| anonim_4396 a întrebat:

Am fost la dermatolog, pentru ca imi cadea parul, si mai cade, si mi-a recomandat o luna sa imi dau cu acid salicilic pe scalp, si apoi sa revin la el. De ce credeti ca recomandat asta? Este inceputul vreunui test?
Sunt curios.
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Urmeaza prescriptiile medicului, e cel mai indicat in acest caz.

| Silvia a răspuns:

Ehh` e ala bun la ceva ca nu se cheama dermatolog degeabahee hee. Daca ti l-a dat inseamna ca stie el de cewinking.

| NoMore a răspuns:

Acidul salicilic (salicilatul) nu e aspirina (nici macar dizolvata, difera o grupare... care la una e acetil, la una e hidroxil). Salicilatul este un exfoliant... merge la psoriazis al scalpului (in combinatie cu costicosteroizi - Belosalic, Elosalic), matreata si alte astea...
Ma gandesc ca ti-a dat asta ca sa curete scalpul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acidul salicilic curata sebumul de pe firul de par de la radacina lui si de pe scalp.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce test? la ce te referi? acidul salicilic este aspirina dizolvata, formula care ti-a dat-o medicul cred ca este naturala (vreau sa cred ), cea mai bogta planta cu acid salicilic natural este armurariul, probabil o astfel de combinatie ti-a dar, nu trebuie test, acidul salicilic este antiinflamator, a vazut el ceva acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Impuscate

Răspuns utilizator avertizat