| minix20 a întrebat:

Am facut rosu in gat de cateva zile, dar de ieri mi s-a umflat amigdalita, este de la raceala oare? Se poate umfla gatul de la raceala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai medic de familie? daca da, atunci ar fi cazul sa mergi sa iti dea o reteta!
Nu e problema daca nu ai asigurare platesti un consult contra-cost, la medicii de familie nu este ca la un consult de specialitate adica sume de genul 150-300 lei cat e un consult ORL
Nu sta asa fara tratament, amigdalele azi pot fi umflate si maine cu puroi pe ele

| dullcat a răspuns:

Mergi la medic.

| Hyperion7 a răspuns:

Probabil sa fi luat contact cu vreun virus.
Nu e vorba de răceală aici, ci de o viroza, mai degrabă.
Și da, de la o viroza ti se poate umfla gatul

| sammie a răspuns:

Nu. Mai bine mergi la medic.

| Ilovedinero a răspuns:

Dacă te-ai răcit de la apa rece / fierbinte, schimbat temperatura brusca, da poate fi.Mie mi s-a întâmplat și măseaua sa mi se inflameze de la o raceala

Răspuns utilizator avertizat
| Dandiiiiiiii a răspuns:

De la caldura, sigur nu.
Mergi la medic. Nu trece cu nepasare.