| JessicaJ a întrebat:

Nu pot sa dorm (nici acum). Dar ma refer ca in general nu pot dormi. Ce sa mai fac? Mai putin incepe scoala, eu ce o sa fac? O sa ma holbez la tavan toata noaptea. Nu mai vreau sa iau somnifere, ceaiurile nu ma calmeaza, imi provoaca sete, doctorul a zis sa fac multe lucruri ziua ca sa obosesc, ceea ce si fac. Am ajuns sa alerg de nebuna in jurul blocului ca sa pot dormi noaptea (vorbesc serios).
La 22:15 m-am pus in pat, au trecut 5 ore de atunci si nici macar nu casc, nu mi se inchid nici ochii. Oare Mos Ene ala mi-a uitat adresa? Chiar am o problema, dar nu pot sa nu glumesc, scuze.
In concluzie: Vreau sa DORM! Niste sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Trezeste-te cel tarziu la ora 7 in toate diminetile, fara nici o exceptie.
2. Nu dormi in timpul zilei, oricat de obosita ai fi.
3. Nu face exces de TV/calculator: 30 de minute pe insumate maxim si nu mai tarziu de ora 20.00. Incearca ca minim doua zile pe saptamana sa nu folosesti deloc TV-ul si calculatorul.
4. Atentie la excesul de telefon mobil: 10-15 minute de convorbire pe zi si 2-3 sms-uri sunt absolut maximul admis. Inchide telefonul cu minim doua ore inainte de culcare.
5. Nu consuma cola, cafea, ceai negru.
6. Munceste mult si nu lenevi deloc. daca vei citi/invata/munci macar 14 ore pe zi, vei dormi

| Restinpeach a răspuns (pentru Brigaela):

1. ma scol la 2
2. ups...
3. stau cam toata ziua pe calculator
4. 2-3 ore pe zi.
5. consum cola doar odata pe saptamana.
6. 14 ORE?! eu nici o ora.
trebuie sa ma ingrijorez sau?

| Brigaela a răspuns (pentru Restinpeach):

Rau, ca trece viata pe langa tine inutil si o pierzi dormind si stand la calculator in loc sa faci ceva interesant si acre sa iti fie si util. Si zilele nu se mai intorc, o data pierdute prosteste sunt pierdute pentru totdeauna

| mgtow a răspuns:

Scoate capu pe geam 7 minute si apoi te intinzi in pat sa dormi, sfat medical.

| Mihaela1964 a răspuns:

Bea seara o cana cu lapte caldut, indulcit cu miere, sau mananca seara ceapa-alaturi de ce preferi-nu conteaza, la mine ambele functioneaza.Multa santatate!

| Latinmoon a răspuns:

Da drumu tare la muzica apuca-te de cantat si dansat traumatizeaza-ti un pic vecinii apoi treci la somn yawnhee hee.

| aumih16 a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca nu iti vrea nimeni raul! dar iti irosesti viata degeaba asa! trec zilele minutele timpul din viata ta! gandeste-te ca o sa ai de munca dupa aceea! daca o sa ai! ce ai sa faci! trebuie sa inveti sa te scoli dimineata! dar daca tu dimineata dormi! si seara esti treaz! e nasol naspa! treaba ta! imi dau seama ca incearca lumea sa te convinga dar daca tu nu dormi! e degeaba! stiai ca poti sa stai pana tarziu seara! cu o conditie exceptie! aceea de a te trezi devreme dimineata dupa ce te-ai odihnit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu bei cafea.nu ei somnifere, nu mananci dupa ora 18, fa un mars de 1000 de pasi inainte de culcare bei un pahar cu lapte, ori mananci un mar.va dura vreo saptamana pana corpul isi regleaza ritmul si isi revine dupa ce l-ai dat peste cap.program de somn riguros, in functie de activitatea ta; studii, servici, familie. elimina stresul din viata ta.iti distrugi nervii, si oricum daca te stresezi nu rezolvi nimic bun.succes.

| Almássy a răspuns:

Asa patesc si eu continuuu! stau si ma holbez pana la 6 dimineata.incerc sa imi consum energia inainte de somn si intr-un fel adorm.
Numai Bine!

| AndreiPiticu99 a răspuns:

Fa baie, bea un ceai de tei si te culci. Daca nu mege spalate cu apa rece pe fata si dupa scoate capu pe fereastra cateva minute (nu prea mult ca recesti ) si dupa incerca sa dormi. Mult Succes si Fara Insomni

| JessicaJ explică:

Am facut tot ce ati zis voisadInclusiv am numarat atatea oii si capre de nici na'm stiut ca pot numara atatalaughing Ba chiar adormeam pe la 05 ca de obicei:s si ma trezeam pe la 8 alergam, faceam tot prin casa (bineinteles mamei ii convine)Am dansat cacatu'ala de Gangnam Style de o gramada de ori si nu tocmai pentru ca imi place straight face Am baut la lapte si la ceaiuri de mi s-a acrit sad Ma trezesc la 8 si mor de somn, fac un super efort ziua moarta de somn doar ca sa pot dormi noaptea, toata ziua mor de somn dar nu ma culc si seara automat am energie si nu mi'e somn?! Acum alta intrebare: Asa ceva e normal/posibil? Pot sa ma pun si de la 17:00 in pat tot tarziu adorm...am incercat sa'mi obosesc ochii citind o gramada de cartii din care si asa na'm inteles nimic si tot nu pot sa dor sad Cand incepe scoala probabil va trebui sa dorm ziua si sa fac teme noaptea si sa invat daca tot am insomnii.Ma tem ca datorita proroblemei mele nu pot avea un program obisnuit ^_°
straight face straight face

| JessicaJ explică (pentru JessicaJ):

Creepy...

| bibiiiy a răspuns (pentru JessicaJ):

Pffff..dece nu vizitezi mai bine un medic? De ex.medicul de familie.Probabil iti va da niste pastilute, sau niste ceaiuri care te vor ajuta.Mai e un pic si incepe scoala si nu poti sa fii asa de,, somnambula,,laughing Si inca cevatongueoti sa iti schimbi te rog poza de la profil? Ma inspaimanta, doar cand ma uit la ealaughing

| JessicaJ explică (pentru bibiiiy):

La'm vizitat acum ceva zile si mi-a dat ceaiuri si pastile apoi si'a afisat zambetu' ala fals pe fata si astepta ''cascavalul'' laughing Se pare ca nu prea ma ajuta...Si da as putea sa'mi schimb poza insa as pune una si mai urata, toate fac parte din filme vazute de mine si asta mi s-a parut ok.Dar nu le consider deloc inspaimantatoare ba chiar dragute...laughing) straight face

| bibiiiy a răspuns (pentru JessicaJ):

Nici nu pot sa ma uit la pozaa taa, poate nu mai dorm nici eu la noapteeelaughing) x_X, incearca la un alt mediclaughing

| Dutzu18 a răspuns:

Bea ceai de tei. Daca bei o cana seara, s-ar putea sa adormi....Alta solutie nu mai e.Sau poate sa dansezi gangnam style pana nu mai poti laughing

| NuStiuDeCe a răspuns:

Ai incercat sa te trezesti la 7 dimineata si sa fii activa toata ziua pana seara? happy

| Vegetto a răspuns:

Bea lapte sa vezi cum adormi oh go on happy.

| VampyYuki a răspuns:

Puneti levantica pe perna astfel incat sa o poti mirosi in permanenta.Se zice ca levantica induce somnul.Eu asa am scapat de insomnii.Bafta!

| Fga_Geani_1968 a răspuns:

Eu am fost la fel ca tine! Si stiu ce trebuie sa faci:《ce am facut si eu》Nu trebuie sa mananci mult si sa ai o zi plina, dupa aceea 2 zile vei dormi pe la ora 4 si daca repeti te va lua somnul la 10 ca pe mine sper ca te-am ajutat

| SweetieBeibby a răspuns:

Si eu am aceeasi problema.Imi vine sa plang de nervi cand vad ca stau ca proasta in pat cu ochii inchisi si nu pot sa dorm.Nu stiu ce naiba sa mai fac sa adorm odata.Mi-am pus si ceasul devreme, ma gandeam ca daca ma trezesc mai devreme, in jur de ora 8-9 poate ca mai imi vine somnul naibii la noapte.E ora 5 si eu ma stresez pe aici ca mai e putin si incep scoala si nu stiu ce naiba ma fac..Pare putin amuzant dar imi vine sa imi smulg parul din cap de nervi...

| JessicaJ explică (pentru SweetieBeibby):

Idem laughing
...Aseara pe la 04 ..mai bine zis azi dimineata pe la 04 am rupt perna, am dat cu telefonul de podea si am mai si plans de nervii laughing nici nu stiu cum sa'mi mai vars nervii si pe ce din cauza insomniilor...e nasol rau! Si o sa fie si mai naspa cand incepem scoala.Bafta!

| SweetieBeibby a răspuns (pentru JessicaJ):

laughing Ma mai uit uneori pe geam si vad in alte blocuri toate becurile stinse..Pff...si mai rau, toata lumea doarme numai eu stau si fac crize prin camera ca nu pot sa dorm.Sa speram ca vine "Mos Ene", sau cum naiba il cheama si pe la noi.Totusi m`am mai linistit avand in vedere faptul ca nu sunt singura care m`am obisnuit sa dorm pe la 4-5 dimineata(in afara de sora`mea), mai esti si tu laughing. Bafta si tie! laughing :*

| aallle a răspuns:

Pai asta patesc si eu cand stau la petreceri si a doua zi ma trezesc foarte tarziu e normal ca daca te trezescti dimineata foarte tarziu sa nu mai poti seara sa dormi. Iincearca sa te trezesti dimineata impotriva vointei tale si in ziua aia sa alergi prin parc ....stiu eu...sa ajuti prin casa, sa iti ocupi timpul cu ceva ca seara sa fi obosita, a si inca ceva mai bea un ceai cald seara o, o sa te linisteasca(dar s asti ca daca stai toata ziua si nu faci nimic seara e normal sa nu-ti fie somn.Hai s-auzim de bine :*