| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare o prietena buna de-a mea aseara a fost cu prietenul ei undeva si astazi si-a facut un test de sarcina sa vada daca este insarcinata din fericire nu ESTE! este normal ca dupa 1 zi sa faca test de sarcina sau nu?
specific ca ii este foarte frica si a spus ca este domnisoara si la ora actuala deoarece nu s-a ajuns prea departe. dar este speriata atata tot
vrea sa stie daca este normal sau nu dupa 1 zi sa faca un test de sarcina

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul de sarcina se poate face la minim 21 de zile de la contactul sexual ca sa poti lua in seama un rezultat negativ. La o zi de la contact TOATE testele de sarcina sunt negative. La 7 zile de la contact, 1% sin femeile insarcinate vor obtine un test corect pozitiv, iar 99% vor obtine un rezultat NEGATIV GRESIT. La 15 zile de la contact, cam 50% din femeile insarcinate vor obtine rezultat negativ gresit.
De aceea, orice test negativ nu se ia in considerare daca a fost facut mai repede de trecerea a 21 de zile de la contactul sexual (se face in a 22-1 zi din prima urina de dimineata si de-abia atunci se ia in considerare un rezultat negativ).
Cat despre virginitate, probabil prietena ta minte, fiindca virgina e doar o femeie care nu a avut contact sexual de nici un fel (adica nu a atins un penis si vulva ei nu a fost atinsa), iar o virgina nu are cum sa fie gravida. Probabil au avut un fel de contact sexual fara penetrare (asta sa insemne nu prea departe), dar astfel nu mai e virgina.

| danaalin2002 a răspuns (pentru Brigaela):

Deci sa inteleg ca nu este gravida atata timp cit este/a fost domnisoara?

| Brigaela a răspuns (pentru danaalin2002):

Eu cred mai degraba ca minte ca e @domnisoara@ cum zice ea. Asta ar insemna ca nu a atins penisul partenerului cu nici o parte a corpului, ca nimic nu i-a atins vulva (mana, gura, penisul partenerului), ca sperma sau lichid preejaculator nu a ajuns pe corpul ei. Am vazut o fata care nu avusese nici o penetrare, insa i se ejaculase pe vulva si era insarcinata (a si nascut). Cam asa cred ca e cazul si cu prietena ta. Numai ca fetele au tendinta s-a cam batjocoreasca ideea de virginitate si sa se considere virgine cu primii 2-3 parteneri (daca nu mai mult).

| danaalin2002 a răspuns (pentru Brigaela):

Din cate am inteles eu nu a atins-o in mare parte adica nu a ejaculat in ea am inteles ca a facut aseara 1 test si a esit negativ oare este ok sa faca acest test dupa 24 de ore?

| Brigaela a răspuns (pentru danaalin2002):

Nu trebuie sa ejaculeze in vaginul ei, ci e suficient ca sperma sau lichidul preejaculator sa ajunga pe vulva. Nu are nici un rost sa faca teste de sarcina acum. In primele 7 zile posibilitatea ca ele sa fie bune este zero, in a opta zi 1%, etc. Sa astepte si sa faca test de sarcina dupa 21 de zile de la contact (adica in a 22-a zi, folosind prima urina de dimineata). Orice test facut inainte inseamna cheltuiala inutila, fiindca nu poate fi luat in considerare daca este negativ. Ca sa inteleaga mai bine, iti dau un exemplu. Am o colega care stie exact cand si-a conceput copila (fiindca sotul ei a plecat a doua zi intr-o calatorie mai lunga). A facut test ed sarcina in a 19-a zi de la contactul sexual, din prima urina de dimineata si era negativ. Fiindca ii intarziase menstra (doua zile) a mers la ginecolog care i-a spus sa mai astepte putin. A facut un nou test dupa 3 zile (adica in a 22-a zi) si era pozitiv. Copilul s-a nascut la termen, sanatos si frumos.

| danaalin2002 a răspuns (pentru Brigaela):

Faza e ca are doar 17 ani si nu stiu daca a ajuns la acel stadiu ca sperma sa ajunga pe vulva si dupa cat timp incep greturile etc? de fapt care sunt simptomele unei femei insarcinate si la cat timp?

| Brigaela a răspuns (pentru danaalin2002):

Primul simptom al unei femei insarcinate este lipsa menstrei. Ulterior, la 4-5 saptamani de sarcina pot aparea greturi matinale, somnolenta, balonare. Totusi cam 40% din femei nu au simptome in primul trimestru de sarcina.

13 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Nu dupa o zi! Dupa 21 zile, poate incerca, din prima urina matinala! Sa citeasca cu mare atentie prospectul testului!

Dece nu a folosit prezervativul?! De trei ani tot repet aici: cum de numai de sarcina va este frica, si de bolile care se pot lua asa nu?!

Fiti constienti, responsabili si respectati-va atat corpul si sanatatea, cat si partenera/ul! Inainte de a fi prea tarziu!

| danaalin2002 a răspuns (pentru PsihoSex):

Ideea e ca a spus ca inca este domnisoara ca nu s-a ajuns mai departe de asta si mentionez chestia asta sa nu se inteleaga gresit.mi-a spus adevarul am si rugat-o sa imi spuna adevarul.acum eu nu am nici o vina va d-ati seama eu am cerut ajutor printr-o intrebare

| Gagicaru a răspuns:

Daca nu stia dat drumul in ea nu are cum sa fie lol ce lume

| ゼロの a răspuns:

Pai eu stiu ca testul nu iti arata precis chiar dupa o zi. Spune-i sa incerce din nou peste sa zicem o saptamana da la acel eveniment.

| andrei1121 a răspuns:

Doamne doamne ce face criza asta din noi n-avem bani de ce e mai folosit si scrie in cartea de bio in a 7 a

| EmanuelThN a răspuns:

Hmm de obicei se face la 2 zile de la... na dar poate sa iasa corect si la 1 zi acum na bafta happy

| danaalin2002 a răspuns:

Fata e doar speriata iti dai seama de asta m-a si rugat sa intreb chestia asta atata timp cit nu am nici o legatura.