| anonim_4396 a întrebat:

Am mainile si picioarele reci mai tot timpul.nici nu mi le pot misca.si esi este cald in casa, mainile mele tot sunt reci. ce pot sa fac? multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ViVi a răspuns:

Ai circulatia proasta asa am si eu cateodata dar se mai spunea din stramosi laughing ca cei care au mainile reci sunt sinceri straight face

7 răspunsuri:
| mariobros a răspuns:

E posibil sa ai circulatia periferica afectata. Ptr picioare poti incerca bai cu apa fierbinte+sare.

| Brotacelu a răspuns:

Si eu sunt la fel. daca ma imbrac bine[gros] mainile si picoarele tot reci sunt straight face am inteles ca este de la circulatie

| blue_butterfly a răspuns:

Pune-ti sosete pufoase si papuci si o sa vezi ca ti se vor incalzi si mainile.

| camelia1812 a răspuns:

Si mie mi se intamplahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca altceva nu te deranjeaza, totul este ok, si eu le aveam la v arsta ta, cred ca face parte din procesul de crestere, mai toti copii au mainile reci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Probleme cu circulaţia periferică, sunt multe persoane cu o aşa problemă. Evită frigul pe cât posibil, foloseşte creme cu rol de încălzire, băuturi calde (ceai de soc, supe de zarzavat, etc.), duşuri şi băi calde, şi mergi şi la un medic cardiolog pentru a vedea ce se întâmplă cu circulaţia venoasă.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cauze ale Sindromului mainilor si picioarelor reci
Circulatia periferica deficitara
Insuficienta circulatorie periferica
Boala vasculara periferica
Sindromul Raynaud ( uneori se asociaza cu fibromialgia )
Ateroscleroza
Arteriopatia cronica obliteranta ( ACO )
Trombangeita obliteranta ( Boala Buerger )
Neuropatia periferica
Hipotiroidismul
Hipopituitarismul ( afectiune a glandei pituitare )
Disfunctia hipotalamica ( hipotalamusul este in mod normal implicat in reglarea temperaturii ). In anumite situatii poate fi afectat si nu mai functioneaza normal, realizandu-se o disfunctie hipotalamica (printre cauze : o infectie, o tumora, un traumatism sau malnutritia )
Degeraturile
Fumatul ( este foarte daunator deoarece pe langa foarte multe alte efecte negative, produce si vasoconstrictie, adica ingustarea vaselor de sange si scaderea marcata a circulatiei )
Fumatul pasiv ( statul in locuri unde se fumeaza este foarte daunator )
Consumul mare de alcool
Consumul exagerat de cafea
Consumul de zahar ( zaharul este numit si " ucigasul alb "
Sedentarismul
Obezitatea
Diabetul
HTa sau Hipotensiunea arteriala
Stresul poate produce tulburari ale circulatiei periferice
Folosirea unor instrumente care vibreaza
Probleme de digestie, digestie dificila, lenta, sau insuficienta
( s-a constatat ca exista o relatie directa intre problemele de digestie, circulatia deficitara, slaba si senzatia de maini si picioare reci )
Efectul secundar al unor medicamente alopate ( cele luate in tratamentul migrenei si in bolile tiroidei )
Cancer osos sau leucemie ( in situatii exceptionale )
Simptome si semne intalnite in acest sindrom al mainilor si picioarelor reci
in primul rand senzatia foarte neplacuta de rece la nivelul mainilor si picioarelor
furnicaturi
amorteli
durere
un discomfort continuu
tulburari de digestie
un somn mai agitat si mai putin odihnitor
culoarea cianotica ( violet-albastruie ) a mainilor si a picioarelor

Sfaturi practice
Nu trebuie sa stati picior peste picior, deoarece acest lucru comprima circulatia si accentueaza fenomenul de insuficienta circulatorie periferica.

Daca aveti o munca statica ( la birou, in masina la condus sau in alte situatii, faceti pauze - o metoda foarte buna ar fi sa lucrati dupa
sistemul 50 + 10, adica 50 de minute sa lucrati, sa conduceti etc si 10 minute sa faceti pauza timp in care sa va plimbati si sa faceti scurte exercitii ca sa revigorati circulatia ).

Daca nu faceti asa, in curand veti constata ca aveti mari probleme de circulatie periferica si nu numai.