| anonim_4396 a întrebat:

AM un baietel de 6 ani a aut varsat de vant si si-a rupt cateva bubite care dupa aceia iau ramas urme ce pot sa fac ca sa ii dispara. va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu prea ai ce sa le faci, sunt cicatrici.

luciana
| luciana a răspuns:

Din pacate, nu mai ai ce face, odata rupte, asa vor ramane- cicatrici, dar poti ajuta sa ramana ceva mai mici, prin ungere mereu cu crema de galbenele ce e cicatizanta sau cu miere de albine,- aceasta are propietati curative, cicatrizante si mai este si propolisul,- care dat mereu in timp le va micsora si poate ca fiind mici, sa va ajute cel de Sus si sa dispara. Promit ca ma voi documenta si mai mult si daca voi gasi ceva care sa folosesca iti voi scrie din nou. Numai bine si Dumnezeu sa va ajute sa aveti un an mai bun si plin cu sanatate. Lucien.

| lololololol a răspuns:

Nu mai dispar, sau o sa dispara in timp.
Sanatate baietelului.

| Deny_8368 a răspuns:

Acele urme nu mai dispar

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din pacate vor ramane acol...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E mititel, s-ar putea sa se mai atenueze in timp, depinde de marime si de localizare.Eu am avut varicela in clasa a8-a, si, pana sa-mi dau seama, mi-am rupt prima bubita aparuta ( era pe nas si am crezut ca e cos!). S-a lasat cu o cicatrice cam de 5 mm diametru, si vreo 2 in adancime care, in cativa ani, a disparut definitiv.
Plus ca e baiat ...nu prea conteaza lucrurile astea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Momentan am si eu sunt plina de bube dar am auzit ca daca ai la o varsta mica bubele cu timpul vor disparea intr-un an sau vor ramane la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi pare rau sa va spun dar acele semne nu mai dispar. Sper ca semnele lui sa fie undeva unde nu se obseva.

| Mariusrap91 a răspuns:

Urmele dispar in timp. Si eu am avut varsat de vant si mi-am rupt din ele si mi-au disparut in timp.