| leluc a întrebat:

Am citit in prealabil despre donare si conditii, trebuie sa am peste 58 kg. Am fost la un centru de donare sange, fiind sigura ca pot dona (1.80 m si 65 kg), dar am fost respinsa pe motiv ca sunt "firava" si trebuie sa am 75 de kg la inaltimea mea. Am sunat la un centru de donare din Bacau si mi-au spus ca inaltimea nu conteaza, e f important sa ai peste 58 kg.
E posibil sa fi fost respinsa din lipsa de bonuri de masa a spitalului sau pentru ca nu era nevoie de sange?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Pot fi donatori de sânge doar cei care îndeplinesc aceste condiţii:
- vârsta cuprinsă între 18 şi 62 ani
- greutate minimă - 58 kg fetele şi 60 kg băieţii
- tensiune arterială - peste 110/60 mmHg
- să nu fi avut sau să nu aibă următoarele boli: hepatită (de orice tip), TBC, sifilis, malarie, epilepsie, ulcer, diabet zaharat, boli de inimă sau - tensiune peste 18 mmHg, boli de piele, miopie - 6 dioptrii.
- să nu fi suferit în ultimele luni intervenţii chirurgicale
- femeile să nu fie: însărcinate, în perioada de lăuzie, în perioada menstruală.
- să nu fi consumat grăsimi sau băuturi alcoolice cu cel puţin 24 de ore înaintea donării.

| mioara a răspuns:

Pentru a dona cerei parea unui dr

| borsec a răspuns:

Nu cred ca te-au respins din cauza ca nu aveau bonuri de masa, ci fiindca nu ai kilogramele necesare. Ai si spus tu ca ai 65 ci pentr donare iti trebuie sa ai 58 kg.

| borsec a răspuns:

Da asa e scuze

| leluc explică:

@aliosa6 laughing) cel putin 58 kg trebuie sa ai, nu fix 58. Incearca sa citesti cu atentie intrebarea si detaliile, abia apoi sa raspunzi

@moiadaniela am 23 de ani, 65kg, tensiunea nici nu mi-a luat-o ca s-a oprit la cantarit, sa-mi spuna ca nu ma incadrez. Restul conditiilor le stiam...nu mi-ai raspuns la intrebare

| leluc explică:

@aliosa6 ok, o sa ma exprim ca in textul intrebarii, ca nu ne intelegem: "trebuie sa ai peste 58 kg ca sa poti fi donator". Ultima data cand am verificat 65 kg insemna mai mult decat 58 kg...deci PESTE 58 happy

| cotzobel a răspuns:

Eu cred ca ai fost respinsa pentru ca nu aveau bonuri de masa, pentru ca dupa parerea mea mereu este nevoie d sange.pai fratilor daca se pun atatea conditii, de ce se mai plang medicii ca au ramas fara rezerve de sange? si asa sunt putini oameni care vor sa doneze, pentru prea multi bolnavi.

| galileo a răspuns:

Ceau. Spitalele din Romania lasa de dorit. Daca si pentru acest lucru resping oameni, atunci ne dam seama ce mentalitate avem. In Spania de exemplu, am vazut unii oameni stand la coada sa poata dona sange, iar noi cand vrem sa donam suntem respinsi pentru ca nu avem greutatea necesara. Nevoie de sange este in orice spital, tot posibilul ca acea persoana care te-a vazut s-a gandit ca esti "firava" ( a folosit ochiometrulhee hee ) si nu este la curent cu litera legii. Sper sa poti dona in alta parte.winking

| simpluEu. a răspuns:

Am fost si eu odata cu colegii de servici si cu seful nostru la un centru de donare.stii ce ne-a zis o "vaca" din aia de acolo? sunteti toti din iasi? nu puteati sa veniti p rand? cred ca o deranjasem de la cafea mai mult ca sigur.nu aveam noi nevoie de bonurile ei de masa sau de altceva.cand am vazut ca ne-a luat si la misto si cu intrebari de tot rahatul...am plecat si m-am jurat ca nu mai calc intr-un centru din ala decat daca o sa am p cineva apropiat sa aiba nevoie de sange.sa ma duc si sa dau asa de buna voie nu cred.am 184cm si 81 kg.nu am avut vreo boala sau altceva.angajatii spitalelor din iasi sunt niste nesimntiti cu diploma

| loredanarotariu a răspuns:

De ce scrieti raspunsuri fara noima?! Pana acum 3 raspunsuri si toate trei in afara intrebarii. Raspundeti doar ca sa acumulati puncte? Cititi de 10 ori intrebarea.

| ▄ █ ▄ █▄ █ ▄ █▄ █ ▄ █ a răspuns:

Eu cred ca ai fost respinsa din cauza kg. mie mi-s-a spus ca nu se dau bonuri. si m-au intrebat daca mai sunt de accord cu donareahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multi oameni rai sunt pe lumea asta! Si asa sunt putini cei care vor sa doneze! Ii resping chiar si pe acestia. Dar sa nu te descurajezi! Dumnezeu vede faptele tale si nu vor fi data uitarii!