| laura_9178 a întrebat:

Am auzit ca daca te dai pe corp cu ulei de masline (nu in cantitati mari bineinteles) te prinde bronzul mai repede. Este adevarat? Voi ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| cretzufinish a răspuns:

Da functioneaza dar e cam incomod sa stai cu el pe corp, e tare unsuros si se ia si greu la apa. Vezi ca exista si uleiuri de plaja in care au incorporat ulei de masline ca sa eviti cearta cu mama pentru ca ai consumat uleiul pentru salata. laughing

| Mina a răspuns:

Eu folosesc ulei de masline in acest scop. Am aflat ca se poate folosi in acest scop cand am citit un articol despre Delia Matache, care facea acest lucru. Imi place ca nuanta pielii bronzate este mai maslinie. Cand merg sa ma bronzez, incep cu 10 minute pe fiecare parte si maresc timpul treptat. Asa nu risti sa te arzi si bronzul va fi frumos si uniform.

lolita
| lolita a răspuns:

Probabil, deoarece si daca te dai cu ulei pentru bronzat te bronzezi mult ma repede. stii cum se frig cartofii? pai asa ceva este si cu uleiul de masline, ti se va praji pielea. eu nu-l recomnad deoarece nu te porotejeaza impotriva radiatiilor, si este foarte lipicios.
eu te-as sfatui sa-ti dai cu o crema care sa te protejeze impotriva razelor solare si in casa sa te dai cu crema autobronzanta dar nu foarte puternica. daca ai ocazia ar trebui sa consulti un dermatolog ca sa te sfatuiasca daca poti sta la soare sau ce tip de crema este bun pentru pielea ta. eu de exemplu nu pot sta la soare deoarece am riscul foarte mare de a face cancer de piele. ma bucur ca am descoperit asta acum si nu mai tarziu.

| Ea12345 a răspuns:

Am o verisoara care atunci cand vrea sa se bronzeze, se da cu bere pe corp si se pune la soare.Pare nebunesc, dar chiar merge.Se bronzeaza mai repede decat ar fi facut-o fara cutia ei de bere...
E posibil si cu ulei de masline sa functioneze, dar daca vrei un sfat prietenesc...Foloseste bere!hee hee

| buburuzaucigasa a răspuns:

Da te prinde si uleiul de plaja contine ulei de maslinewinking

| Brotacel a răspuns:

Buna!

Da, eu folosesc uleiul de masline. Dar il folosesc dupa cateva zile dupa ce aplic crema de protectie.

Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel putin pentru mine a functionat, din alba, in 4 zile de stat la soare cate 30 min am devenit ciocolatie si imi place la nebunie.Pe mine mama m-a sfatuit asa ca e un sfat bun pentru oricine.