| Antihristul a întrebat:

Bai fratilor stiti ceva remedii in legatura cu nervi?
ma enervez imediat + de asta sar la bataie fac urat si dupa daca dau in cineva mi-e mila am mai patit-o... voi credeti ca este din cauza sportului de contact? kick box...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tpu12121222 a răspuns:

Incearca sa citesti mai mult si sa iti gasesti un echilibru.
Esti o fire impulsiva? Cauta un mod de a-ti stavili impulsivitatea. Atentie, nu cu un consum de nervi sau scrasnit din dinti, ci cu liniste, calm.
Simti nevoia de a distruge pe cineva? Acopera furia ta cu o mare de liniste, iar gandul rau se va disipi.

Psihologul e o cale, duhovnicul, rugaciunea reprezinta o cale complementara foarte buna.

Cand vrei sa lovesti pe cineva nu ai o doza imensa de energie? O furie incredibila? Daca furia aceea ar fi un munte de intelepciune? Daca ai putea transforma suma energiilor negative in ceva pozitiv? In ambitia de a fi un sportiv mai bun, un profesionist mai bun, un om mai bun?
Arunca-te cu timpul si gandul in cauze si lucrurile bune, din care sufletul tau sa ia energii pozitive.

https://www.youtube.com/watch?v=mgywCSWKWTM

Nu vreau sa transform discutia intr-o tema religioasa, insa, incearca sa citesti si sa descoperi mai multe despre lume si despre tine.
Citeste Patericul sau citeste Epictet, in orice caz, afla despre oameni mai puternici decat tine, mai mari decat esti tu acum si cum acestia au gestionat momente incredibile. Poate asta te va ajuta.

Nu ai nevoie de o un proces al altora pentru comportamentul tau gresit, ci ca tu sa-ti continui procesul de a te descoperi si indrepta spre un drum care sa te desavarseasca.

Nu stiu daca ti-am raspuns, insa ce simti tu si altii au simtit, nu esti singurul. Cum altii au gasit calea de a stavili furia sub impuls, ar cam trebui si tu sa reusesti.

Daca esti un sportiv, atunci, KO-ul nu ar trebui sa fie sursa impulsului tau, din contra, ar trebui sa te ajute sa intelegi implicatiile pornirilor tale, mai ales din punct de vedere penal (ex: LCM).
Keep us updated! Mult succes!

21 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Hmm nu e din cauza sportului de contact pentru ca tocmai prin el te exteriorizezi tuwinking si asta o faci strict la antrenament.
Incearca si tu sa fi mai calm, nu mai sari la bataie mai ales ca tu esti pregatit, de obicei sportivii lasa de la eiwinking nu se arunca asa usor, gandesc de 3 ori inainte.
Poate e si ca ai 15-18 ani, sau pe acolo, e si varsta de vina gen laughing

| Antihristul explică (pentru alina2k18):

Alina, glumesti? am 23 de ani... app 24 si am lasat de multe ori de la mine, stiu bine despre ce vorbeste gandesc foarte bine, insa nu ma pot controla... am problema asta de mic copil nu stiu ce sa zic, oricum multam pentru raspuns!

| alina2k18 a răspuns (pentru Antihristul):

Mmmm, acum vad poza, arati bine daca e poza tawinking te-as lasa un pic sa faci urat si cu mine lol laughing)))))) te-ai mai controla dupawinking
Bafta la calmat nerviiwinking

| Antihristul explică (pentru alina2k18):

Multumesc frumos, poza e facuta cred ca in 2015, acum sunt dublu, in fine... nu asta conteaza. multumesc mult pentru raspunsurile tale :*

| flixbuster a răspuns:

Cateva remedii posibile:
1. Mergi la psiholog;
2. Mergi la spital dupa ce o sa dai de/in unul care e mai antrenat ca tine (sigur exista, inca nu l-ai gasit);
3. Mergi la puscarie dupa ce o sa dai de/in unul care are resurse (= avocati) si o sa-ti arate ca mintea e mai tare ca pumnul.

Eu iti recomand varianta 1. Nu stiu daca le ai cu religia, caz in care si la un preot/duhovnic (dar unul bun, cu har) ai putea incerca.

Este de apreciat faptul ca realizezi ca ai o problema.

| Antihristul explică (pentru flixbuster):

Multumesc frumos pentru raspuns, chiar ai dreptate... o sa incerc din rasputerile mele sa pot face ceva, Cheers happy

| ALGator a răspuns:

Succes, eu sper să reușești pentru că felul cum ai pus problema aici te arată a fi un om de treabă.
În privința sportului pe care îl practici poate că e un juramint să nu fi violent în afara lui. Fă-ți un titlu de mindrie din asta.
Exersează dacă poți și empatia, compasiunea pentru oricine. Gândește-te că si oamenii ticăloși, rai și uriti suferă, se chinuiesc, au un suflet. E imposibil să fim noi justitiari pe cont propriu pentru alții.

| Antihristul explică (pentru ALGator):

Foarte bun raspunsul tau, iti multumesc mult, un an plin de sanatate iti doresc si spor in toate prietene happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai probleme cu sistemul nervos, du-te la un neurolog

| Antihristul explică (pentru anonim_4396):

Multumesc de raspuns, Adina, mai astept cateva raspunsuri concrete happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de tine. Nu e ceva ce poti face citit 3 randuri pe aici. Si nu, nu tine de ce anume faci. Inca ceea ce faci ar trebui sa te relaxeze. E ca atunci cand nenorocesti sacul de box. Nu e ca ma enerva cand faceam asa ceva, inca dimpotriva, ma calmam. Desi imi imaginam moaca cuiva acolo laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se recomanda o vizita urgenta la psihiatru, tratament psihiatric intramuscular, tranchilizante.

| KiszMy a răspuns:

Dai dovadă de caracter duplicitar și posesiv, fiindcă ai un sentiment de conservare pentru cel pe care îl bați. Meriți una în cap când nu te aștepți.

| Antihristul explică (pentru KiszMy):

E cam greu. sad

| KiszMy a răspuns (pentru Antihristul):

Păstrează-ți sentimentele de milă pentru tine.

| KiszMy a răspuns:

Ești o cuhappyrvă penibilă, numai cuhappyrul tău știe de câte ori te-ai fuhappytut. Rămâi la categoria ta, că dacă îți dau 2 capace visezi Armani și Versace.

| George20123 a răspuns:

Usor rambo, muschii mei minte nu are, corect? daca ai creier de maimuta normal ca ce faci instinctiv e sa sari la bataie, nu e logic? deja pun pariu ca vrei sa mi dai una big grin

| Antihristul explică (pentru George20123):

Salut, nu vad sa ma fi ajutat la intrebarea mea... oricine ar fi putut avea problema asta cu nervii amice, crezi ca eu as fi vrut? happy p.s lasa suferintele si aerele intr e 4 peretii ca n u e bine, sunt satul de haterii, Cheers :*

| gugugugu a răspuns:

Pana o sa ti-o iei..si atunci o sa te calmezi.o sa vezi. Probabil rasfatul din copilarie nu ti-a trecut happy si maturitatea inca nu a ajuns la tine laughing

| Antihristul explică (pentru gugugugu):

Crede-ma, ca mi-as dori sa mi-o iau poate m-as mai calma, dar din pacate pentru ei nici glasul nu-l ridica la mine. nimeni, indiferent de varsta si orice. o sa zici ca pe viitor o sa fie, eu astept cu dragggg

| gugugugu a răspuns (pentru Antihristul):

Da-te si tu la din astia mai mari... sau mai multi laughing)