| AvalohAlyn a întrebat:

Am o depresie crunta si sunt lipsit de energie si nu stiu ce mi-ar putea da energie mai mare si ce m-ar putea ajuta.fac tratament deja dar nu ma prea ajuta. Ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iesi din casa! Nu intra inapoi, decat noapte atarziu, cand trebuei sa dormi!
In rest, iesi afara, stai printre oameni, mergi, aleraga, fa un sport, epuizeaza-ti trupul, ca ai prea mult timp de puturoseala si asta te face sa te gandetsi doar la tampenii.

| anonimg a răspuns:

Toate răspunsurile de până acum sunt bune. Dar adaug la ele pe cel mai important: încrederea în Dumnezeu.
Depresia apare și din cauza ca omul nu-si face planuri si nu-si pune ținte si sa le atingă. Dar tot prin depresie Dumnezeu ne arată că am fost creati ca să trăim dependenti de El, la fel cum este un copil dependent de părintele său.
Părinții noștri au neglijat ca să ne educe in cunoașterea lui Dumnezeu si cum sa ne încredem în El. Dar să nu facem si noi la fel ca ei: adică să nu trăim străini de Dumnezeu.
Neputința omului este ocazia lui Dumnezeu de a Se manifesta in viața noastră dacă Îi vom cere ajutorul. El dorește să ne ajute mai mult decât ne putem imagina noi. Căci acolo unde omul nu mai are nici o soluție, la Dumnezeu mai există o mie.
Este suficient ca să-ti inalti dorința inimii către Bunul nostru Tată ceresc si să-I spui: "Doamne, Te rog, ajută-mă!" si sa crezi că va face asta.

| mentholinks a răspuns:

Gaseste motivul depresiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depresia pe care o ai tu nu trece cu tratamentul pe care il iei acasa. Trebuie sa iei un tratament mai eficient, care sa fie administrat regulat intr-o institutie de specialitate, iar starea ta trebuie tinuta permanent sub observatie, altminteri boala se agraveaza.

| AndreiRobert22 a răspuns:

Depinde ce fel de depresie e, exista mai multe, eu am una din cauza anesteziilor, dar a mea e incomparabila, aproape sa innebunesc. Au ramas uimiti si medicii cand au vazut simptomele mele si totusi ma controlez si sunt bine. Te pot ajuta cu asta dar am nevoie de mai multe detalii.
1. Focuseaza-te pe orice dar nu sta fara ocupatie, stai la pc, iesi afara, socializeaza, fa visize la prieteni, orice dar nu sta in casa iar daca stai in casa fa ceva care sa iti distraga atentia.
2. Du-te la in medic neurology care iti va prescrie Alprazolam LPH 0.5 si/sau 0.25, care au in effect benefic asupra creierului, iti redau o stare de euforie.
Sanatate!

| Mainbug a răspuns:

In general, starea de tristete se reduce prin sport. In timpul sportului se elimina un hormon care iti induce o stare de bine, ca atunci cand saruti o fata. Iesi cu prietenii la un sport ceva, la alergat, evita statul la calculator degeaba. Gaseste o activitate distractiva! Sanatate happy

| Sherif77 a răspuns:

Gandeste pozitiv! Odihneste-te mai mult, mananca sanatos