime, 62 kg. Mi-am facut abonament la sala de forta si am fost de 12-15 ori pana acum. As vrea sa iau niste proteine si nu stiu de care. As vrea sa imi spuneti parerile voastre. Este bine sa iau proteine asa de repede sau daca este rau? Si de care proteine trebuie sa iau? Vreau sa cresc in masa musculara. La proteine nu ma refer ce sa mananc in alea 4-5 mese pe zi, pentru ca nu pot sa mananc atat, sunt la scoala dupa-amiaza pana seara. La proteine ma refer gen Muscletech Mass Tech Performance Series sau altceva. Vreau sa imi spuneti voi ce ar trebui sa iau. Ofer Funda! Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| AntrenorFitness a răspuns:

Salut,
La varsta ta, inaltimea si greutatea pe care o ai iti recomand Pro complex Gainer de la ON. http://www.megaproteine.ro/......ner-2-3kg/
Trebuie sa incerci sa te aproii cat de mult de acele programe de nutritie, pentru ca altfel iei degeaba suplimentul. De aceea ii si spune supliment, sa suplimenteze un regim alimenatr.
Micul dejun e sfant, apoi masa de pranz care e foarte importanta si cina. intre ele poti sa iti pui si la scoala sanvis ca si gustare, alune, caju, nuci etc. iar dimineata o salata de fructe este ideala.
Proteina dupa antrenament, pentru a suplimenta regimul.
http://www.despreculturism.ro/......ulara.html
Bafta!

19 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

"Muscletech Mass Tech Performance Series " = un weight gainer bazat pe carbohidrati, NU pe proteine ( are si proteine, dar putine ).

Vrei proteine sau weight gainer?

Ai macar 4-5 mese pe zi, proteine la fiecare masa?

| anonimg a răspuns:

Stiu ca este de dorit sa ai un trup armonios; de asemenea si miscarea -efortul fizic este benefic pentru organism. Totusi, nu este benefic ca organismul sa fie supra alimentat de proteine si nici de alte substante mineralizante.
Frumusetea poate insemna sanatate; dar niciodata nu cauta frumusetea atunci cand aceasta distruge sanatatea.
Macar ca iei proteine, cauta pe acelea care afecteaza cel mai putin organismul, chiar daca sunt mai slabe ca altele. Dar cel mai bine este sa mananci sanatos.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonimg):

"Macar ca iei proteine, cauta pe acelea care afecteaza cel mai putin organismul" nicio proteina NU AFECTEAZA cu nimic.

Si tu consumi proteine ZILNIC.

| anonimg a răspuns (pentru Cosmin86):

Cand am spus asta am avut in vedere chimicalele. Macar sa consume cele din extracte naturale. Nu ma pricep ca sa vorbesc mai multe; banuiesc ca exista si naturale si chimicale. Oricum, eu nu incurajez consumul acestora(adica surplusul).
Da, tocmai pentru ca proteinele exista in majoritatea alimentelor pe care le consumam, de aceea spun ca. ce este prea mult strica. Inevitabil.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonimg):

"Nu ma pricep ca sa vorbesc mai multe", mi-am dat seama ca nu te pricepi, dupa ce aberatii ai spus.

Si nu e prea mult, ca sa-mi asigur necesarul proteic doar din aliment ar insemna 70-80 de oua pe saptamana + aproape 1 kg de carne pe zi.

E mai convenabil sa iau 1 concentrat proteic, decat sa-mi fortez stomacul cu atat de multa mancare ( acum consum 20-25 de oua pe saptamana si 3-4 piepti de pui/curcan pe zi ).

| zahy a răspuns:

Proteine iei dupa cel putin 5 luni de antrenament. sunt multe proteine ce poti lua eu zic ca animal peack sunt foarte bune cutia galbena o poti lua si dupa o luna. contine 11 pastile. dupa 5 6 luni poti sa iei si prafuri. dar la magazin cand vei vrea sa cumperi te vor sfatui si vanzatoru

| Cosmin86 a răspuns (pentru zahy):

Se scrie "animal pack" si contine vitamine, enzime si minerale, nu are DELOC PROTEINE.

El cere proteine si tu recomanzi vitamine?

apuca-te de sah

| zahy a răspuns (pentru Cosmin86):

Man tu poti recomanda la un initiat proteine esti nebun esti criminal... eu am zis animal pack pentru a avea o alimentatie buna sa creasca muschi bine iar abia dupa cel putin 5 6 luni sa treaca la proteine. proteinele se iau atunci cand nu mai creste muschi au ajuns la o marime si nu se mai dezvolta. eu am sfatuit foarte bine. El are nevoie de vitamine acuma. pentru ca din mancare nu poate lua suficiente vitamine pentru a creste un muschi perfect asa ca cu acele suplimente va avea un muschi bine hranit.

| Cosmin86 a răspuns (pentru zahy):

Cum sa fiu criminal, proteinele sunt necesare zilnic, fara proteine muschiul nu are din ce sa se hraneasca.

Tu din ce surse iti iei proteine in fiecare zi?

| MrMuscolo a răspuns (pentru zahy):

Animal pack sunt proteine? Du-te la balet

| zahy a răspuns (pentru MrMuscolo):

Vitamine

| Cosmin86 a răspuns (pentru zahy):

Daca tu consumi ZILNIC proteine, de ce spui sa nu recomand si la altii?

| florynmondialul a răspuns (pentru zahy):

Proteine=mancare! cum sa ia proteine dupa 5 luni de sala? daca nu iei proteine mori! si animal"peack" Nu sunt proteine! sunt vitamine care intr-adevar ajuta in stimularea musculara!

| zahy a răspuns (pentru florynmondialul):

Da am gresit am confundat Protenine

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

E animal pak rolling on the floor si are niste aminoacizi de genul BCAA, deci teoretic are proteine hidrolizate. :/

| Cosmin86 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Nu e ma, e "animal peak" si are 110 % proteine si 300 % din nou proteine!

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai uitat sa zici de proteine...

| JohnnyBi a răspuns (pentru florynmondialul):

Cel mai adevarat concentrat proteic e hidrowhey de la ON. daca ai 350 lei pentru 1800 grame. absorbtia fata de alte whey-uri este de 10 minute (in loc de 30-45). eh. si luata la calculc whey gold standard tot de la ON este cel mai bun concentrat proteic folosit de profesionisti de 9 ani incoace.