| Andrei200202 a întrebat:

care nu-i pentru mine.
Iubita mea mănâncă foarte puțin și asta ma cam neliniștește.
Adică de ex ieri a mâncat doar un sendvis, putin orez si un mar. Cam atât mănâncă ea.
Mi se pare ca e foarte puțin, adica corpul are nevoie de atatea chestii din mâncare si ce sa ia din atata?
E o problemă dacă mănâncă atat de putin? Nu vreau sa se îmbolnăveasca sau ceva din cauza asta. Spune că nu are poftă de mâncare, ce ar trebui sa faca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Așa mănâncă în general? De când? E slabă? A fost grasă? E stresata? Daca nu e o chestie temporara, sa nu fie anorexica. Își calculează caloriile?

| Andrei200202 explică (pentru supadeceapa):

De fapt are 55

| supadeceapa a răspuns (pentru Andrei200202):

Și ce înălțime?

| Andrei200202 explică (pentru supadeceapa):

1,60 parcă am mai zis o dată asta, nu stiu unde i raspunsul

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Sunt tare curios sa ne spui cum sta cu greutatea, daca s-a mentinut sau coboara in continuu lent?! Are 1, 6 m dar nu sti greutatea, trebuie sa aiba un 50 Kg asa ideal.
Ca in functie de cum sta cu greutatea, imi dau seama sigur ce se intampla (nu cont ce zice ea, ea poate zice orice), faptele vorbesc, fizica nu poate fi altfe la ea, ca ecuatia e simpla, Kcalorii in (mancate), Kcalorii out (arse).

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu slăbește excesiv, corpul ei îi spune cât să mănânce.

| Andrei200202 explică (pentru sadrian46):

Nu știu ce să zic, nu cred ca slăbește foarte mult. A dat doar jos vreo 3-4 kg in câteva luni. Mă gândesc să nu fie încăpățînată că vrea sa fie mai slabă dar imi spune că nu e asta, doar n are poftă de mâncare

| Mosotti a răspuns:

Daca se simte asa ea bine las-o asa, nu mai gandi tu prin gandirea ta, daca nu slabeste continuu, inseamna ca mananca mai mult decat vezi tu! Stai tu cu ea 24 din 24 si sti ca mananca cat vezi tu? Ca daca nu slabeste continuu, inseamna ca atata ii trebuie ei si nu iti zice ca mananca mai mult, ca daca mananca cum zici, trebuie sa slabeasca continuu, nu ma pacaleste pe mine care am 6 ani de sala si nutritie invatata.

| alexalexandrusincerul a răspuns:

Poate fi o problema, cred ca stresul poate fi de vina.Pe termen lung nu trebuie sa continue asa.Comunica cu ea mai mult, cum se simte fizic? Discutati si cu un specialist daca e nevoie.

| Justme32 a răspuns:

Păi iertată să-mi fie îndrăzneala, cine Dumnezeu are poftă de mâncare în perioada asta de izolare forțată? E depresivă și normal că stă în casă. Totuși dacă într-adevăr mănâncă cât ai spus, e excelent, nu-ţi fă probleme

| alexalexandrusincerul a răspuns (pentru Justme32):

Nu trebuie sa te panichezi, pentru ca mai mult rau iti faci.Va trece si asta, noi trebuie sa ne alimentam correct, dar si sa ne relaxam cum putem pentru a ajuta organismul sa treaca mai usor peste stresul cauzat de impunerea atator restrictii.

| supadeceapa a răspuns (pentru Justme32):

Eu am pofta de mâncare :/

| Adry05 a răspuns (pentru Justme32):

Și eu am în continuare poftă de mâncare