| Mia999 a întrebat:

Am nevoie de un sfat urgent
De vreo luna îmi cade parul foaarte mult(și pana acum cădea dar nu atât de mult) îl aveam foarte des iar acum am rămas cu "2 fire în cap". Îmi cade fără sa fac nimic, doar dacă bag puțin mana în el cade, la periat sau spălat nu mai zic se rupe fără sa fac nimic și nu 2-3 fire ci destul de multe. Plus ca ma mananca și scalpul (nu am mătreață, paraziți sau alte lucruri). Am încercat 2 șampoane de hidratare și rupere dar fără rezultat. De la ce poate fi? Voi ce ați făcut pentru a remedia problema? Mulțumesc din suflet.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Cati ani ai? De fapt nici nu mai e relevant, deja alopecia incepe de la 20 de ani. Daca am stii cauza "cheliei" cred ca jumate din barbatii de peste 30 de ani din lumea asta ar fi foarte fericiti. Poate sa fie din caza de deficit de fier, sau alte minerale/vitamine, dar ma indoiesc, de cele mai multe ori e "genetic" (sa zicem) chiar daca nu ai avut asta in familie. Si in cazul asta nu ai ce sa faci. Dar pentru orice eventualitate du-te la medicul de familie si cere un bilet pentru un set de analize uzuale. Vezi cum ies, daca ceva nu iese bine rezolva aia si poate rezolvi si caderea parului. Daca nu, bine ai venit in club. happy
Sanatate.

| Mihaelablabla a răspuns:

Incearca sa il mai tunzi. Poate cade pentru ca este foarte tocit.
Scalpul probabil te mananca de la frig, asa mi se intampla si mie laughing Vara nu am treaba dar iarna e vai si-amar. Daca tot nu trece, du-te la ceva doctor. Multa grija!

| dragonmagd a răspuns:

Poate fi vorba de lipsă de vitamine.

| Kendy_Gabriela_1998 a răspuns:

E vorba delipsa de minerale, si eu patesc acelasi lucru, dar nu stiu un tratament. Daca aflii, imi spui si mie happy