| PsyhoChild a întrebat:

Am o problema mare.
Din cand in cand daca strang degetele de la picioare simt ca mi se rupe piciorul cu totul timp de 10 secunde.
Din ce cauza? Eu cateodata fac asta intentionat ca parca mi sa intorc tendoanele pe dos laughing)).
Nu m-a afectat cu nimic pana acum dar vreau sa stiu de ce.
Rare ori mi se intampla si la zonele dintre degetul mare si aratator

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauza: insuficienta miscare complexa a picioarelor.
Fa multe exercitii de genoflexiune (descult), prinderea unor obiecte cu piciorul (creion, nuci, minge de ping-pong, etc), excursii-drumetii multe.

Aaaa... da! Sa folosesti pantofi mai lati, comode, care nu-ti strang picioarele si degetele!

| PsyhoChild explică (pentru Bula):

Dar la incheieturile degetelor de la maini?

| Bula a răspuns (pentru PsyhoChild):

Cu mainile faci, de asemenea, exercitii de strangere si relaxare, precum si de rotire.
Poti folosi minge de tenis, iar tenisul de masa este unul din sporturile cele mai bune pentru miscarea articulatiilor.
Orice, numai sa fie cu miscari multe si cat mai complexe.

| PsyhoChild explică (pentru Bula):

Pana la urma cred ca la maini este din cauza ca scriu de ma ia dracu la scoala la ora de mate sado sa le mai relaxez

| Bula a răspuns (pentru PsyhoChild):

Chiar de aceea trebuie sa-ti mai misti mainile!
Ajuta mult daca-ti scuturi brusc mana cu care scrii, din cand in cand. Astfel va circula sangele mai bine in ea si nu va dura/amorti.

| Filip23 a răspuns:

Oare nu-s aia de le zice batraneste carcei? Ca astia mai apar de la lipsa unor saruri de calciu, magneziu, in general minerale...

| PsyhoChild explică (pentru Filip23):

Da,dar durerea se simte doar 5-10 secunde.la carcei parca dura mai mult

| InVisible99 a răspuns:

Asa am si eu si trebuie sa trec zona sa-si revina, habar nu am ce e laughing dar la mult mers iti da drumul

| AndreiWeisz a răspuns:

Probabil niste tenesme mai puternice.

| PsyhoChild explică (pentru AndreiWeisz):

Tenesmele nu sunt la picioare si la palme...