| gramaioana15012006 a întrebat:

Azi la ora de sport am călcat strâmb și nu i-am zis nimanui pentru ca nu m-a durut deloc. Acum ca am ajuns acasa a început să mă doară putin daca stau nu ma doare iar daca il mișc nu ma doare asa de tare. Trebuie să precizez că am un concurs sportiv peste 2 zile si trebuie sa fiu in forma.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| REMiXDJ a răspuns:

Sa fii atenta sa nu se umfle zona.Cand calci stramb cu piciorul poti face la glezna entorsa sau luxatie.Cauta pe Google si citeste despre ele.In rest daca atunci cand mergi nu te doare si poti suporta durerea este ok.Iti recomand daca ai acasa o oala mai veche, larga la gura si mai inalta sa pui apa calda in ea si apoi sa pui de la farmacie Sare Marina si sa tii piciorul acolo in apa calda cat poti suporta de calda iar cand apa nu mai este calda te pui in pat si sub muschiul de la picior pui o perna mica.Asta este bine sa faci seara inainte de culcare. Apoi la farmacie sunt ciorapi speciali pentru glezna care tine strans glezna. Vorbesti cu farmacista ai spui ce vrei si o sa iti dea fasa elastica tip ciorap cum au fotbalistii daca ai vazut.Atentie - calcatul stramb cu glezna poate produce complicatii in timp daca nu dai importanta.Deci, citeste cu atentie pe Google despre ENTORSE si LUXATii.Iti doresc multa sanatate si bafta la concurs.